“Olumsuzluğu Fırsata Çevirebiliriz” « Hamle Gazetesi

“Olumsuzluğu Fırsata Çevirebiliriz”

Bu haber 16 Haziran 2016 - 0:26 'de eklendi ve 1.339 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

DOKTOB (Dalaman, Ortaca, Köyceğiz Turistik Otel ve Turizm İşletmecileri Birliği Derneği) Başkanı Yücel Okutur’un Dalaman Hilton’da yaptığı bilgilendirme ve değerlendirmede dediği gibi “olumsuzluğu fırsata çevirebiliriz”…

Ah vah etmeyi bırakıp, bu güne kadar her Turizm Koordinasyon Kurulu Toplantısı’nda alıp uygulamaya koyamadığımız, koyduğumuzu sandığımız, koyup ta kalıcı hale getiremediğimiz kararları şimdi, bu günden uygulamaya koymaya başlayabiliriz.

İstersek 2016’dan 2017’ye bir tek “yapılacak” bırakmayabiliriz.

 

xx           xx           xx

Dünkü yazımda yer daraldığı için yazamadıklarım oldu. Orada “Kredi alıp işletme açanların iflas durumuna düşmemelerini sağlamak ve borç ertelemesine gidilmesi gerekiyor.” ifadesine yer verdiğim TUROB Koordinatörü Kazım Zoto alınması gereken önlemlerle ilgili de şöyle diyor:

İstihdamın Korunması Gerekiyor

Bu konuda sezon başlarken Kültür Turizm Bakanlığı’nın açıkladığı “Kriz Paketi”nde istihdam ile ilgili önleme yer verilmişti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İŞKUR Muğla İl Müdürü İlyas Saryerli’nin birkaç yıl önce turistik tesislerde sezon bitiminde tesislerde çalışanların işten çıkarılmasının, en azından kalifiye elemanlara sahip çıkılabilmesi için hazırladığı proje imdada yetişti.

 

xx           xx           xx

İŞKUR Müdürü Sarıyerli ile görüştüm. Şu ana kadar 3 binin üzerinde turizmciye “İşbaşı Eğitimi” programı çerçevesinde “istihdam desteği” verdiklerini söyledi. “Bildiğiniz gibi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı müdürlüklerimizde mesleki eğitim programları kapsamında İşbaşı Eğitim uygulamaları yapılmakta. Bu Programları uzun yıllardır düzenlenmekte” anımsatması yapan Sarıyerli şöyle anlattı:

İşgücü yetiştirme kursları sayesinde işsiz ve herhangi bir mesleği olmayanların meslek sahibi olmalarını sağlarken, işverenlerimize de istihdam teşvikleri yapmaktayız. En az iki çalışanı olan herhangi bir işyeri, herhangi bir meslek dalında bu teşvikten faydalanabilmekte. Bir yeni durum ise, özellikle ilimizde sezonluk işler, nedeni ile işverenlerimizce sezon dışında yani kış döneminde ‘iş akdi askıya alınan’ çalışanlar bu teşvikten yararlanamazken Bakanlığımızca yapılan düzenlemeyle bu kapsamdaki işçilerimizin de işbaşı eğitim programından yararlanmalarının önü açılmıştır.

Yani programdan “turizmcilerde” yararlanmaya başlamıştır…

 

xx           xx           xx

Toparlarsak; İŞKUR Müdürü Sarıyerli’nin verdiği bilgiye göre, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nca turizm krizi ile birlikte alınan kararla işyerlerinde programa katılan çalışanların ve işverenin yararlanma süresi 6 aydan 12 aya çıkarılmıştır. Çalışana İŞKURCA ödenen miktar 1000 TL den 1300 TL’ye çıkarılmıştır.

