Ölüdeniz ve Akçapınar Büyükşehir’in

Bu haber 30 Ağustos 2014 - 0:26 'de eklendi ve 1.316 kez görüntülendi.

oludenizzMuğla’nın Büyükşehir statüsüne geçmesinin ardından kapanan İl Özel İdaresi bünyesinde kurulan ve Büyükşehir’e devredilen MELSA’nın (Muğla El Sanatları Ltd. Şti.) işlettiği Ölüdeniz ve Akçapınar Sahili’nin işletme haklarının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca elinden alınmasıyla başlayan tartışmalara Muğla 2. İdare Mahkemesi aldığı kararla son noktayı koydu. MELSA tarafından, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın, Fethiye’de bulunan Ölüdeniz Kumsalı Günübirlik Alan ve Tesisleri İşletmesi ile Akçapınar Köyü Araplar Mevkii Kıyı Kesimi Kumsal Alan Tesisleri İşletme protokolünün tek taraflı feshine ilişkin açılan iptal davasında, Muğla 2.İdare Mahkemesi, oy birliğiyle yürütmenin durdurulmasına karar verdi.

Kadir Tamer

Muğla’nın Fethiye ilçesindeki, dünyaca ünlü Ölüdeniz sahili ile Muğla’nın Sakin Kenti Akyaka’nın Akçapınar Kumsalı ile ilgili yürütmeyi durdurma kararını aşmak için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın aldığı tek taraflı ikinci fesih kararı için de Muğla 2. İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı aldı. Her iki kumsalın hemen kendilerine devredilmesi gerektiğini belirten Muğla Büyükşehir Belediyesi MELSA Başkanı Yavuz Kayı “Yoksa her geçen gün ödeyecekleri tazminat artar” dedi.
Yerel seçimlerin ardından Muğla’da İl Özel İdaresi’nin kapanması ve mallarının ‘Büyükşehir Kanunu’ gereğince belediyelere devredilmesiyle ilgili tartışmalar devam ediyor.
Muğla’nın Büyükşehir olması üzerine daha önce yüzde 75 hissesi İl Özel İdaresi’ne ait olmak üzere Muğla Valiliği’nce kurulan MELSA (Muğla El Sanatları Ltd. Şti.) yasa gereği İl Özel İdaresi kapanınca Büyükşehir’e devredildi. Ancak şirketin devredilmesinden 10 gün önce bünyesindeki işletmelerden, dünyaca ünlü Akyaka – Akçapınar Kumsalı ile Ölüdeniz Kumsalındaki günübirlik alan ve tesislerin işletme protokolleri, 2021 yılına kadar geçerli olmasına rağmen Muğla Valisi Mustafa Hakan Güvençer ile Tabiat Varlıkları Koruma Genel Müdürü Osman İyimaya arasında karşılıklı feshedildi.
Seçimlerden önce valilik bünyesindeki Muğla’ya Hizmet Vakfı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı Türkiye Çevre Koruma Vakfı, iddiaya göre yüzde 50 ortaklıkla MUÇEV Turizm Ticaret Ltd. Şti. isimli şirketi kurdu. Ardından Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü, 28 Mayıs 2014’te imzalanan protokolle buraların kullanım hakkını MUÇEV’e devretti.

MELSA iki kere dava açmak zorunda kaldı

Bunun üzerine Muğla Büyükşehir Belediyesi şirketi haline gelen ve Müdürler Kurulu Başkanlığı’nı Yavuz Kayı’nın yaptığı MELSA, engellemeyi sağlayan protokol fesihi ile ilgili yürütmenin durdurulması talebiyle Muğla İdare Mahkemesi’ne başvurdu.
Kapanan Muğla İl Özel İdaresi’ne ait MELSA Şirketi’nin 20. 04. 2012 tarihinde imzalanan ‘Ölüdeniz Kumsalı Günübirlik Alan ve Tesisleri İşletme Protokolü’ ile ‘Akçapınar Köyü Araplar Mevkii Kıyı Kesimi Kumsal Alan Tesisleri İşletme Protokolü’nün Muğla Valiliği tarafından feshine ilişkin Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün 23.05.2014 tarih ve 6806 sayılı yazısı ile bildirimi neticesinde Muğla 1. İdare Mahkemesi’nce 03.07.2014 tarihinde yürütmenin durdurulmasına karar verildi.

Bakanlık müdahalesi

Muğla 1. İdare Mahkemesi’nin yürütmeyi durdurma kararı karşısında kumsalların günübirlik alan işletmelerinin ihaleleri iptal edilerek Büyükşehir Belediyesi MELSA Şirketine devredilmesi gerekirken bu yapılmadı. MELSA, Muğla Valiliği ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı hakkında 14.08.2014 tarihinde yargı kararlarının uygulanmaması nedeniyle Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Sürecin devam ettiği sırada Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne 05.08.2014 tarihinde bir yazı yazarak, Ölüdeniz ve Akçapınar Kumsalları ile ilgili 2012 yılında yapılmış olan günübirlik alanların işletme protokolünü tek taraflı olarak feshettiğini bildirdi. MELSA yeniden mahkemeye başvurdu ve protokollerin tek taraflı feshine ilişkin açılan iptal davasında Muğla 2.İdare Mahkemesi 28.08.2014 tarihinde oy birliğiyle yürütmenin durdurulmasına karar verdi.

Tazminat davası geliyor

Muğla 2.İdare Mahkemesi’nin kararı ile ilgili olarak konuşan MELSA Müdürler Kurulu Başkanı Yavuz Kayı, yapılan fesih işlemlerin ve ihalelerin hukuksuz olduğunu belirterek, “Daha önce yapılan protokollerle Ölüdeniz ve Akçapınar Kumsallarının işletmesi 2021 yılına kadar İl Özel İdaresi’nin MELSA isimli şirketine verilmiş. İl Özel İdaresi kapanınca MELSA Büyükşehir’e devredildi, ama günübirlik alanlar verilmedi. Şimdi İdare Mahkemesi bu yerlerle ilgili iki defa karar almış bulunuyor. Biz Bakanlığın hukuksuzluk yapacağını sanmıyoruz. Bir an önce bu işletmeler bize verilmelidir. Bu olumsuzluklarla ilgili zaten tazminat davası açacağız. Devir işlemlerini geciktirirlerse, tazminatın yükü artar” dedi.

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
Saim Öztürk 30 Ağustos 2014 / 01:24

Büyükşehir Belediyesi bir kamu kuruluşu olmasına rağmen,Valiliğin seçim öncesi yaptığı sözleşme iptali,yanlı davranışın somut göstergesi.Seçimi AKP adayının kazanması söz konusu olsaydı,Valilik aynı iptali yapabilecekmiydi…?Yargı yürütmeyi durdurmuş.Ancak Valilik gereğini yerine getirebilecekmi…?