Öğrenci Velileri Derneği Muğla Şubesi kuruldu « Hamle Gazetesi

Öğrenci Velileri Derneği Muğla Şubesi kuruldu

Bu haber 02 Aralık 2017 - 1:30 'de eklendi ve 630 kez görüntülendi.

Merkezi İstanbul’da bulunan Öğrenci Velileri Derneği Muğla Şubesi Kasım ayında kurularak faaliyete geçti.

Nazife Taşdelen

Merkezi İstanbul’da bulunan Öğrenci Velileri Derneği Muğla Şubesi Kasım ayında kurularak faaliyete geçti.

Dilek Gedik, Ali Rıza Korkut ve Murat Demirci tarafından kurulan Veli Der Muğla Şubesi kuruluşunun tamamlanmasının ardından şubelerinin tanıtımı ve faaliyetleri hakkında çalışmalara başladı. Muğla Şube Başkanlığı görevinde bulunan Dilek Gedik, “Ülkemizdeki bazı olumsuz koşullar ve eğitim sisteminden kaynaklanan bazı uygulamalar öğrenci ve velilerimizi zor durumda bırakmaktadır. Onların hak ve çıkarlarını korunması, veliler arasında yardımlaşma, dayanışmanın sağlanması büyük önem taşımaktadır. Özellikle eğitim öğretimdeki kötü gidişe dur diyebilmek için Muğla’da da İstanbul’da kurulu Veli-Der’in bir şubesinin açılması ihtiyaç haline gelmiştir. Bu nedenle Muğla Şubesi Dilek Gedik, Ali Rıza Bozkurt ve Murat Demirci’nin kurucu üyeliğiyle Kasım ayından itibaren faaliyetlerine başlamış bulunmaktadır. Eğitim öğretim ortamlarında, okullarda, okul servislerinde yaşanılan sorunlar, şikayetler ve olumsuzlukları değerlendirmek, bu konularda girişimlerde bulunmak, gerekirse yasal takipçisi olmak, yetkililerle görüşmek, demokratik hakların kullanılmasını sağlamak, dikkat çekmek için etkinlikler, gösteriler yapmak derneğimizin temel faaliyet alanları içindedir” dedi.

Dilek Gedik açıklamasına şöyle devam etti:

“derneğimiz eğitim-öğretim görmekte olan tüm öğrenciler ile velilerini eğitim faaliyetleri ile ilgilenen ve bu kurumlarda çalışan herkesi, eğitim gönüllülerini dayanışmaya, yan yana gelmeye çağırmaktadır. Kreş, anaokulu ve her türlü özel veya resmi okullar ile Yüksek Öğretim Kurumlarında öğrenim gören tüm öğrencileri, kurs faaliyetlerine katılan kursiyerleri içine alır. Yapılan faaliyetler ile ilgili raporlar hazırlamak, yapılan araştırmaları ve sonuçlarını seminer, konferans ve panel gibi eğitim çalışmaları düzenleyerek toplumu bilgilendirmek en önemli görevlerimizdendir. Bu dernek aracılığı ile yapacağımız çalışmalar, eğitim hakkının herkese parasız olarak verilebilmesini ve eğitimde demokratik bir ortamın olmasını sağlamaya yöneliktir. İnsanlar arasında herhangi bir fark gözetmeksizin eğitim almalarını sağlamak ve herkese eşit yaklaşmak en önemli felsefemizdir.”

Açıklamasında eğitim sisteminde yaşanılan sıkıntılara da değinen Dilek Gedik, “Yukarıda amaçlarımız arasında sıraladığımız sorunlardan en önemlisi, 2004’ten bu güne dek beş kez değiştirilen orta öğretime geçiş sınavlarıdır. Bu sorun öğrenci ve velilerimizi perişan etmiş durumdadır. 2012’de 4+4+4 eğitim sistemiyle de dönüştürülen okullar ve sınav sistemleri bir çözüm üretmemekte ve toplumu geleceksiz bırakmaktadır. Her kesimden veliler arasında bir güvensizlik ortamı oluşmuştur. 4+4+4’e ve okulların imam hatipleştirilmesine karşı her kesimden velinin söyleyecek sözü bulunmaktadır. Velilerimiz ‘Çocuğuma ücretsiz din eğitimi aldırabileceğim birçok yer var, ama akademik başarısı için para verip ders aldıramam’ demektedirler. Son olarak bir gecede sınavlar kaldırılmış, 51. günün sonunda sınav yapılacağı duyurulmuştur. Sınavın biçimi ve içeriği üzerine tartışmalar devam etmektedir. Hedefimiz eğitimde laik, bilimsel çağdaş bir eğitimi çocuklarımıza sunmak, onlara mutlu bir gelecek hazırlamaktır. Bu da ancak eğitim programlarının hazırlanmasında, planlanmasında, uygulanmasında ve denetlenmesinde toplumun yani bizlerin söz ve karar sahibi olması ile mümkündür. Gelin bunu hep birlikte başaralım” diye konuştu.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.