O iddialara cevap geldi

Bu haber 08 Ekim 2015 - 4:03 'de eklendi ve 1.287 kez görüntülendi.

yemek iddialarına cevap (6)Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) üyelerinin Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde personel yemeklerinin hijyen kalitesine uymadığı, yetersiz olduğu ve zaman zaman yemeklerden böcek çıktığı iddialarına Muğla Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Rıza Murat Himoğlu yazılı açıklama ile cevap verdi. Rıza Murat Himoğlu tarafından yapılan açıklamada iddiaların bir odaktan çıkmasının manidar olduğu belirtilirken, “İddia edilen hususlar ve diğer tarafımızca lüzumu görülen konularla ilişkin olarak yemek hizmeti veren firma sürekli uyarılmakta aksi davranış gösterilmesi durumunda sözleşmeden kaynaklanan maddelere göre firmaya maddi yaptırımlar uygulanması planlanmaktadır” ifadeleri dikkat çekti.
İlkay Yıldız
Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) üyelerinin Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde personel yemeklerinin hijyen kalitesine uymadığı, yetersiz olduğu ve zaman zaman yemeklerden böcek çıktığı iddialarına Muğla Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Rıza Murat Himoğlu yazılı açıklama ile cevap verdi.
SES üyeleri 4 ay önce yemek hizmetlerinin, özel şirkete geçmesinin ardından bir takım sorunların yaşanmaya başlanıldığı, personel yemeklerin hijyen kalitesinin düştüğünü, bazı yemeklerde hamam böceği, solucan gibi böceklerin çıktığı iddiasında bulunmuştu. Bu iddialar üzerine Muğla Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Rıza Murat Himoğlu ise iddialara yönelik yaptığı yazılı açıklamada, Muğla Eğitim Araştırma Hastanesi Yemekhanesinin fiziki ve teknik altyapıları 2015 yılı içerisinde değiştirildiğini, yemekhane duvar ve zemini değiştirilip kullanılan teknik ekipman tamamen yenilenerek hijyenik bir ortam oluşturulduğunu belirtti.
Genel Sekreteri Himoğlu imzalı açıklamada, “Yemek üretim alanında çalışan personele yönelik Servis görevlisi hijyen eğitimleri verilmiş ve görevli personeller usulüne uygun biçimde çalışmaları sağlanmıştır. Hastane idaresince hijyen ve gıda üretim alanlarına yönelik denetimler gün içerisinde yapılmaktadır. 3 diyetisyen ve 1 aşçıbaşı gözetiminde çalışan personel üretimden tüketime kadar her alanda galoş, maske, eldiven ve bone kullanmaktadır. Personel Yemekleri yemekhanelere üstleri kapalı bir şekilde transfer edilmekte, hasta yemeklerinin taşınmasında kişiye özel 1 kişilik özel thermoboxlar kullanılmakta ve özel taşıma araçları ile hastalarımızın yemekleri sunulmaktadır” ifadeleri yer aldı.
Açıklama şöyle devam etti:
“Eski tip demir tabldot uygulamasından vaz geçilerek porselen tabaklar kullanılmaya başlanmış, kaşık, çatal ve bıçak kağıt ambalaj içerisinde sunulmakta, su ve ekmek özel ambalaj içerine alınarak tek kişilik kulanım haline dönüştürülmüştür. Marmaris ilaçlama şirketi ile hastanemiz hizmet alım sözleşmesi yapmış ve hastanenin vektörlerle ilgili ilaçlamaları bu firma tarafından sağlanmıştır. Mutfak her 15 günde bir, diğer alanlar ayda bir olmak üzere ilaçlamaları yapılmaktadır.”
Firma uyarıldı
Genel Sekreter Rıza Murat Himoğlu imzalı açıklamada dikkat çeken en önemli kısım ise firmanın uyarıldığı oldu. Konuyla ilgili olarak açıklamada, “İddia edilen hususlar ve diğer tarafımızca lüzumu görülen konularla ilişkin olarak yemek hizmeti veren firma sürekli uyarılmakta aksi davranış gösterilmesi durumunda sözleşmeden kaynaklanan maddelere göre firmaya maddi yaptırımlar uygulanması planlanmaktadır” denildi.
Yapılanlar manidar
İddialar sadece bir odaktan çıkmasının manidar olduğu belirten açıklama şöyle devam etti:
“İnsana hizmet odaklı anlayış içerisinde olduklarını ve yapılan hizmetlerin pozitif yönde ilerlemesi için gelecek olan tüm teklif, fikirlere açığız. Eksik görülen tüm hususlarda iyileştirme, düzeltici faaliyetlerde bulunulacağı hasta ve personelimize iletildiği halde gerçek olduğu sadece iddiada kalan ve tamamı ile yapılan bu yenilik ve güzellikleri engelleyici faaliyetlerin sürekli bir odaktan çıkmasının manidar olduğu tarafımızca değerlendirilmektedir. Aleyhte yapılan ve personel ve hastaların motivasyonunu kırıcı bu eylem ve söylemlere karşılık Hastanemizde görevli personelin ve hastalarımızın boykot çağrısına itibar etmedikleri ortadadır.”
Öğle yemeğinde simit yiyorlar
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde personel yemeklerinin hijyen kalitesine uymadığı, yetersiz olduğu ve zaman zaman yemeklerden böcek çıktığı iddialarını kamuoyuna açıklayan SES üyeleri ve bazı hastane çalışanlarının başlattığı protesto devam ediyor. Hastane yemekhanesine gitmeyen sendika üyelerinin öğle saatlerinde hastane bahçesinde çay-simit yiyerek başlattıkları eylemin şartların düzelene kadar devam edeceği öğrenildi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.