OLMADI SEVGİLİ İHOCAM! « Hamle Gazetesi

OLMADI SEVGİLİ İHOCAM!

Bu haber 03 Ağustos 2012 - 0:00 'de eklendi ve 830 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Dünkü yazımı “Sevgili hocam yarın devam ederiz.” diye noktaladım.

Kimi kastettiğimi anlayanlar olmuştur. Bilen bilir, CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir ile M.Ü. Tıp Fakültesi Kurucu Dekanlığı’nda tanıştık ve kendisini çok sevdim. O gün bu gün “hocam” derim.
Gözden geçireceğim…
Muğla Gazeteciler Cemiyeti’nin gecesinde yaptığı konuşmaya kırıldım. Hepimiz kırıldık..
Keşke bir parlamenter ciddiyeti ile o konuşmayı önceden hazırlamış olsaydı da bizlere de sormuş olsaydı. Düzeltir, demeyeceğim, çünkü belki de o zaman o talihsiz konuşmayı yapmaz, Ülke’nin, Muğla’nın sorunlarından dem vururdu.
Gerçi o akşam orada gazeteci de mi yokmuş ne…
 
xx     xx     xx
CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir, cemiyet gecesinde yaptığı konuşmada (cemiyet başkanının gazetesinde yer alan haberde, ‘Son yıllarda Muğla’da ayrışma çabalarının olduğunun gözlendiğine dikkat çeken Demir’ diye başlayan bölüm) şunları söylemiş:
“Bunun iktidarın teşvikleri ile gerçekleştirildiği görülüyor. Bu biz Muğlalıları üzüyor, buna fırsat vermemeliyiz. Muğla çeşitli sektörlerin yanı sıra her açıdan merkeze çok büyük kaynaklar aktaran bir il. Zaten azız. Bir de bunu bölmek Muğla’ya yapılacak kötülüktür. Her alanda ayrışma yerine birleşme içinde hareket etmeliyiz. Son bir yılda basında platform ayrımcılığı yapılıyor. Zaten yerel basınımız güçsüz. Buna bir de bölerek, parçalayarak, zayıflatarak yönetmenin doğru olmadığını düşünüyor ve bu yanlıştan bir an önce dönülmesi gerektiğini düşünüyoruz. İktidarın yönlendirmesi ile gerçekleşen bu olayın bir an önce son bulması gerektiğine inanıyoruz. Son 5-6 yılda basında çok büyük sıkıntılar yaşanıyor. Sermayenin baskısı altında olan basın kimliğini kaybediyor. Biz dışarıdan gelen övgüleri abartıyor kendi içimizdeki eleştirileri de kaldıramıyoruz. Muğla Basını’nın tarihten gelen değerleri var. Bunun devam etmesi için bölünmenin, ayrışmanın, zayıflatmanın aksine birlikteliğimizin devam etmesi gerektiğini düşünüyorum. Bütün basın mensuplarının bayramını kutluyorum”
 
xx     xx     xx
Sayın Demir, ayrışmadan birleşmeden ne anlıyor, neyi kastediyor bilmiyorum.
20 küsur yıldır o cemiyeti yöneten “zihniyet” aynı terane ile bu günlere geldi; bölünmeyelim, parçalanmayalım… Birlik, beraberlik…
İyi de ne için, kim için, kimler için?
Son yıllarda Muğla’da “ayrışma çabaları” görüyormuş, bu da iktidarın teşvikleri ile gerçekleştiriliyormuş.
Bu Muğla yerel basınına, yerelde yaygın basını temsil edenlere, yani Muğlalı gazetecilere yapılabilecek en büyük ve en çirkin hakarettir!
 
xx     xx     xx
Muğla’da yerel basınımız zaten güçsüz imiş!
Hangi anlamda? Patronlar mı güçsüz, çalışanlarlar mı? Muğla Basını yayıncılıkta, habercilikte mi güçsüz?
Sayın Hocam öyle ya da böyle Muğla Basını, Türkiye Basını’nda ve basın tarihinde önemli ve hak edilmiş bir yere sahiptir. Mesleki örgütlenme anlamında 20 küsur yıldır bir talihsizlik yaşandı, ama Muğla yerel basını güçlüdür.
 
xx     xx     xx
Son bir yılda basında platform ayrımcılığı yapılıyormuş.
Yok, böyle bir ayrımcılık… Onu Cemiyet anlayışı yapıyor. Cemiyete istediğini kaydediyor, istemediğini kaydetmiyor. Son örnek Cihan Haber Ajansı (CHA) Muğla Temsilcisi Kayber Avcı’dır. Zaman Gazetesi bahane edilerek cemiyete alınmamıştır.
Biz bu zihniyete, ayrımcılığa, bir partinin arka bahçesi olma anlayışına karşı “platform” olduk.
Her zaman söylüyoruz, nedense anlatamıyoruz. Biz “köle olmayan ve kölesi olmayanlarız”… Arka bahçe olmak istemiyoruz. Birbirimize ve mesleğimize, mesleğimizin onuruna sahip çıkmak istiyoruz. Hepsi bu…
 
xx     xx     xx
Sayın Demir muhtemelen yanlış bilgilendirilmiş.
Bu platformda Hayati Nizamoğlu, Yelda Gökcan, Ali Yörük ve Cüneyt Erdan’ın dışında AKP Üyesi yok. Ayrıca olabilirde…
Platformumuzun Dönem Başkanı Ahmet Bayrak ise CHP Muğla Merkez İlçe İkinci Başkanı…
Nejat Altınsoy ve Kayber Avcı arkadaşlarımız tarafından hazırlanan “Camiler, Katreler ve Kareler” fotoğraf sergisi platformumuz tarafından Muğla Valiliği ve CHP’li Muğla Belediyesi ile işbirliğinde gerçekleştirildi.
Bu inisanlar, bölücü, ayrıştırıcı mı? Platform gecesine onur veren Tufan Doğu Muğla’ya kötülük mü yapıyor?!!
 
xx     xx     xx
Yeri gelmişken sormak istiyorum; Cemiyet gecesinde bütün partilerin milletvekilleri var mıydı? Bütün siyasi partilerin yöneticileri gelmiş miydi? Bütün sendikalar, meslek odaları temsil edilmiş miydi? Yoksa çağrılmamışlar mıydı?
Platform olarak “basın buluşmamızı” gazeteci gazeteciye yaptık. 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde de Muğla Gazeteciler Platformu olarak “Dayanışma Gecesi” yapıyoruz.
Bütün milletvekilleri ve belediye başkanları ile, bütün siyasi partilerin, meslek odalarının, sendikaların temsilcileri ile… Ve bütün Muğla ile… Biz bir partinin, düşüncenin değil, “Muğla’nın platformu”yuz…
Sevgili Hocam bizim sahibimiz yok, olmasını da istemiyoruz!
(03.08.2012)
 
 
 
 
 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.