Oltasına dev deniz yılan balığı takıldı

Bu haber 08 Aralık 2015 - 10:27 'de eklendi ve 845 kez görüntülendi.

OLTASINA DEV DENİZ YILAN BALIĞI TAKILDI

Oltasına dev deniz yılan balığı takıldı

Muğla’nın Gökova Körfezi’nde balıkçıların oltasına 2,5 metre uzunluğunda 10 kilogram ağırlığında bir deniz yılan balığı (Mığrı) takıldı.

 

Akçapınar Mahallesi’nde balıkçılıkla uğraşan Arif Efecik(45) avlanmak için Gökova körfezine açıldı. Denize paragede oltalarını bırakan balıkçının oltasına 2.5 metre boyunda 10 kilo ağırlığında dev bir yılanbalığı takıldı.
Balıkçı Arif Efecik, “ Körfeze avlanmak için çıkmıştım. Paragedi oltalarını çekerken birden bir ağırlık hissettim. Yüzeye doğru kocaman bir deniz yılanbalığının çıktığını görünce heyecanlandım. Yılanbalığını arkadaşımla birlikte güçlükle tekneye aldık. Yılanbalığını biz azmakta tatlı suda daha çok görüyoruz. Bu sefer denizde bu kadar büyüğüne ilk defa rastlayınca şaşırdık. Yılanbalığının derisini yüzdükten sonra balıkçı arkadaşlarla ızgara yapıp yedik” dedi.

Deniz yılan balığı (mığrı)

Deniz yılan balıkları (Mığrı), Congridae familyasından yılan balıklarına benzeyen sadece denizlerde yaşayan balık türüdür. Vücut uzun silindir şeklinde olup, yılana benzer. Derisi kaygan ve vücut küçük pullarla örtülüdür. Rengi yaşadığı ortamın rengine uygundur. Sırt ve yanları gri, sarı ile karışık yeşilimtırak, karın kısmı ise kirli beyazdır. Sırt ve anüs yüzgeci kuyruk yüzgeci ile birleşmiştir. Yan çizgi sırtına paralel olarak kuyruğa kadar uzanır. Yılan balıkları gibi bir defa yumurta döker ve sonra ölür. Büyüklüğü ortalama 100 cm dir, maksimum 300 cm olur. Maksimum aırlığı 65 kg dır. Atlas Okyanusunda Norveç ve Dzlanda’dan Senegal’e kadar olan sahil şeridi yaşam yerleridir. Sığ yerlerde yaşarlar 1170 Mt. derinlikte de görülebilirler. Ayrıca Akdeniz ve Karadeniz kıyılarında da yaşamlarını sürdürürler. Erkeklerin 50-75 cm, dişilerinse yaklaşık 2 m olduğu 5-15 yaş arasında eşeysel olgunluğa erişirler. Ağustos-Kasım ayları arasında ürerler. Her bir dişi 3-8 milyon dolaylarında yumurta verir. (İHA)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.