Okluk Koyu ve Japonlar « Hamle Gazetesi

Okluk Koyu ve Japonlar

Bu haber 09 Haziran 2014 - 9:08 'de eklendi ve 1.248 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Hamle Yönetim Kurulu Başkanı Hayati Nizamoğlu ile birlikte dün ikimizden birbirimizden habersiz Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü “Okluk Koyu”nun terk edilmişliğini sona erdirmeye davet etmişiz.

Dün Sayın Nizamoğlu’nun yazısını okurken kendi kendime “İkimizde aynı konuya değişik açılardan yaklaşmışız, ama Cumhurbaşkanı Gül bu yazıları nereden görecek ki?” diye söylenmedim değil… Dün öğleden sonra haber merkezimize Bodrum’dan gelen haberi görünce sevinmedim değil. İHA’nın haberinin başlığı şöyleydi:
Öztürk, Cumhurbaşkanı Gül’ü Okluk Koyu’na davet etti.” Sevindim…

xx        xx        xx

Öztürk”, AK Parti İl Başkanı Nihat ÖztürkİHA’nın haberi ise şöyle devam ediyordu:

Bodrum’a Türkçe konuşan ülkeler zirvesi toplantı için gelen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü AK Parti Muğla İl Başkanı Nihat Öztürk kaldığı otelde ziyaret etti.

Beraberinde il yönetimi kurulu üyelerinin de hazır bulunduğu toplantıda AK Parti İl Başkanı Öztürk, Cumhurbaşkanı Gül’e Muğla turizmi hakkında bilgi verirken, Marmaris Okluk Koyunda bulunan ve dönemin Cumhurbaşkanı Turgut Özal tarafından yaptırılan Cumhurbaşkanlığı Yazlık Konutu’nun yaz sezonlarında Cumhurbaşkanları tarafından kullanılmasını, bu yaz sezonunda kendisinin de Okluk Koyunu gelmesi yönünde ricada bulundu.

Hamle’nin sıkı okurlarından olan Nihat Öztürk’e Hamle’nin tercümanlığını yaptığı Muğlalıların ve özellikle turizm sektörünün talebini bizzat Cumhurbaşkanı Gül’e ilettiği için teşekkür ediyorum.

Keşke bütün siyasilerimiz bu duyarlılık içinde olsalar!

xx        xx        xx

Dün ben bu yazıyı yazmaya hazırlanırken şöyle bir sosyal medyada ne var yok diye baktım. Orada da AK Parti Muğla Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özden’in tivitleri ile karşılaştım.

İlginç ve önemliydi…

Bilindiği gibi Sayın Özden birkaç gündür Uzakdoğu’da… Keşke oralardan Doğu Türkistan için de birkaç tivit atsaydı!

Neyse… Belki de Japonya’da olduğu için Doğu Türkistan’da (Urumçin) vahşetin ve katliamın yeniden tırmandığını duymamış olabilir.

xx        xx        xx

Sayın Özden’in dünkü tivitlerinden bizi ilgilendiren dördü sırasıyla şöyleydi:

-“Kyoto’dayım. Bütün tarihî varlıklarını turizmde değerlendiriyorlar. Altın tapınağa uzaktan bakmanın bedeli 4:00 US$

-“Japonlar sadece kültür turizmi ile ilgileniyor algısı yanlış.  Geçen yıl Havai’de tatil yapan turist sayısı 2.5 milyon.

-“Japonlar Muğla’daki Resort turizmle ilgileniyor. Bir heyet hafta sonunu Akyaka’da geçirdi. Japonca broşürlerle başlıyoruz.

-“Muğla’yı tercih eden İngiliz  turistlerin çokluğu Japonların dikkatini çekmiş ve Muğla diyorlar. Önümüzdeki hafta Bodrum’da Japon haftası.

Hem sevindim, hem şaşırdım, hem de başta kendim olmak üzere meslektaşlarıma kazdım.

xx        xx        xx

Bizim bu Muğla Basını olmayacak!

Hem kendime hem meslektaşlarıma kızmamın nedeni belli… Bilmem kaç kilometre uzaktan, burnumuzun dibindeki Akyaka’ya Japonlar geliyor, haberimiz olmuyor!

Hep birlikte atladık…

Hadi biz neyse de inşallah o Japonlardan Muğla Valiliği’nin, Muğla İl Kültür Turizm Müdürlüğü’nün haberi vardır…

Bu arada “Resort Turizm” nedir diyen olursa “Butik otelcilik” diyebiliriz. Doğrudur, Japonlar sadeliği severler… En önemlisi gittikleri yerin kültürünü tanımaya çalışırlar. Bunu ancak pansiyon ve butik otellerde yapabilirsiniz…

xx        xx        xx

Yıllar önce Yunanistan’a gittiğimizde, mevsimin kış başı olmasına rağmen ortalık Amerikalı ve Japon turist kaynıyordu. Bizde sezon biterken Yunanlılar dünyanın zengin turistlerini ağırlıyordu. Sonra öğrendik, onlar Yunanistan’ın tarihi değerlerini görmeye geliyordu.

