Ölüdeniz’de kıyı kenar ihlali

Bu haber 23 Ocak 2015 - 1:10 'de eklendi ve 811 kez görüntülendi.

oludenizzzzDalyan İztuzu Kumsalı’nın tartışmalı ihalesi ile tanınan Muğla Valiliği kuruluşu MUÇEV’in bir şirkete devrettiği Ölüdeniz-Belceğiz kumsalı dev platformla kapatıldı. Platformların yenilerinin yapılacağı iddia edildi. Yöre halkı ve çevreciler uygulamaya tepki gösterdi. İskeleye izin verilmeyen yerde, “Platonun ne işi var?” diye soruldu.

Özcan Özgür

Dalyan İztuzu Kumsalı’nın tartışmalı ihalesi ile tanınan Muğla Valiliği kuruluşu MUÇEV’in bir şirkete devrettiği Ölüdeniz-Belceğiz kumsalı dev platformla kapatıldı. Platformların yenilerinin yapılacağı iddia edildi. Yöre halkı ve çevreciler uygulamaya tepki gösterdi. İskeleye izin verilmeyen yerde, “Platonun ne işi var?” diye soruldu.

Dünyanın ödüllü plajlarından Fethiye’nin Ölüdeniz Belceğiz Plajı, Muğla Valiliği’nin Muğla’ya Hizmet Vakfı ile Çevre Şehircilik Bakanlığı’nın vakfı tarafından yüzde 50, yüzde 50 hisse paylaşımı ile kurulan MUÇEV’e yine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıkları Koruma Genel Müdürlüğü tarafından, 28 Mayıs 2014’te imzalanan protokolle devredildi.

MUÇEV Ltd. Şti’ne devredilen Kumburnu ve Belceğiz halk plajları, sessiz sedasız özel bir şirkete ihaleye verilince halk buna karşı çıkmış ve eylemler başlatıldı. Yapılan eylemlerin ardından geri adım atılmakla kalmayıp, “kıyılar halka açılacak” sözü de verildi. Ancak bu sözün, tersine Kıyı Kenar Çizgisi de hiçe sayılarak kumsal üzerine dev platform konduruldu.

Yöredeki turizmciler “Biz binlerce yerli ve yabancı turistin kullanabileceği, günübirlik tur teknelerine binip-inebilmesi için ahşaptan estetik bir iskele yapalım istedik. Proje hazırlandı ama bir türlü izin alınamadı. Bölge turizmine katkıda bulunan bizler bir iskeleye bile izin alamazken, özel bir işletmenin kumsal üzerine böyle dev platform yapmasına anlam veremedik” diye tepki gösterdi.

Muğla Akdeniz Yeşilleri Derneği’nden Funda Karadağ Dural “Anayasa’da ‘Deniz, göl ve akarsu kıyılarıyla, deniz ve göllerin kıyılarını çevreleyen sahil şeritlerinden yararlanmada öncelikle kamu yararı gözetilir’ denilmektedir. Burada Anayasa çiğnenirken, kıyı kenar çizgisi ile ilgili yasa da ihlal edilmiştir. Umarız Muğla Valiliği kuruluşu olan MUÇEV bu duruma müdahale eder. Yoksa yarın Dalyan’da İztuzu’nun, Akyaka’da Akçapınar Kumsalı’nın başına gelecek olanda budur. Buna izin vermeyiz” diye konuştu.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.