Öğrenci Zengini, Yurt Fukarası Muğla!

Bu haber 24 Ağustos 2017 - 0:31 'de eklendi ve 1.461 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Evet, Muğlaöğrenci zengini” ama hala “yurt fukarasıMuğla

Birinci Etap TOKİ Evleri yapılırken siyasiler “Muğla’da dar gelirliler ev sahibi olacak, kiralar, ev fiyatları düşecek” demişlerdi.

Öyle olmadı…

Olmadığını dönemin AK Parti Muğla Milletvekili Yüksel Özden söyledi. “Bu evler amaca uygun olmadı” dedi. Amaca uygun yapılması için adımları attı, ama bir genel seçimde O gitti, Milletvekili Nihat Öztürk geldi. Bu sefer Milletvekili Öztürk açıkladı:

2. Etap TOKİ Evleri ile dar gelirli evsizleri ev sahibi yapacağız

Yine olmadı… Birinci Etapta hak sahipleri evlerine girdikten sonra fiyatlar yükselmeye başlamıştı, 2. Etap ta fiyatlar çoktan yükselişe geçti!

TOKİ Evleri ile fiyatlar düşmüyor beyler…

xx           xx           xx

Gelenek devam ediyor.

Böyle bir ritüelin sadece Muğla’da olduğu söyleniyor.

Hoş bir uygulama.

Üniversitenin yeni öğrencilerinin karşılanmalarından söz ediyorum.

Muğla Protokolü üniversitemizin yeni öğrencilerini geçen hafta garajda karşıladılar.

Öğrenciler Muğla Valisi Esengül Civelek ile Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar, Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya ve Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş tarafından çiçeklerle karşılandı.

Çoğu aileleri ile gelen öğrenciler muhtemelen gösterilen “ilgi” karşısında şaşırmışlardır.

Karşılama onları ne kadar şaşırtmıştır bilemem, ama bildiğim kiralar karşısında dehşete düşmüşlerdir…

xx           xx           xx

Karşılamada konuşan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar, “Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi olarak üniversitemize gelen öğrencilerimize sıcak bir karşılama yapmak, onları kendi ailelerinden farksız sıcak bir yuvada eğitim ve öğretim göreceklerini hatırlatmak maksadıyla uzun süredir böyle güzel etkinlik düzenliyoruz.” demiş.

Muğla‘nın bir huzur kenti olduğunu belirten Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün de ailelerin içinin rahat olmasını istedi. Ailelere “Valiliğimiz, Emniyet Müdürlüğümüz, Rektörlüğümüz ve Belediyelerimiz sizler için iyi, huzurlu bir ortam yaratmaya çalışıyoruz. Onun için gönül rahatlığı ile ve huzur içinde evlatlarınızı bize emanet edin” ifadesinde bulunmuş.

Vali Esengül Civelek ise “Sevgili gençler, geleceğinizi planlamak, hayallerinizi gerçekleştirmek üzere belirlediğiniz Yüksek Öğrenim tercihiniz doğrultusunda ilimizde ulusal ve uluslar arası arenada saygın, güçlü, akademisyen kadrosundan kaliteli ve nitelikli bir eğitim alacaksınız. Muğla huzurun ve güvenliğin kentidir. Diğer yandan Muğla’mız siz sevgili gençlerimize ailenizi aratmayacak şekilde öğrencilik yaşamını yaşatacaktır. Değerli velilerin gözü arkada kalmasın. Bizler de anne olarak, babalar olarak buradayız” diye seslenmiş.

xx           xx           xx

Konuşmaların ardından Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi‘ne kayıt yaptırmak için gelen öğrencilere protokol üyeleri tarafından çiçek verilmiş.

Öğrenciler Otogardan Büyükşehir Belediyesi ulaşım araçları ile ücretsiz olarak Üniversiteye taşınmış.

O öğrenciler bundan sonra belediye ulaşım araçlarından parayı bastırıp yararlanacaklar.