Bakanlıkça “İşbaşı Eğitim Programı”, yani “İstihdam Teşvikleri” çerçevesinde Muğla’ya bu yıl için 28 milyon lira ayrılmış ve 7 bin 201 işyerinin bu uygulamadan yararlandırılması hedeflenmiş…

Şu ana kadar 4 bin 500 iş yeri bu programdan yararlandırılmış.

Muğla’da 2011’de 32, 2012’de 544, 2013’te 800, 2014’te 880, 2015’te 701 kişinin istihdamının sağlandığını belirten İŞKUR Müdürü SarıyerliBu yılki artışın turizmden kaynaklandığını ve programdan yararlanan turizmci sayısının 3 binin üzerinde olduğunu söyleyebiliriz.” ifadesinde bulundu.

 

xx           xx           xx

Olumsuzluğu fırsata dönüştürmek gibi bir derdimiz olursa DOKTOB Başkanı Yücel Okutur’u dinlemekte fayda var. Okutur, Dalaman Hilton’da yapılan toplantıda DOKTOB’un kurulma nedenini şöyle anlatmış;

Dalaman-Ortaca Köyceğiz turizm bölgesindeki turizm işletmelerinin fiziki yapı ve hizmet kalitesini yükseltmek; bölgenin fiziki ve hizmetsel turizm altyapısını ve üst yapısını geliştirmek… Bölgedeki doğal kaynakların ve tarihi mirasların korunarak turizmin hizmetine sunmak… Bölgede sürdürülebilir turizm ilkelerine uyulmasını sağlamak; turist sağlığını ve güvenliğini korumak… Turist memnuniyetini yükseltmek, turist haklarını korumak… Bunların gerçekleştirilmesi adına ortak proje üretmek; üniversitenin araştırma projelerini desteklemek ve üniversitenin öğrencilerine bölgede staj ve iş olanağı sağlamak.

Muğla’da bunlar yapılmadan turizm yapılabilir mi diye sormak gerek, ama yapılıyor işte!

 

xx           xx           xx

DOKTOB’un kurulma amacı “partilerin programları” gibi yazılmamış!

Henüz yeni kurulmasına rağmen DOKTOB kurulma amacını yerine getirmeye başlamış.  Örneğin Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ile DOKTOB arasında Köyceğiz, Dalaman ve Ortaca bölgesi için önemli katkıları olacak iş birliği anlaşması imzalanmış…

Bilindiği gibi Köyceğiz Gölü, Kanalları, Deltası ve İztuzu Kumsalı hassas ekolojik yapısı nedeniyle çok iyi korunması gereken bir ekosistem… DOKTOB önerisiyle bu sulak alanlarda incelemeler, tahliller yapılıp, raporlar hazırlanarak İl İdare Kurulu’na ve yetkililere sunulmuş…

Ne yazık ki bugüne kadar GETOB, BODER ve FETOB’u bu tür çalışmalar içinde görebilmiş değiliz.

 

xx           xx           xx

Hilton’da Vali Amir Çiçek ve Rektör Prof. Dr. Mansur Harmandar ile Muğla Milletvekili Nurettin Demir’in yanı sıra Köyceğiz, Ortaca, Dalaman kaymakamları, belediye başkanları ve turizmcilerin katıldığı toplantıda, Türkiye’nin ilk Avrupa’nın sayılı projeleri içinde yer alan “Engellilere Engelsiz Projesi” yaptıklarını ve Dalyan’da “pilot bölge” olarak uygulanacak olan ve 3 ilçeyi kapsayan projenin GEKA’ya sunulduğunu belirten Okutur, “Eko Turizm ve Tarımı” anlatmış. Bölgede Eko Turizm ve Tarım için gerekli incelemeler ve stratejik planlar yapıldığını belirterek, “İlk uygulama Çandır Köyü’nün Sertifikalı Organik Köy Statüsüne alınması sağlanmıştır.” demiş.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ile ilişkilerini anlatırken, Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ozan Bahar ile DOKTOB arasında yapılan görüşmelerle bölgenin turizmi ve otelleri ile ilgili personel eğitimi, temini ve diğer konularda iş birliği yapıldığını belirten Okutur, Mimarlık Fakültesi yetkilileriyle de görüşülerek bölgede görsel estetiği olan model olabilecek Sanat Sokağı Projesi’ne başlandığını ifade etmiş.

