Oktay Akbal’ı kaybettik

Bu haber 31 Ağustos 2015 - 0:57 'de eklendi ve 604 kez görüntülendi.

OKTAYAKABALBir süre tedavi gördükten sonra Muğla’nın Ula İlçesi Akyaka beldesinde bulunan evinde dinlenmeye çekilen Türk edebiyatının usta kalemlerinden, Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Oktay Akbal (92) yaşamını yitirdi.

Özcan Özgür

Bir süre tedavi gördükten sonra Muğla’nın Ula ilçesi Akyaka beldesinde bulunan evinde dinlenmeye çekilen Türk edebiyatının usta kalemlerinden, Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Oktay Akbal (92) yaşamını yitirdi.

Kendisinden önce yaşamını yitiren Cumhuriyet Yazarı İlhan Selçuk ile birlikte Gökova-Akyaka tutkunu olan Oktay Akbal, bu gün öğle namazından sonra düzenlenecek cenaze törenin ardından Akyaka Mezarlığı’nda son yolculuğuna uğurlanacak.

Türk edebiyatında yaprak dökümü sürüyor. Yaşar Kemal, Fikret Otyam, Tarık Dursun K. gibi nice usta kalemin aramızdan ayrıldığı bu yıl, Oktay Akbal da hafta sonunda yaşama gözlerini yumdu. “Hiroşimalar Olmasın”, “Önce Ekmekler Bozuldu”, “Suçumuz İnsan Olmak” gibi Türk edebiyatına damga vuran eserleri kaleme almakla birlikte uzun yıllar Cumhuriyet Gazetesi’nde köşe yazarlığı yapan Akbal, Akyaka’da yaşamını sürdürüyordu. Ancak son aylarda durumunun birkaç kez ağırlaşması üzerine hastaneye kaldırılmış, daha sonra ise evinde dinlenmeye çekilmişti.

Tüm aydınların başı sağ olsun

Tıpkı Nail Çakırhan’da olduğu gibi Akbal’ın son anına kadar yanında bulunan dostlarından Hamdi Yücel Gürsoy, “İlhan Selçuk ve Nail Çakırhan’ın ardından Oktay Akbal’ı da kaybetmek bizleri derinden sarstı. Akbal, uzun zamandır hastanemizde tedavi altındaydı. Değişik rahatsızlıkları vardı ve tedavi görüyordu. Ancak 92 yaşına kadar yanında olabildik. Ülkemizin bütün aydın insanlarının başı sağ olsun” dedi.

Akbal, bugün Akyaka Camisi’nde kılınacak öğle namazının ardından Akyaka Mezarlığı’ndan son yolculuğuna uğurlanacak.

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.