Olmazsa Olmaz

Bu haber 21 Kasım 2018 - 0:44 'de eklendi ve 1.273 kez görüntülendi.
İdris Koçidriskoc@hamlegazetesi.com.tr

İdris Koç

Yeni bir kitap, yeni bir heyecan, yine bir mutluluk…

Üçüncü kitabım “Olmazsa Olmaz” ilk kez 37. TÜYAP Kitap Fuarında okuyucularıyla buluştu. Ben de Çınaraltı Yayınları standında kitaplarımı imzaladım.

Bildiğiniz gibi kamu kurumlarında, üniversitelerde, sivil toplum kuruluşlarında, okullarda, öğrenci yurtlarında görgü ve nezaket kuralları, kurumsal ilişkiler, protokol kuralları, iletişim, kişisel ve kurumsal imaj konularında eğitimler veriyorum. Birçok kez, belirli bir yaş ve iş deneyimine sahip katılımcıların “Hocam, iyi güzel de; bize bunlar öğrencilik yıllarımızda anlatmalıydı.” serzenişi ile karşılaştım.

Bu serzenişler artınca, katıldığım kitap fuarlarında gençlere yönelik yazılmış görgü, nezaket ve iletişim kitabı olup olmadığını araştırdım. Bu konuda birkaç kitap vardı. Onlar da genelde nasihat içerikli ve bu konuları çok yüzeysel anlatan kitaplardı.

Oysa nasihatin ötesinde, gençlerimize görgü ve nezaket kuralları ile temel iletişim usullerini tarif eden ve bunların uygulamasını adım adım gösteren kitaplara ihtiyaç var. “Saygılı olun. Yaşlılara hürmet edin. Görgüsüzlük yapmayın.” diyen değil; hangi davranışların saygı davranışı olduğunu, hangi davranışların ise saygısızlık olarak kabul edildiğini gençlerimize tarif eden kitaplara ihtiyaç var.

Bu ihtiyaçtan yola çıkarak gençlere hitap eden “Olmazsa Olmaz”ı yazdım. Çünkü gençlerimizin öncelikleri yetişkinlerin önceliklerinden çok farklı.

Gençlerimiz fark edilmek istiyor.

Giderek kalabalıklaşan dünyada birçok kişi aynı eğitimi alıyor, aynı diplomalara ve benzer ekonomik koşullara sahip. Dolayısıyla gençlerimiz kalabalıklar arasında kayboluyor.

Oysa gençlerin en temel ihtiyaçlarından biri de fark edilmek. Annesine/babasına “Ben artık büyüdüm.” diye haykırmak istiyorlar. Etrafındakiler onları fark etsin istiyorlar. Sınıfta öğretmen kendilerini anlasın istiyorlar.

Görgü, nezaket ve iletişim usullerine uygun davranışlar ile fark edilmek; arkadaş çevresinde bu özellikleri ile anılmak ve yaşam yolculuğunda başarı basamaklarını tırmanabilmek isteyen genç arkadaşlarıma bu kitabı okumalarını tavsiye ederim.

Gençlerimiz takdir edilmek istiyor.

Günümüz gençliğinin olmazsa olmazları var: Marka kıyafetler, ayakkabı, cep telefonu, sosyal medya, lüks kahve mekanları…

Gençlerimiz bu “olmazsa olmazlar” ile görünür olma, onaylanma ve takdir edilme gayretinde.

Olmazsa Olmaz”, gençlerimizin karakter gelişimine katkı sağlayan ve bu anlamda yaşamın gerçek olmazsa olmazlarını onlara tanıtan bir rehber.

Genç arkadaşlarıma gerçek onaylanma ve takdir edilme aracı olarak görgü, nezaket ve iletişim donanımları gösteren bu kitabı okumalarını tavsiye ederim.

Gençlerimiz tercih edilmek istiyor.

Diğer taraftan gençlerimiz tercih edilme çabası içinde. Okullar, sınavlar, alınan eğitimler hep tercih edilmek için. Yani “doğru insan” olabilmek için…

Oysa doğru insan olmak; yani aranan kişi olmak, ancak doğru davranışlar ile mümkün. Olgunluk ve yetkinlikle bir adım önde olabilmek; gerçek olmazsa olmazların varlığı ile mümkün.

Kişinin mesleği ve sosyal konumu ne olursa olsun; görgü, nezaket ve iletişim donanımları hayatın gerçek olmazsa olmazlarıdır.

Okuyucu bu kitapta, görgünün modası geçmiş kurallar değil, aksine temel yaşam kuralları olarak modern çağın da bir gerekliliği olduğunu görecek.

Nezaketin bir incelik olduğunu; “nezaketen”, yani insanlara ayıp olmasın diye yapılan şeyler değil, davranışlarımızın süsü olduğunu görecek.

Genç kızlara en çok yakışan şeyin nezaket ve doğallık, genç erkeklere en çok yakışan şeyin ise ölçü ve yardımseverlik olduğunu öğrenecek.

Gençler, unutmayın; okumadan olmaz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
İsmail Zorba 21 Kasım 2018 / 13:14

Gençler, çocuklar varlık sebebimiz, istikbalimiz. Onlar bize verilen en büyük emanetimiz. Cetlerimizden kalan kültürel mirasımızın, kimliğimizin yaşatacak olan atimiz. Şimdi köprü olma sırası bizde!. Olmazsa olmaz!..