Okullarda atık pil yarışması başladı

Bu haber 16 Kasım 2016 - 0:13 'de eklendi ve 408 kez görüntülendi.

okullarda-atik-pil-yarismasi-basladi-2Atık pillerin önüne geçilmesi, öğrencilerin bilinçlendirilmesi amacıyla Fethiye Belediyesi tarafından Fethiye’deki okullar arası atık pil yarışması başlatıldı. Geçen yıl Fethiye’de 3 bin 213 kg atık pil toplandı.

Haber Merkezi

TAP (Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği) ile Fethiye Belediyesi arasında yapılan protokol kapsamında toplanan atık piller çevreye zarar vermeden yetkili firmaya gönderiliyordu. Atık pillerin önüne geçilmesi, öğrencilerin bilinçlendirilmesi amacıyla Fethiye Belediyesi tarafından Fethiye’deki okullar arası atık pil yarışması başlatıldı. Geçen yıl Fethiye’de 3 bin 213 kg atık pil toplandı.

Atık pillerin çevreye verdiği zararın çok büyük olduğunu belirten Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Mahmut Bayrakdar, “1 adet pil 4 m² toprak alanı kirletiyor. Pil üreticileri, kullandıkları yeni teknolojilerle hem daha çok fayda yaratmakta, hem de çevre için daha dost üretim gerçekleştirmektedir. Ancak yine de tükenen pilleri çevreye veya çöpe atmamalıyız. Çünkü atık pillerin içerisindeki çeşitli kimyasal maddeler çöp depolama alanlarında yeraltı sularına ve toprağa karışarak kirlilik yaratmaktadır. Hem bu nedenle hem de atık pillerin geri kazanımı yoluyla doğal kaynakların verimli kullanımını artırmak için Atık pilleri naylon torba, karton kutu ya da kavanozlarda biriktirilerek, süpermarketlerde, okullarda, muhtarlıklarda, belediye hizmet binamıza ve diğer toplama merkezlerinde bulunan atık pil kutularına atmalıyız. Ayrıca 444 9082’yi aramanız halinde ekibimiz verilen adreslerden tutanak karşılığında atık pilleri teslim almaktadır. 2016 / 2017 eğitim öğretim döneminde de okullar arası ödüllü atık pil toplama yarışması başlamış olup il bazında ve ilçeler arası değerlendirme yapılacaktır. Fethiye Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü olarak ilk beşe giren okullara belediyemiz tarafından sürpriz hediyeler takdim edilecektir, okullarda gerçekleştirmekte olduğumuz eğitimlerde de atık pillerin zararları ve geri kazanımı hakkında da miniklerimize bilgi verilmektedir” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.