Okulların Kapanması İşe Yarar Mı? « Hamle Gazetesi

Okulların Kapanması İşe Yarar Mı?

Bu haber 14 Haziran 2016 - 0:15 'de eklendi ve 1.324 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Bu köşede 05.06.2016 tarihli “Ramazan Bayramı Kurtarır Mı?” başlıklı yazım hiç iç açıcı değildi. Bu günkü yazımda iç açıcı değil, gerçeği dile getirmek durumundayız. Tabi Turizm Sektörünün de iç açıcı haberler beklediğini biliyoruz. Biz de bekliyoruz. Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan… Gelirse de keyifle paylaşırız.

Hemen paylaşalım. Haber basında “Bakanlıktan Turizm Sektörüne 900 Milyonluk Destek” başlığı ile yer aldı. Muhtemelen başlık turizmcileri heyecanlandırmıştır, ama haber hüsrana uğratmıştır. Sayın Bakan yurt dışından turist getiren uçaklara uygulanan sübvanseyi anlatmış!

Peki, “Okulların Kapanması İşe Yarar Mı?”…

Ramazan Bayramı Kurtarır Mı?” sorusunun yanıtı ne ise o… Yani olumsuz…

Gamlı Baykuş gibi keyifsiz bir yazı yazıyorum, ama…

 

xx           xx           xx

Halının altı “gerçeklerle” doldu da taşmaya başladı. Süpür süpür nereye kadar?

Gerçekle yüzleşmenin herkes için tam da zamanı.

Deniz bitti, kara göründü.

Aslında yolun sonuna “Her şey dahil” denilen kepazelikle, “işporta turizmi” ile gelindi.

Bir zamanlar “Apartlar” vardı. Şimdi “Butikler” çıktı. Hayatında bir gece gerçek Butik Otel’de konaklamamış olanlar turizm belgesi bile olmayan otellerinin kapısına “Butik” yaftasını konduruveriyor.

Ben onlara “Bitik Otel” diyorum!

Belki bana kızanlar, hatta küfredenler olacaktır, ama artık birilerinin “Kral çıplak” demesi lazım.

 

xx           xx           xx

Meslektaşlarıma da çok kızıyorum. Yakın zamanın haber başlıklarına bakın:

Muğla Kruvaziyer Turizmi ile Turist Sayısını Artıracak

Sonra ne olacak? Otel sahipleri yeni sezon veya geçen sezon için harcadıkları banka kredilerini ödeyebilecekler mi?

Muğla Spor Turizminde Atağa Kalktı

Muğla”dan sonra virgül koymayı unutmuşlar. Kastedilen “Muğla Spor” değil, Muğla’da “Spor Turizmi”… Muğla, spor turizminde ayağa kalkıp, turizmcinin kredi borçları kapanacak mı?

Elbette Kruvaziyer Turizmi de, Spor Turizmi de önemli… Rodos’a günde iki, üç gemi yanaşırken, Marmaris’e ancak haftada bir tanesinin yanaştığını da bilelim… (!)

 

xx           xx           xx

Hem bu haberleri yapan meslektaşlarımdan bir tanesi de neden gidip Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ile röportaj yapmazlar? Soranlar oluyor;

Marmaris, Bodrum, Fethiye Belediye Başkanları daha sezon başlamadan “Turkuaz Kıyılar” diye el ele verdiler ve pek çok tanıtım organizasyonuna imza attıkları gibi Kültür Turizm Bakanlığı nezdinde girişimlerde bulundular. Fethiye, Marmaris, Bodrum Muğla Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde olduğuna göre Başkan Gürün ne yaptı?

Muğla Turizmi’nin markalaşmasının, hizmette kalitenin ve dolayısıyla olumlu tanıtımın önündeki en büyük engellerden biri olan “hanutçuluk” konusunda ne düşünüyor? İlçelerin önemli ana caddeleri Büyükşehir de olduğuna göre, o caddelerde ve hatta ilçenin merkezi yerlerinde iş yerlerine sınırlama getirilmesi gündemlerinde var mı?

Tabelaların küçültülüp, standarda kavuşturulması; fiyat standardı getirilmesi; fiyat, hijyen denetimlerinin arttırılması; genel tuvaletlerle birlikte işyerlerinin tuvaletlerinin denetlenmesi; tuvaleti olmayanların kapatılması; turizm merkezlerinde belli yerlerin motorlu araçtan arındırılması ve benzeri konularda ne düşünülüyor?

 

xx           xx           xx

Hazır yeri gelmişken ben sorayım;

Şehirlerarası Otobüs Garajı’nda uzun zamandır kapalı olan Lokanta ile tuvalet daha ne kadar kapalı kalacak?

Şehrin orta yerindeki Orgeneral Mustafa Muğlalı İşhanı’ndaki tuvalet hizmete açıldı mı?

Şehrin en hareketli noktalarında Genel Tuvaletlerin bazılarının da olsa kapalı olması nasıl açıklanabilir?

