Olumlu Gelişmeler

Bu haber 26 Ocak 2013 - 20:13 'de eklendi ve 1.796 kez görüntülendi.
Hayati Nizamoğluhayatinizamoglu@muglahamle.com.tr
Gündem

Bir zamanlar Muğla Devlet Hastanesi’ne diyaliz merkezi kurabilmek, Anadolu Lisesi’ne bina yapabilmek, Muğla İşletmecilik Yüksek Okulu’nu fakülteye çevirebilmek için uğraşırdık. Şimdilerde bunlar o kadar küçük hedefler olarak kaldı ki, yapılacaklara gurur duyarak bakıyorum.

Yeni yıl yazımda neden Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne ihtiyacımız olduğunu yazmıştım. Muğla Belediyesi’nin hastane inşa alanını sağlık tesisi bölgesi olarak ilan eden Meclis kararı yeni yıl hediyesi oldu. Belediye Başkan yardımcısı Yavuz Kayı’ ya bu kararlarından dolayı teşekkür ettim. Hastane ile ilgili bazı hususları paylaştım.

Sonra “Hayal Kurmak” başlıklı yazımı yazdım. Şahsımın, belediyenin ve ilgili kişilerin bazı görüşlerini toparlayarak, ön hazırlıkta düşünülmesi gereken konuları anlattım.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar aradı. Yazımda değindiğim konularla ilgilendiklerini anlattı.

Bilindiği gibi Orman Genel Müdürlüğü’nden 500 dönüm arazi üniversitemize aktarılmıştı. Bu alanın 177 dönümünü hastane için ayırdıklarını, Eczacılık Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Morfoloji Bölümü gibi hedeflerin yerlerinin master planının yapıldığını, hatta morfoloji binasının inşaatına başladıklarını anlattı.

Rektör Harmandar bir müjde verdi. Mevcut Hastanemize gelişmiş bir kalp bölümü açacaklarını, bu bölümde anjiyo, by pass, açık kalp ameliyatları hatta kalp nakil ameliyatlarının yapılacağını, bu konuda önümüzdeki günlerde Sağlık Bakanlığı’ndan bir heyet geleceğini ve Ankara Yüksek İhtisas Hastanesi’nin, kalp bölümünü kurma ve eğitim verme konusunda görevlendirildiğini anlattı. Çok mutlu oldum

Rektör Harmandar’a onkoloji bölümü için acilen yatırımlara ihtiyacımız olduğunu, teşhis için olmazsa olmaz PET cihazının alınmasını, kemoterapi tedavisinin şu an Muğla’da yapılmaya başlandığını ancak radyoterapi için cihazımız olmadığını anlattım. PET ve Radyoterapi cihazlarının hem Denizli’de, hem de Aydın’da olduğunu söyledim. Konuyla hemen ilgileneceğine söz verdi.

Bu arada Muğla Milletvekili Yüksel Özden’e haksızlık etmeyelim. Hastane konusunda ciddi bir çalışma sergiledi. Kendisine teşekkür ediyorum.

Amaç hizmetse unvanın bir anlamı yok. Bence çok sayıda ünvanlıya değil, çok sayıda ağabeye ihtiyacımız var.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.