Öğreniyoruz

Bu haber 30 Kasım 2017 - 1:39 'de eklendi ve 1.500 kez görüntülendi.
Hayati Nizamoğluhayatinizamoglu@muglahamle.com.tr
Gündem

Hayati Nizamoğlu

Eğitim ve Araştırma Hastanemiz ile ilimiz muazzam bir sağlık tesisine kavuştu. Ancak  merkez ilçede 2. Basamak sağlık hizmeti veren hastanemiz yok oldu. Yeni hastanemiz kardiyoloji ve onkoloji bölümlerinde gelişimini tamamlamamasına rağmen, doluluk yüzde 70 i geçti.

 

Hastane açılmadan önce, sanırım Mayıs ayıydı, Hamle olarak önce meslektaşlarımızı bir akşam yemeğine davet edip, konuları paylaştık. Sonra üniversitede, Rektör Harmandar, Tıp Fakültesi dekanımız, sağlık sektörünün üst düzey bürokratlarının ve yerel gazete sahiplerinin katılımıyla bir toplantı organize ettik. İki talebemiz vardı. Birincisi, bir ilçemize taşınacağı söylenen Mimarlık Fakültemizin kampüste kalması gerektiği, diğeri ise Muğla’ da ikinci basamak  sağlık hizmeti verecek bir hastanenin zorunlu olduğuydu.

 

Rektör Harmandar, Mimarlık Fakültesi’nin kampüste kalacağı ve taşınmayacağı hususunda söz verdi. 2.Basamak hastane konusu talebinde ise,  nezaketen  “Olmaz”  denilmedi ama gelecekte değerlendirilir gibi bir algı oluştu.

 

Hamle’ de bu haklı isteğimiz ile ilgili yayınlara başladık. Bu arada bir sivil insiyatif gurubu olan Muğla Ortak Akıl Birliği konuya sahip çıktı. Eğitim Araştırma Hastanesi açılmadan, doğru bir zamanlama ile 2.Basamak hastanenin zorunlu olduğunu kamuoyu ile paylaştı. Ziyaretlere başladı.

 

Bu ziyaretlerde iki görüşe parmak basıldı. İlki “ Sağlık, eğitim ve güvenlikte siyaset olmaz.” , ikincisi ise “ 2. Basamak hastanenin yapılması için iktidarın yani siyasi iradenin desteği şarttır.”

 

Haksız eleştirilere uğranıldı. Talebin absürt olduğunu söyleyenler oldu. Ama dik durduk, mücadeleye devam ettik.

 

Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Bana Öğütken ile bir görüşme yaptım.  Bakanlık olarak böyle bir çalışmalarının olmadığını, halkın talebini değerlendireceklerini,  ancak Ak Parti Milletvekilleri ve İl Başkanı’nın görüşlerinin önemli olduğunu söyledi.

 

Allah’ ı var, milletvekili Nihat Öztürk haklı talebimize destek verdi.

 

Önceki gün Muğla Tabip Odası’nın bir forumu vardı. Mazeretim nedeniyle katılamadım. Ama arkadaşlarımız toplantının çok verimli geçtiğini, kırıp dökmeden ortak sonuç çıktığını anlattılar. Yerel yönetim, muhalefet temsilcileri ve Ak Parti İl Başkanı’nın 2. Basamak konusunda mutabakatını ortaya koyduklarını anlattılar.

 

Demek ki, ortak akıl oluşturabilirsek, talepte küçük siyasi hesaplar yapmazsak sonuç alabiliyoruz. Bu konuda Hamle camiasına, basın mensubu arkadaşlarımıza, sağlık sektörünün tüm aktörlerine, MAB üyelerine, başta iktidar temsilcileri olmak üzere tüm siyaset temsilcilerine ve katılımcılara teşekkür ederim.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.