Ölüdeniz ihalesi durduruldu

Bu haber 04 Temmuz 2014 - 23:50 'de eklendi ve 660 kez görüntülendi.

oludenizihaesMuğla’da gümrükten mal kaçırırcasına kurulan, yüzde 50 hissesi Muğla’ya Hizmet Vakfı’na yüzde 50’si Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Vakfı TUÇEV’in olan MUÇEV şirketinin günübirlik alanlarla ilgili birer birer yaptığı ihaleler, İdare Mahkemesi’nde birer birer dönüyor. İztuzu Kumsalı ihalesi ile ilgili daha önce yürütmeyi durdurma kararı veren Muğla 1. İdare Mahkemesi şimdi de Ölüdeniz içinde yürütmeyi durdurma verdi.

Özcan Özgür

Muğla’da gümrükten mal kaçırırcasına kurulan, yüzde 50 hissesi Muğla’ya Hizmet Vakfı’na yüzde 50’si Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Vakfı TUÇEV’in olan MUÇEV şirketinin günübirlik alanlarla ilgili birer birer yaptığı ihaleler, İdare Mahkemesi’nde birer birer dönüyor. İztuzu Kumsalı ihalesi ile ilgili daha önce yürütmeyi durdurma kararı veren Muğla 1. İdare Mahkemesi şimdi de Ölüdeniz içinde yürütmeyi durdurma verdi.

Son beş yılın ortalaması yılda 8 milyon lira gelir getiren ama geçtiğimiz gün yapılan ihalede 2 milyon 690 bin liraya kiraya verilen Ölüdeniz plajlarından Belcekız Plajı ihalesiyle ilgili olarak Muğla 1. İdare Mahkemesi tarafından yürütmeyi durdurma kararı verildi.

Yerel seçimlerin ardından İl Özel İdaresi’nin kapanması sonucu taşınır ve taşınmazlarının Büyükşehir Yasası gereği Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmesi sırasında sahillerdeki günübirlik alanların Özel İdare Kuruluşu MELSA ile birlikte gelir kaynakları günü birlik alanların devredilmemesine ve yerine valilikçe kurulan şirket tarafından ihaleye çıkarılmasına tepkiler sürerken, yargıda hukuksuzluğa dur demeye başladı.

Muğla Valiliği İl Özel İdaresi’nin yüzde 75 hissesine sahip olduğu Muğla El Sanatları (MELSA) şirketi, 6360 sayılı yasa uyarınca 31 Mart 2014 tarihinde, Devir ve Tasfiye Komisyonu kararı ile Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na devredildi. Ancak, şirketin Büyükşehre devredilmesinden 10 gün önce, bünyesindeki işletmelerin protokolleri 2021’e kadar geçerli olduğu halde, MELSA Büyükşehre geçince protokol Muğla Valisi M. Hakan Güvençer ile Tabiat Varlıkları Koruma Genel Müdürü Osman İyimaya arasında karşılıklı olarak feshedildi.

Seçimlerden önce valilik bünyesindeki Muğla’ya Hizmet Vakfı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı Türkiye Çevre Koruma Vakfı, iddiaya göre yüzde 50 ortaklıkla MUÇEV Turizm Ticaret Limited Şirketi’ni kurdu. Ardından Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü, 28 Mayıs 2014’te imzalanan protokolle buraların kullanım hakkını MUÇEV’e devretti. Yetki devrinin ardından 2 Haziran 2014 gecesi söz konusu firma internet sitesinde Ölüdeniz Lagünü Kumsalını ihaleye çıkarmış, ihaleyi yıllık 2 milyon 690 bin liraya bir özel şirket kazanmıştı.

Yaşanan gelişmelerin ardından MELSA şirketi, Muğla 1’inci İdari Mahkemesi’ne başvurdu. Protokollerin 2021 tarihine kadar geçerli olduğu belirtilerek ihalenin iptali istemiyle dava açıldı. Muğla 1’inci İdari Mahkemesi, dava konusu işlemin telafisi güç veya imkansız zararlar doğurabileceği gerekçesiyle, ihalenin yürütmesini durdurdu.

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.