Okumak ve Yazmak: “Yepyeni Başlangıçlar!”

Bu haber 05 Haziran 2018 - 0:47 'de eklendi ve 1.095 kez görüntülendi.
İsmail Zorbaismailzorba@hamlegazetesi.com.tr

İsmail ZORBA

 

Denize atılan bir şişe her kitap. Asırlar, kumsalda oynayan birer çocuk. İçine gönlünü boşalttığın şişeyi belki açarlar belki açmazlar.”

Cemil Meriç

Yeni açılan bir kapının ardı sıra eşikten geçen adımları takip ediyoruz. Kimi kendinden emin, kimi ürkek, kimi seyirlik adımlar. Her biri kendi hayatlarına yepyeni işaretler bırakıyor. Bıraktıkları izler hep kalp çarpıntısı, hep yürek yangını, hep heyecan.

Bir tohumda saklanan bütün cevher toprağa sığınınca oradan bir hayat doğuyor. Kendi benliğinin bilinmeyenleri bir başlangıca odaklanıyor. Selamlıyor tüm evreni. Her şey okumakla başlıyor. Günümüzün bir tık’ıyla bir dokunmasıyla açılan pencereler değil bunlar. Başkalarının kopyalamaları, alıntıları altında hakikatten uzak paylaşımlar değil. Kolay elde edilip tükeniveren, yitiveren sahte, suni kopyalar değil.

Gerçek bilgi hiçbir zaman gölgede kalmaz. Bir emek ürünüdür. Sayfa sayfa tüm düşünceler yazarın ilmek ilmek dokuduğu, alın terini akıttığı bir evrendir. Ve sen bu evrenle baş başa kalırsın. İşte gerçek okuma kitapta saklıdır. Sayfa sayfa okuduğun yalnız sana aittir o an. Aslında kitapla sunulan dünya herkesindir. Orada kopya yoktur, orada gölge yoktur. Okuma ve yazma orada tamamlanır. Gölgeleri tıklayıp okuyanlar hakikatin gerçeğine asla ulaşamazlar.

İşte hakikatin bu evreninde tamamlanan yazmak, yepyeni yüreklenmeler, yepyeni cesaretler, yepyeni kararlılık ve yepyeni başlangıçları barındırır. Okuyan, düşünen insan yazarken meyveye durur. Her cümlesinde kendisine ait bir tat bulur. Önceleri kendine ait bir tat. Sonra imece usulü paylaşıldıkça zenginlenen, değişen, yenilenen hatta kimliğini bulan hakiki bir lezzete ulaşır.

Yazmak bir bakıma kendi içimizde yaptığımız yepyeni bir yolculuk. Bu seferimiz belki de tüm insanlığı kucaklayacak güzelliklerle dolu. Paylaştıkça zenginleşiriz, paylaştıkça dinginleşiriz. Çağlar akarız, damla damla birikiriz. Genç kalemlerin yazma heyecanları bizlere de sirayet eder. Onların enerjileri, muştuları, heyecanları hatta dünyayı keşfedişleri bizi yeniden kuşatır. Yeniler, diriltir.

Düşünen, okuyan ve de yazan bir insan akarsu gibidir. Kir tutmaz, kiri barındırmaz. Kötülük barındırmaz. Tıpkı gençlerin kaleminden fışkıran heyecanlar gibi. Onlar bizimle şahsiyet bulan genç kalemlerdir. Onların ikliminde samimiyeti yeniden öğreniriz. Samimiyet yazmanın olmazsa olmazlarından biridir. Samimiyet beraberinde tutarlılığı getirir. Hiçbir kayma, sapma, cayma yaşamaz genç kalemler. Kaleminin şahsiyetini okuduklarında, yaşadıklarında tamamlar. Yazdıkça tamamlanır, olgunlaşır.

Bu yüzden gençlerin Yazılarını okudukça göreceksiniz içlerinde hiçbir kötülük yoktur. Hep iyiliklerle, umutlarla, güzelliklerle donanmıştır. Geleceğe dair hayalleri, yaşamak istedikleri idealleri vardır. Onların körpe fidanlarında bizler yepyeni sürgünler buluruz kendi adımıza. Okuyan, düşünen ve de yazan sağduyulu insanlar genç, körpe fidanları “gök ekini biçer gibi” ezmemeli, hayat vermeli. Onların bulduğu hayatlar bizlere yepyeni nefesler katacaktır.

Gençlerin kalemlerinde, yazılarında köşelenmiş, çerçevelenmiş hayatlarımızın içerisinden çıkıp hayatı daha yaşanabilir dünyalara ulaşabiliriz. Daha söyleyecek yepyeni cümlelerimiz olduğunu göreceğiz. Ve koyduğumuz bir nokta hiçbir zaman son bir nokta olmayacaktır.

Nereye gidersen git, bulacağın aydınlık, zihninin aydınlığı kadar olacaktır.”

Cemil Meriç

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI
Nilgün Açık Önkaş 05 Haziran 2018 / 19:21

Genç kalemlerin temiz zihinlerinden temizlik yansır elbet. Kişinin içinde ne varsa karşiya o yansır, ayna misali. Ne mutlu onlari yetistiren sizin gibi bizim gibi emektar ögretmenlere.

Nilgün Açık Önkaş 05 Haziran 2018 / 21:08

Testide ne varsa dışarı o sızar. Gençleri yetiştiren öğretmenlerin ne söyledigi degil ne yaptığı cok önemli. Söyledikleri ile mangalda kül birakmayan ancak söyledigi ile yaptigi birbine uyuşmayan kişiler öğrencilere yarardan çok zarar verirler.