Oktay Ekinci anıldı « Hamle Gazetesi

Oktay Ekinci anıldı

Bu haber 06 Kasım 2018 - 1:21 'de eklendi ve 629 kez görüntülendi.

Ülkemizin yetiştirdiği en önemli değerlerden Mimar Oktay Ekinci, aramızdan ayrılışının 5. yıldönümünde Menteşe Belediyesi ve TMMOB Mimarlar Odası Muğla Şubesi’nin ortaklaşa düzenlediği etkinlikle anıldı.

Haber Merkezi

Konakaltı İskender Alper Kültür Merkezi Nail Çakırhan salonundaki anma etkinliğine farklı ilçelerden çok sayıda mimar, şehir plancısı, arkeolog ve harita mühendisi katıldı. Etkinlikte bir konuşma yapan Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Oktay Ekincinin çevre ve korumacılık bilinci konusunda çok ciddi çalışmalar yaptığını ifade ederek, Ekincinin imar ve çevre konusunda rehber bir isim olduğunu söyledi. Başkan Gümüş, “Oktay Ekinci kültürel mirasımız olan yapıların korunması, geleceğe aktarılması ve estetik yapılaşma konusunda her zaman ciddi çalışmalar yapan simge bir isimdir. Bizde Menteşe Belediyesi olarak Muğla’da 70’li yıllarda başlayan korumacılık bilincini devam ettiriyoruz. Bu kapsamda kentsel sit alanında bulunan 2 tarihi yapıyı kamulaştırarak hizmet binası haline getirdik ve bu projelerimizle Tarihi Kentler Birliği tarafından ‘Tarih ve Kültürel Mirasının Korunması’ konusunda başarı ödülüne layık görüldük. Ayrıca Karabağlar Yaylasında bulunan Narlı Kahve içinde restitüsyon (aslına uygun yeniden inşa) çalışmalarımız tamamladı. Amacımız kültürel miraslarımıza ve doğaya sahip çıkarak, gelecek nesle daha yaşanır tarihine sahip çıkmış bir kent bırakmak. Bu anlamda aramızdan ayrılmış olmasına rağmen fikirleriyle bize halen kılavuzluk eden büyüğümüz Oktay Ekinci’yi bir kez daha anıyor, bizlere kattığı değerler için şükranlarımı sunuyorum” dedi.
Konuşmaların ardından Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ve Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş tarafından Tahir Keklik ve Hüsniye Turhan’a ‘Kent tarihinin yaşatılması yönelik verdikleri katkılardan’ dolayı teşekkür plaketi takdim edildi.
Etkinlik; mimar, şehir plancısı ve katılımcıların konuşmaları ve atölye çalışmaları sergisi ile sona erdi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.