 

xx           xx           xx

Artık sektör temsilcileri gerçekleri halı, kilim altına süpürmeyi bırakıyorlar…

Kral çıplak” diyen ilk sektör temsilcisi GETOB Başkanı Bülent Bülbül oldu.

Ramazan Bayramı Kurtarır Mı?” başlıklı yazımda da yer alan ifadesinde “2013 yılından bu yana dört Kültür ve Turizm Bakanı değişiyorsa ve halen markalaşmayı beceremediysek, bırakın bu yılı şimdiden önümüzdeki üç yıl daha, başta Antalya ve Muğla’nın Marmaris ilçesi olmak üzere turizmin bittiğini söyleyebiliriz.” diyordu.

Bülbüloğlu’na göre gelen turist sayısındaki düşüşün ‘İslamofobi’ veya başka bir şeyle de ilgisi yoktu. Bülbüloğlu burada “Özel sektör olarak bizim de ciddi hatalarımız oldu. Marka olamadık. Destinasyon tanımını yapamadık. Son 10 yılda hep kişi sayısına oynadık, kalitemizi yükseltemedik. Dubai de Müslüman ülke ama oradaki turist sayısında düşüş olmadığı gibi turizm yükselerek devam ediyor.” şeklinde samimi bir itirafta bulunuyordu.

 

xx           xx           xx

GETOB Başkanı Bülbüloğlu’nun ardından bir seste FETOB (Fethiye Otelciler Birliği) Başkanı Yavuz Torunoğulları’ndan geldi. Kendisi de tesisini açmamış olan Torunoğulları, bazı otellerin sezonu geç açacağını belirterek, “Geçen yıl özellikle kıyı bölgelerinde oteller sezonu nisanın ortalarında açmıştı. Ancak şimdi okulların kapanmasını bekleyenler var. Otellerde işçi alımları nisan ve mayıs ayında olurdu. Ancak bu yapılamadı. Nisan ve mayıs ayı istihdam verileri açıklandığında durumun ne kadar kötü olduğu ortaya çıkacak” dedi.

Kimi Ramazan Bayramı’nı, kimi okulların kapanmasını bekliyor! Böyle turizm nerede görülmüş?

Torunoğulları şöyle devam ediyor;

Birden fazla oteli olanlar operasyonlarını birleştirdi. Küçük ve maliyeti yüksek olan oteller açılmadı. Biz de öyle yaptık. Küçük otele yapılan rezervasyonlar da üst kategorideki otellere kaydırıldı. Müşteri de 4 yıldızlı otele rezervasyon yapmışken, 5 yıldızlı otelde tatil yapma fırsatı buldu. Herhangi bir ek ücrette talep edilmiyor. Bu müşteriyi memnun ediyor ama biz bu durumdan çok memnun değiliz. Grubunda 3 otel ve daha fazlası olanların geneli bu yöntemi kullanıyor. Yerli turist hala otellerin pahalılığından şikayetçi. Bodrum’da yüksek fiyatlı tesisler var. Oraların müşterisi onu tercih ediyor. Saygı duyulmalı. Bir yer de fiyat yüksek diye her yer öyleymiş gibi algılanmamalı

Yani okulların kapanması da işe yaramayacak görünüyor. Galiba yerli dopingi ile işler bir tek Bodrum’da yolunda!…

 

xx           xx           xx

Geçen hafta bir seste yeni kurulan DOKTOB’dan (Dalaman, Ortaca, Köyceğiz Turistik Otelciler ve Turizm İşletmeleri Birliği) geldi. DOKTOB Başkanı Yücel Okutur, Dalaman Hilton’da Vali Amir Çiçek ve Rektör Prof. Dr. Mansur Harmandar ile CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir’in katıldığı toplantıda sezonu, sektörü ve bölgeyi değerlendirmiş. Toplantıdan bir iki gün sonra kendisiyle görüştüm. O da herkes gibi “Temmuz’da hareketlenme” umudunda, ama kendisi denizin bitip karanın göründüğünün farkında olanlardan. “Bu iş öyle Temmuz-Ağustos iki ayın lokomotifinde gitmez. Ah vah etmenin de alemi yok. Olumsuzluğu fırsata çevirebiliriz.” diyor.

 

xx           xx           xx

DOKTOB Başkanı Okutur ile aynı görüşteyim. Turizm adına ortada bir olumsuzluk var. Sihirli değnek de yok. Şu anda Kültür ve Turizm Bakanlığı başta kim hangi operasyonu yaparsa yapsın bir mucize beklemenin alemi yok. Ölen ölür kalan sağlar bizimdir. Umarım gerçek turizmciler ayakta kalır. Bu gün yapılabilecek tek akıllı iş olumsuzluğu fırsata çevirip sektörün kendisine çeki düzen vermesi ve ilgili bakanlıklarında gerçek turizmciye destek olması…

————————————————————————————–

Günün Sözü:

Tırtıl öldüm demiş.

ALLAH ise hayır! “Kelebek oldun” demiş.

Görelim mevlam neyler, neylerse güzel eyler…

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.