Çok para değil, Şehir Merkezi-Kötekli arası 1.50 TL… Gidiş-geliş 3 TL… Ayda 90 TL…

Öğrenci için çok para, çok!

Muhtemelen yakında zam da yapılacaktır.

Yapılmamalı. İnsaflı olunmalı, ama…

xx           xx           xx

Rektör Prof. Dr. Mansur Harmandar’ın karşılama töreninde belirttiğine göre, Üniversitemizin bu yılki öğrenci kontenjanı 10 bin 537 imiş.

Bu kontenjandan 9 bin 159‘u için yerleştirme yapılmış. Bin 378 kontenjan boş kalmış.

Rektör HarmandarEk kontenjanlar ile bu boş kalan alanlarımızı bin öğrenci ile dolduracağımızı düşünüyoruz.” demiş…

Yani bu sene 9 bin yeni öğrencimiz olmuş oluyor.

9 bin yeni turist!

Öyle görür olduk. Eskiden böyle değildik. Bize ne oluyor bilemiyorum.

Elbette otelcimiz, apartcımız, lokantacımız işlerini para kazanmak için yapıyorlar. Kimse hayır kurumu değil. Herkes kazanması gereken parayı kazanacak, ama gereken parayı…

Bu çocuklar buraya okumaya geliyorlar, ama bizim çocuklarımızda başka yerlere okumaya gidiyorlar.

Eğitimleri için Muğla’yı tercih eden gençleri çocuklarımız kabul edelim. Onları çocuklarımızın yerine koyalım. Biraz vicdanlı olalım, biraz insaf…

xx           xx           xx

2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı için 4 bin 841’i lisans, 6 bin 46’sı ön lisans olmak üzere toplam 10 bin 887 kontenjana sahip olmuşuz.

Bu kontenjanlardan lisansta 495, ön lisansta 2 bin133 olmak üzere toplam 2 bin 628 kontenjan boş kalmış. Yani 2 bin 628 öğrenci bizi tercih etmemiş. Özellikle yüksek okulların tercih edilmemiş olması ise dikkat çekici…

Muğla’yı tercih eden öğrencilerden şu ana kadar lisansta 4 bin 513’ten 4 bin 346’sı, ön lisansta 4 bin 646’dan 3 bin 913’ü kayıt yaptırmış.

Yani Muğla’yı tercih eden öğrencilerden 900’ü de hala kayıt yaptırmış değil…

Geçmiş yıllarda kendilerine uygun “barınak” bulamadıkları için pek çok gencimiz kayıt bile yaptırmadan geri dönmüştü.

Biraz daha insaf…

Umarım bayramdan sonra gelmeleri beklenen o 900 öğrenci gerisin geri dönmezler…

xx           xx           xx

Edindiğimiz bilgilere göre, 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı öğrenci sayısı 41 bin kişi olarak tahmin ediliyor.

Bu öğrencilerin dağılımı ise şu şekilde;

Kötekli Yerleşkesi’nde (Kampus); 21 bin 452.

Şehir merkezinde; 6 bin 61.

İlçelerde; 12 bin 291.

Toplam; 39 bin 804.

Matematik olarak toplam her ne kadar 39 bin 804 olsa da tahmini öğrenci sayısının 48 bin 963 olduğu belirtiliyor…

Bu arada küçük bir bilgi veriyorum, bizim çocuklardan da, yani Muğlalı gençlerden bin 290’ı Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde okuyor…

xx           xx           xx

Muğla’da nereden baksanız 15 bini ilçelerde 50 bin öğrenci var… Buna karşılık 162 kız, 140 erkek olmak üzere toplam 302 kapasiteli yurt var. Küçük kapasiteli bir de Ortaca’nın karma yurdu var. Öteki ilçelerimiz de hiç yurt yok.

Belediye Başkanlarımız neredeyse rektörlerimizin alnına tabanca dayayıp yurt yaptırdılar, kimse de “barınmayı” düşünmedi. Başta Bodrum da çocuklar perişan!

