Öğrenciler imza kampanyası başlattı « Hamle Gazetesi

Öğrenciler imza kampanyası başlattı

Bu haber 05 Temmuz 2019 - 3:17 'de eklendi ve 521 kez görüntülendi.

Muğla Büyükşehir Belediyesince toplu taşıma ücretlerine yapılan zam,  Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Düşünce ve Kitap Topluluğu, Genç Bakış Topluluğu ile Teknoloji ve Mühendislik Topluluğu öğrencileri tarafından geçtiğimiz gün protesto edildi. Katılım az olduğu protestoda öğrenciler hazırladıkları dilekçeleri imzalayarak Muğla Büyükşehir Belediyesine teslim etmek üzere topladı. Ayrıca dilekçelerin yanı sıra yapılan zammın geri alınması için imza kampanyası da başlattılar.

Muhittin Direk

Üniversitesi Düşünce ve Kitap Topluluğu, Genç Bakış Topluluğu ile Teknoloji ve Mühendislik Topluluğu öğrencileri tarafından geçtiğimiz gün protesto edildi. Katılım az olduğu protestoda öğrenciler hazırladıkları dilekçeleri imzalayarak Muğla Büyükşehir Belediyesine teslim etmek üzere topladı. Ayrıca dilekçelerin yanı sıra yapılan zammın geri alınması için imza kampanyası da başlattılar. Kötekli Yoğurtçu Parkında basın açıklaması yapan yaklaşık 70 öğrenci katılırken, katılımcılar kendilerini kafelerden ve evlerinin balkonlarından takip eden öğrencileri parka davet ettiler.

Öğrenciler adına basın açıklamasını okuyan Yağız Coşkun, “Muğla Büyükşehir Belediyesi Ulaşım ve Koordinasyon Merkezi tarafından 1 Temmuz 2019’da Muğla genelinde ulaşıma yüzde 20 ila yüzde 45 zam yapıldı. Zam, okuluna gitmek için belediye otobüsüne binen öğrenciden, işyerine gitmek için belediye otobüsüne binen emekçilerimize kadar tüm Muğla halkını mağdur etmektedir. Özellikle üniversite öğrencileri olarak beslenme ve barınma ihtiyaçlarını gidermede zorlanırken, bu sıkıntılarımıza çözüm üretilmediği yetmezmiş gibi bir de son yapılan zamlarla ulaşım ihtiyacımızı karşılarken zora düşeceğiz. Üniversitemizi kazandığını heyecan ile öğrenen arkadaşlarımızın Muğla’ya geldiklerinde hüsranla karşılaşmaktadır. Bizler hayat pahalılığından dolayı okulu bırakıp memleketine dönmek değil, kepimizi mutlulukla atmak istiyoruz.” dedi.

Coşkun, “Otobüs zamlarıyla bizlere adeta yürü deniyor. Bizlerde yürüyebildiğimiz kadar yürüyeceğiz ve yetkililere ulaşacağımıza eminiz. Çünkü haklı bir talebin peşindeyiz. Bunun içinde belediyemize verilmek üzere bir dilekçe kampanyası başlattık ve yapılan zamlar için çözüm bulunması için de devam ettireceğiz” dedi.

Muğla’nın ekonomik kalkınmasında önemli bir rol oynadıklarını ama önemsenmediklerini belirten Coşkun taleplerini şöyle sıraladı:

“1- Yakın mesafede Kent Kartsız öğrencinin 2.75 kuruştan,4 liraya çıkarılarak yapılan 1.25 kuruşluk zammın kaldırılmasını ve öğrencinin, öğrenci kartını göstermesiyle, öğrencinin bütçesine uygun bir ücret tarifesinin uygulanmasını talep ediyoruz. 2- Yakın mesafede Kent Kart ile 1.95 kuruştan, 2.35 kuruşa çıkarılarak yapılan 45 kuruşluk zammın kaldırılarak öğrenci bütçesine uygun bir ücret tarifesinin uygulanmasını talep ediyoruz. 3- Üniversite öğrencilerinin ilçe seyahatleri durumunda zaten çok pahalı olan ulaşım ücretlerinin öğrenci ve Muğla halkının bütçesine uygun bir ücret tarifesinin uygulanmasını talep ediyoruz.”

Coşkun, ayrıca, yeterince dertle uğraşan öğrencilere bu zam ile yeni bir dert ekletmemek için herkesi kampanyaya destek olmaya davet etti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.