Okluk Koyu İkinci Davos Olabilir

Bu haber 17 Eylül 2018 - 3:12 'de eklendi ve 1.535 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Senelerdir Öğretmen Evi‘nde yapılan “bayramlaşmalara” giderim. Sonrada bu köşeden paylaşırım. Bu bayramlaşma olmadı. Bayramı geçen hafta ele alabildik. Bugün de bayramlaşmaya bakalım.

O bayramlaşmalar sanıyorum üç yıl tarihi Kurşunlu Cami yanındaki havuzlu meydanda yapılmıştı.

Kurşunlu Cami yanında bayramlaşma dönemin valisi Fatih Şahin ile başlamıştı.

Nedenini bilmiyoruz… Ben bu köşede bayramlaşmaların protokolle sınırlı kalmamasını, halkın katılımıyla yapılmasını savunmuş biri olarak o zaman uygulamayı alkışlamıştım.

Çok sürmedi. Bugün FETÖ’cü olarak cezasını çekmekte olan Fatih Şahin ile 2012 de başlayan uygulama 2013 de Mustafa Hakan Güvençer ile devam etti. 2014 de Amir Çiçek ile yaşanan Kurşunlu Cami yanında bayramlaşma tekrar Öğretmen Evi‘ne alındı.

Nedense arkadaşlarımız sözleşmişcesine pilav üstü kavurma tabağını caminin yanındaki havuzun duvarına koyup, kurban ikramını oradan yiyen vatandaşı fotoğraflayıp, altına “Muğla protokolü bayramlaşmada dağıtılan kavurmaları tente altında özel hazırlanan masada yerken, vatandaşlar yemeklerini ise yerde yemek zorunda kaldı.” diye yazmışlardı. Bu yüzden mi bilmiyoruz o güzel uygulama kaldırıldı!

Oysa bayramlaşmalarda protokol ile halk biraraya gelirken, Kurban kesmeyenlerde burada kurban kavurması yiyebiliyorlardı. Çabuk unutuyoruz…

xx           xx           xx

Muğla Valisi Esengül Civelek ev sahipliğinde Öğretmenevi‘nde gerçekleştirilen bu senenin Kurban Bayramı bayramlaşmasında Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Cumhur Çoban, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Çiçek, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Coşkun Sel, İl Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya, Muğla Milletvekilleri Mehmet Yavuz Demir, Yelda Erol Gökcan, Mürsel Alban, Suat Özcan, Burak Erbay, Süleyman Girgin ve Metin Ergun ile Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Menteşe Kaymakamı Caner Yıldız, Menteşe İlçe Emniyet Müdürü Tümer Yılmaz, daire amirleri, siyasi parti ve STK temsilcileri, muhtarlar, şehit aileleri ve vatandaşlar katıldı.

Vatandaşların geçmişte Bayram Namazı çıkışı Kurşunlu Cami yanında olduğu gibi kalabalık oluşturdukları söylenemez. Bazı milletvekilleri de suratıma bakmadı, beni es geçti… Osman Gürün‘den siyasi terbiye almamışlar. Tavşan dağa küsmüş, dağın umurunda mı?

O gün gözü Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün‘ü arayanlar oldu. Kendisini Bayır eski Belediye Başkanı Cumhur Çoban‘ın temsil etmesi şık olmadı. Orada zaten seçilmiş bir belediye başkanı olarak Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş vardı…

Büyükşehir’in temsili bir zorunluluk olabilir tabi, bilmiyoruz… Ama tarihe not düşmeli; bayramlaşmada ilk kez milletvekillerinin tamamının yeralması şık oldu.

xx           xx           xx

Benimle birlikte Cemiyet Başkanımız Cem Kaytan, Mustafa İnci, Bekir Tosun ve İsmail Atasever‘in bulunduğu masa orada bulunanların uğrak yeri oldu. Öteki cemiyetimizin başkanı Süleyman Akbulut bir başka masadaydı… Gönül isterdiki bütün gazeteciler bir arada olalım.

Muğlaspor yöneticileri pek bayramlaşmalara gelmez. Kulübün yeni Başkanı Erol Kapiz’i orada görmek güzeldi. Bülent Karakuş‘ta oradaydı. Kızılay Başkanı olarak gelmiş olmalıydı. AK Partililerle birlikte değildi. MUTSO Başkanı Mustafa Ercan‘ın orada olmaması ise eksiklikti…

Siz benim bütün gazetelerin yaptığı gibi protokolün ardından “daire amirleri” dediğime bakmayın. Yüzde doksanı orada yoktu… Muhtarların da öyle…

AK Parti Milletvekilleri ve İl Başkanı Kadem Mete ile sohbet imkanı bulduk. Milletvekili Yelda Erol Gökcan, Muğla için yeni rektöre her türlü desteği vereceklerini belirtirken, “Üniversitenin şehirle entegrasyonu önemli. Mimarlık Fakültesi’nin Kız Meslek Lisesinin bulunduğu tarihi binaya taşıyacağız” dedi. İl Başkanı Mete, bu yerel seçimde iddialı olduklarını, “sürpriz adayları olacağını” söylüyordu.

xx           xx           xx

Bir ara neredeyse kaza geçiriyorduk.

Bizim masaya uğrayıp geçenlerden biri de Vali Esengül Civelek oldu. Kendisi hemen önümüzde bir başkası ile konuşurken, tamamen bir koruma refleksi ile olduğunu sanıyorum aramıza yakın koruması kadın polis girdi.

