Öğrencilere organ bağışı anlatıldı

Bu haber 09 Kasım 2017 - 0:31 'de eklendi ve 425 kez görüntülendi.

Milas ilçesinde gerçekleştirilen bir dizi etkinlik kapsamında lise öğrencilerine organ bağışında Türkiye`nin geldiği nokta anlatıldı.
Milas’ta okul öğretmenleri ve öğrencilerin katıldığı organ bağışı ile ilgili farkındalık seminerinde, 75. Yıl Milas Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Tarık Çubukçuoğlu ve 75. Yıl Milas Devlet Hastanesi Organ Doku Bağış Sorumlusu Dağıstan Daniş tarafından öğrencilere Organ Doku Bağışı anlatıldı.
Çubukçuoğlu ve Daniş koordinasyonunda, 112 Acil Yardım çalışanları ve Halk Sağlığı çalışanlarının katkılarıyla gerçekleşen seminerde ilk açıklamayı Dağıstan Daniş yaptı. Slayt gösterimi eşliğinde, organ nakli nedir? Ülkemizde hangi Organların nakli yapılmaktadır? Kimler donör olabilir? Nakil süreci nasıl işler? Dünyada ve ülkemizde organ nakli konusunda gelinen nokta nedir? gibi birçok bilimsel ve istatistik verilerini aktaran Daniş, organ bağışı gönüllüsü olmanın önemini de aktardı.
75. Yıl Milas Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Tarık Çubukçuoğlu ise yarım saatlik sunumunda, canlı ve kadavradan alınan organ ve doku nakli ile ilgili çarpıcı örnekleri de vererek; “Toplum olarak şöyle bir yapımız var. Örneğin yakınlarımızdan birinin herhangi bir organ nakline ihtiyacı olduğunda yakınları ilk müracaatı yaparak ‘bizden alın’ der. Al demekle de olmuyor. Bir dizi testler yapıldıktan sonra doku uyumu sağlandığında bu nakil gerçekleşiyor. Yani canlı donörden doku örneği alma veya organ nakli yapma konusunda ülke olarak bir sıkıntımız yok, hatta Avrupa’da bu oran yüzde 25’lerde iken bizim ülkemizde yüzde 75’lerde ancak bizim üzerinde çok daha fazla önem vererek durduğumuz husus, artık beyin ölümü gerçekleşmiş dediğimiz donörlerden alınarak bekleyen hastalara ulaştırmak.
Beyin ölümünü gerçekleşmesi olayında da hastaya bir takım testler, ‘MR’lar, röntgenler çekilir ve uzmanlardan oluşan bir heyetin muayenesinden sonra ancak böyle bir tanı konulabilir. Böyle bir durumdaki hasta en az 48 saat, bazen 72 saat yaşam makinelerine bağlı olarak tutulur, kontroller devam eder ve beyin ölümünün gerçekleştiğinden emin olduktan sonra yakınlarına organ bağışı için teklifte bulunulur.
Bu seminerin size verilmesinin amacı, sizler henüz 18 yaşını doldurmadınız. Dolayısıyla sizler şu anda gönüllü organ bağışçısı olamazsınız ancak bugünden, organ nakli bağışı konusunda bazı bilgiler edinebilir, gelecekte hem yakın çevrenize, ailenize ve topluma bu konuda örnek olabilir, yardımcı olabilirsiniz” dedi.
Sunumun ardından salondaki öğrencilere anlatılan hususlar ile ilgili sorular soran ve bilen öğrencilere küçük hediyeler veren 75. Yıl Milas Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Tarık Çubukçuoğlu, salondaki öğrencilerden gelen soruları da yanıtladı. (İHA)

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.