Oysa Yunanistan’ın sunabildiği tarihi kalıntıların daha çoğuna sadece Muğla sahip!

Ama yıllardır biz ne Japon’u ne de Amerikan’ı görüyoruz…

Bir ara Denizli Pamukkale de konakladık. Mevsim kıştı, otel Japon kaynıyordu. Kaplıcalara gelen Türklerden çoktular… Japonlar kaplıcalar için gelmiş olamazlardı, ülkelerinde alası vardı. Üstelik çoğu gençti… Sonra öğrendik Afrodisyas’ı, Leodikya’yı görmeye gelmişlerdi. Kaldıkları otelde günübirlik turla Efes’e gidip, Meryem Ana’yı da ziyaret ediyorlardı.

Muğla Afrodisyos ve Leodikya ile Efes’in orta yerinde… Ama Muğla’da Japon turist yok…

xx        xx        xx

Pazarlama meselesi. Denizli’de turizm sektörlerin içinde neredeyse sanayi ve tarımın ardından belki de üçüncü sırada gelirken iki antik merkezi Japonlara pazarlamayı başarmış!

Muğla sektörünün ömrü lak lak ile geçiyor…

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi yıllar önce “Japon Kürsüsü” kurmuş. Japonların Çanakkale’ye çekilmesinde etkili olmuş. Bizim üniversitenin de böyle bir kürsüsü olsaydı, Muğla’da Japonları görebilir miydik bilmiyorum.

Milletvekili Prof. Dr. Özden’e göre görebileceğiz. İnşallah…

xx        xx        xx

Tabi Sayın Özden’in tivitlerini gördükten sonra önümüzdeki hafta Bodrum’da “Japon Haftası” var mı diye araştırdım. Bir bilgiye ulaşamadım. Gelin şimdi hem beni ve hem de meslektaşlarımı eleştirmeyin…

Japon Haftası ile ilgili araştırma yaparken internette “Ertuğrul Gemisi”nin Japonya-Bodrum arasında köprü oluşu ile ilgili bir habere rastladım. “Ertuğrul’a sahip çıkan Japonlar”  başlığını taşıyan haber geçen yılın haberiydi.

Japonya dönüşü fırtına nedeniyle batan Ertuğrul Fırkateyni’ne sahip çıkan Japonlar geçen yıl Bodrum’a geldiler. 2. Abdülhamit tarafından 1890 tarihinde iyi niyet elçisi olarak gönderildiği Japonya dönüşü fırtına nedeniyle batan Ertuğrul Fırkateyni ile ilgili devam eden çalışmalar sonunda iki ülke vatandaşları arasında ki dostluk ilişkileri her gün artıyor. Bu ziyaretler sonunda Japon turistlerin kış aylarında Bodrum’a gelmesi bekleniyor.” diye başlayan haber şöyle devam ediyordu:

Ertuğrul Fırkateyni’nin battığı 18 bin nüfuslu Kuşumoto Kentinde yaptığı çalışmalar ile herkesin tanıyıp sevdiği, hakkında fun kulübü bile kurulan Tufan Turanlı’nın girişimleri sonucu üç kişilik Japon heyet Türkiye’ye geldi. Su altı araştırmacısı BOSAV (Bodrum ve Karya Kültür Sanat ve Tanıtım Vakfı Başkanı Turanlı Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürlüğü ile görüşmeler yapıldığını ve Japonya-Bodrum arasındaki turizmin hayata geçirilebilmesi için Dorak Tur ile işbirliği yapılacağını anlattı…

Önümüzdeki hafta sonunda bu doğrultu da bir etkinlik olabilir… Sayın Milletvekilinin sözünü ettiği su olabilir…

xx        xx        xx

Hadi bakalım…

Ne diyelim? Hayırlısı…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
reşat öztepe 09 Haziran 2014 / 18:55

Gili kandi köşesinden ocaman;seni tebrik ediyorum.Hayati Nizamoğlu Beyefendinin de tespitleri ile ilgili kendi tebriğimi gönderdim.Tüm gönlümle teşhisinize ve tespitinize katılıyorum.Burnumuzun dibinde gelişen ve adeda beni alacaklar haa bana sahip çıkan bir KERME KÖRFEZİ’miz var ammai ve saygı.,bilemem gadın moğlamın yerel idareci,leri naparlar.hiç bu konuda iyimser değilim.Sayın Cumhurbaşkanımız buraları çok iyibilir.İnşaallah bir el atar da kurtulur buralar.sevg