Öğrenciler Avrupa yolcusu

Bu haber 28 Ocak 2014 - 19:15 'de eklendi ve 626 kez görüntülendi.

okul561565Avrupa Birliği İşleri İçin Kapasite Oluşturulması Projesi kapsamında Muğla Teknik ve Endüstri Meslek Lisesinin kabul edilen projesi ile 24 öğrenci ve dört öğretmen 12 Mayıs tarihinde Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’a gidiyor.
İlkay Yıldız
Avrupa Birliği İşleri İçin Kapasite Oluşturulması Projesi kapsamında Muğla Teknik ve Endüstri Meslek Lisesinin kabul edilen projesi ile 24 öğrenci ve dört öğretmen 12 Mayıs tarihinde Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’a gidiyor.
Proje kapsamında Motorlu Araçlar Teknolojisi alanı öğrencileri için Skoda fabrikasında uygulama imkanının yanı sıra öğrencilerin aracın sac halinden otomobil haline gelişini yerinde gözlemleme ve süreci anlama imkanı sağlayacak.
Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada Avrupa Birliği İşleri Kapasite oluşturulması kapsamında hazırlanan projede son sınıf öğrencileri, haftada 2 gün okulda teorik ders gördükleri, 3 gün ise işletmelerde beceri eğitimi alabilecekleri kaydedildi. Açıklamada ayrıca, öğrencilerin Muğla’da beceri eğitimini yapacakları büyük işletmelerin bulunmaması, büyük işletmelerdeki iş disiplini, iş güvenliği ve işçi sağlığı ile ilgili uygulamaları görme imkânına sahip olamadığı gerekçesi ile yurt dışında gerçekleştiği belirtildi. Proje ile bahsedilen eksiklerin giderilmesi ve öğrencilerin bu dezavantajlarının ortadan kaldırılması amaçlanıyor.
Milli Eğitim Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“Yine Tesisat Teknolojisi Alanı için Muğla’ya yakın zamanda doğalgaza geçeceğinden, bu süreçte ihtiyaç duyulacak nitelikli, kaynak konusunda bilgili ve tecrübeli teknik elemanlara ihtiyaç duyacağı için proje bu anlamda Muğla’ya büyük katkı sağlayacak. Ayrıca yurtdışına çıkıp, bilgisini, görgüsünü arttıran, sektörün çalışma koşullarını ve şartlarını gören katılımcı öğrencilerin, yaşam boyu eğitim ve öğrenimin önemini algılayacakları, kendine olan öz güvenini arttıracak ve farklı kültürleri tanıyacaklar. Yine katılımcıların ve okulların, AB’deki meslek okulları ve işletmelerle iletişim kurma ve işbirliği geliştirmesi, yenilikçi örnek uygulamaların okullara aktarılmasının sağlanması beklenen proje sonuçları arasında yer almaktadır. Proje, 24 öğrenci ve 4 refakatçi öğretmenin katılımı ile 12-25 Mayıs tarihleri arasında Çek Cumhuriyetinde gerçekleştirilecek.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.