Tabi il merkezi çok önemli…

Bugüne kadar çoğunu Sıtkı Koçman rahmetlinin ve ardından Milli Piyango ile rahmetli Şehbal Baydur’un yaptırdığı 15 bloğa sahip olabilmişiz. Bunlardan biride hayırsever Mehmet Acar’dan kiralama. Aslında Acar’ada bağışlamak yakışıyor…

İl merkezinde 15 blokta 2 bin 680 kız, bin 804 erkek öğrencimiz barınabiliyor.

En az 30 bin öğrenciye karşı, 3 bin 684 kapasiteli 15 bloğa sahibiz… Binlerce öğrenci sırada, 100’lerce öğrenci kayıt yaptırmadan dönüyor…

Bu arada duyumlarıma göre 2019’a kadar ilk etapta 2 bin olmak üzere 5 bin kapasiteli yurt yapılacakmış. Gelin şunu 5 bine çıkarın ve hızlandırın…

Beyler TOKİ Evi değil yurt yaptırın. Yaptırın ki fiyatlarda düşecektir. Sizin öyle bir derdiniz yok ama hayra girersiniz.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

4 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
salihdemir 24 Ağustos 2017 / 00:57

Muğla’da kiralar en az 1.000.-TL, ev fiyatları 400.000.-TL ile 600.000.-TL oldu. Büyükşehir Başkanı çevresindeki ekip CHP’liler ile uğraşacağına ucuz konut alanı üretip dar gelirlileri ev sahibi yapsın. Dairelerin M2 birim fiyatı belli 500.000.-TL dairemi satılır. Muğla’da şu anda konut sıkıntısı had safhadadır. Muğla halkı bir avuç müteahhide mahkum olmaktadır. Ege bölgesinde en pahalı konut Muğla’dadır.

Coşkun İnce 24 Ağustos 2017 / 10:31

Özcan kardeşim, Üniversitemiz öğrencilerinin en büyük problemi, kanayan yarası barınma meselesini gündeme getirdiğiniz için teşekkür ederim. Umarım bu çığlığı yetkilerimiz duyar!

MUHSİN ELİBOL 24 Ağustos 2017 / 10:56

Sayın Özgür size ayrı bir pencere açayım. Şehrin UĞUR MUMCU girişinde yol açlışması var ve ne zaman biteceği belli değil kağnı gibi ilerliyor , çevre yolundan girişte garaj girişinin olduğu cadde mahkeme nedeniyle kapalı ayrıca bu yoldan çevre yoluna giriş yapmak ayrı bir dert onuda belirtmek istiyorum garaj açılınca olacak kazaları hep beraber göreceğiz.Tüm bu olumsuzluklar varken Yaraş tan Düğereğe giden yolun çokmu aciliyeti var acaba hatta gerek varmı vaktiniz olursa gidin bir bakın otoban hazırlığı var , şehrin heryeri şantiye gibiyken nasıl bir gereklilik duydularda bu yolu yapıyorlar merak ediyorum.Bu arada bu kadar alakasız bir yere bu yatırım yaparak kimlere rant oluşturuyor oda ayrı bir merak konusu

ERTUĞRUL GÖNENÇ 24 Ağustos 2017 / 18:38

1974-75 ÖĞRETİM YILINDA ANKARA İKTİSADİ VE TİCARİ İLİMLER AKADEMİSİNE BAĞLI OLARAK AÇILAN VE BUGÜNKÜ MÜSKÜ’NÜN TEMELİ OLAN MUĞLA İŞLETMECİLİK YÜKSEK OKULU’NUN İLK ÖĞRENCİSİ VE İLK MEZUNLARINDAN BİRİ OLARAK ÖĞRENCİLERİN YURT VE BARINMA SORUNLARININ HALA ÇÖZÜLEMEMİŞ OLMASI ÇOK ACI …