Koruma kadın polis bir adım geri atmaya kalktı, bana çarpacak endişesi ile bende bir adım geri atmaya kalkıştım. Düşüyordum, kızım yanımdaydı, yakaladı.

Düşebilirdim… Şu anda yine kırıklar içinde hastanede olabilirdim!

Koruma elbette görevini yapıyor ve yapacak, ama insan biraz etrafına dikkat etmeli…

İl Emniyet Müdürü, İlçe Emniyet Müdürü orada… Bahçe sivil polis kaynıyor… Korumanın abartısı ne?! Orada Vali hanıma kim ne yapabilir? Biri elini uzatsa, geri kalanlar onu tükürüğüyle boğar…

Eskiden vali korumaları kenardan vali ile göz temasında kalırdı…

xx           xx           xx

Şimdi gel sorma: bu neyin koruması?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu her gün “Terörün belini kırdık” diye açıklamada bulunurken, sayın Soylu‘yu tekzip edercesine Muğla gibi bir yerde bu neyin koruma telaşı veya işgüzarlığıdır, ben değil, herkes anlamakta güçlük çekiyor…

Büyük Taarruz ve 30 Ağustos Zafer Bayramı‘nın 92’nci yıldönümü töreni Cumhuriyet Meydanı’nda yapıldı… O gün şehir merkezinde yere yakın mesafeden helikopter uçtu. Orman yangını mı var diye merak edip, bir meslektaşımı aradım. “Polis helikopteri. Şu anda valilik evinin yanına geldim. Kaldırımlarda özel harekatçılar var. Meydanın etrafına bariyerler konmuş. Ben de bir şey var sandım. Tören içinmiş. Gelen vatandaşlar dönüyor.” diye karşılık verdi.

Tepede helikopter, aşağıda özel harekatçılar ve meydanda bariyerler…

Muğlalı bu fotoğrafa alışık değil… Terörün zirve yaptığı günlerde bile Muğla bunu yaşamadı. Dönerler tabi… Neredec olsa, o alışılmadık abartılı önlemler insanı tedirgin eder…

xx           xx           xx

Neyse, “vardır bizim bilmediğimiz bir şey” diyelim, ama alışamadığımızı da belirtelim…

Bu sene Kurban Bayramı‘nı Muğla‘da geçirenlar arasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ailesi de vardı. 15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından Erdoğan ilk kez geldiği Marmaris’te, bayram namazını Karacasöğüt Mahallesi Camii‘nde kıldı. Okluk Koyu‘nda incelemelerde bulundu. Aklıma CHP‘nin Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce geldi… Marmaris‘e O da Ramazan Bayramı‘nda gelmişti.

Muharrem İnce seçimden sonra ilk kez orada Selimiye Mahallesi Camii’nde kıldığı Cuma’dan çıkarken görüntülenmişti…

Seçimi kazanmış olsaydı, Muharrem İnce Marmaris Selimiye‘de Cumhurbaşkanı olarak Cuma kılacaktı. Belki Kurban Bayramı‘nı da Marmaris‘te geçirecekti. “Peki Okluk Koyu?” diye sorulursa, Muharrem İnceMarmaris’e de 300 odalı yazlık saray yaptırıyor. İlk kez Şanlıurfa’da açıklıyorum: Marmaris’teki 300 odalı sarayı engellilere tahsis edeceğim. Sırayla orada birer hafta tatil yapacaklar.” demişti.

Böyle olsaydı oradaki çevre katliamı ortadan kalkacak mıydı?

xx           xx           xx

Muhatrrem İnce seçimler sırasında seçilmesi halinde Erdoğan‘ı tebrik edeceğini de açıklamıştı. Öyle de yaptı. Tebrik etti. Doğru olan da buydu…

Peki Cumhurbaşkanı Erdoğan bayram namazının ardından Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün tarafından ziyaret edilmiş ve “Muğla’ya hoş geldiniz?” denilmiş olsa yanlış mı olurdu?

Seversiniz, sevmezsiniz O bu ülkenin CumhurbaşkanıMuğla’nın Büyükşehir Belediye Başkanı‘nın Marmaris‘e “Hoşgeldiniz.” demeye gitmesi, bayramı daha anlamlı kılıp, demokrasi kültürümüzün bahara dönmesine katkı yapardı…

Böyle bir ziyaret Muğla’ya da iyi gelirdi…

Muharrem İnce‘nin “300 odalı sarayı engellilere tahsis edeceğim.” sözünü de o zaman engelli biri olarak popülistçe bulmuştum. Engellileri Muğla‘nın başka yerlerinde de ağırlayabiliriz.

Okluk Koyu‘nun “yazlık başkent” gibi kullanılması, Dünya‘yı yönetenlerin burada ağırlanmaları Muğla turizmine iyi gelecektir…Hem o zaman isteyen istediği yere çadırda kuramaz!

Bakarsınız Okluk Koyu’nun ilk konuğu Putin olur ve Okluk Dünya’nın ikinci Davos’u olur…

Neden olmasın? İnşallah diyelim, iyi olur, Muğla‘ya iyi gelir…

—————————————-                                                                                  —————————————-

GÜNÜN SÖZÜ:Havaya atılan bir taş düşünebilseydi kendi isteğiyle yere düştüğünü sanırdı. (Baruch Spinoza)

ÇİVİ

Yıllardır özelleştirmeyi savunanlar şimdi tuvalet kağıdına zammı eleştirmiyorlar mı?

Beni Bi Gülmek Alıyor:)))))

—————————————————————————————————————————————

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.