 

xx           xx           xx

DOKTOB Başkanı Yücel OkuturEkolojik Turizm ve Tarım” konusunda geniş kapsamlı planlar yapılarak 5 dönüm ve üzeri narenciye ve nar bahçelerinde 10-12 odalı butik tesislerin yapılarak bölgenin marka değerinin yükseltilmesi amaçladıklarını belirtirken şunları söylemiş:

Agro Turizm, Eko Turizm ve Tarımsal çeşitlilik geleceğin en önemli sürdürülebilir turizm ve tanınabilirliğini ve ürün pazarlama gücünü artıracaktır.” demiş.

DOKTOB’un amacı, bölgemizin bulunmaz değerlerini önce bölge halkına anlatarak sonra da bu değerleri marka olabilecek projelere dönüştürerek turizm ve ekonomide en iyi getiriyi sağlamaktır. Kimsenin yapmadığı kalite ve marka olabilen projeleri ve uygulamayı biz yaparsak içinde bulunduğumuz krizi daha çabuk atlatabiliriz.” ifadesinde bulunmuş.

 

xx           xx           xx

Bunları neden paylaşıyorum?

Elbette Köyceğiz, Ortaca, Dalaman Bölgesi’nde en iyi şekilde uygulanabilecek olan “Eko Turizm, Eko Tarım” konseptini Bodrum’a önermiyoruz. Fethiye’ye olabilir veya Fethiye’de “Macera Turizmi” öne çıkarılabilir…

Bodrum İçin “Dünya’nın Uyumayan İki Şehri; Amerika’da New York; Türkiye’de Bodrum” der altını doldurabilirsiniz. Turizmin emekleme günlerinde Marmaris için “Dünya İncisi” denmişti. O inci parlatılabilir…

DOKTOB’u örnek olarak paylaştım. Kim ne yaparsa yapar, ama bugünden başlanmalı…

 

—————————————–

Günün Sözü;

Hükmüne boyun eğmekten başka çarem yok ki…

Ki bu; çarelerin en güzeli…

Aşk-ı A’zam

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
Mehmet Keza KUNDAKÇI 16 Haziran 2016 / 09:25

günaydınlar,
nedense yorumlarımız yayınlamıyorsunuz ama olsun,yazmaya devam,

akepe’yi eleştirip,onlardan daha kötüsünü yapma gücünü kendinde bulan cehepe’nin,Muğla’nın temelde “Multi Kültür’e” sahip olması olarak açıklayabileceğim ancak,son zamanlarda bunu da istismar edenlerin,sen,ben,bizim oğlan modeli ile,kendilerine münhasır bir düzen yaşamaya mahkum edilmiş Muğla’mızda,söylemlerle,eylemler birbirini tutumuyor,

“Her kriz içinde fırsatlar da barındırır” diye moda bir söylem var ama,
biz,
bilinen tüm kuramları bozan,kuramlara uymayan bir toplumuz,

her sene gelipduran turist bu sene niye gelmiyor,bunu görmezden geleceksiniz,
ondan sonra,
şu çözüm bu çözüm,
bugün Marmaris’te bir piknik tüpü patlasa bütün dünta televizyonlarına bir dakika bile geçmeden “FLASH HABER-SON DAKİKA HABERİ” olur,

önce BARIŞ’ı YENİDEN TESİS ETMEK ZORUNDAYIZ,

BÜYÜK ÖNDER MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ün SÖYLEDİĞİ GİBİ,

YURTTA BARIŞ,DÜNYADA BARIŞ olmadan,
lüks otellerde yenir içilir,konuşulur,
yani havanda su sövülür,
o da kimin parası,
milletin parası….