O GÜN CHP BODRUM´DAYDI

Bu haber 22 Ocak 2013 - 0:00 'de eklendi ve 678 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Evet, o gün CHP Bodrum’daydı. O gün ise geçen hafta Çarşamba günüydü.
O gün CHP’nin Muğla eski il başkanlarından Tuncer Besi’nin ifadesiyle 18. Dönem Muğla Milletvekili Musa Gökbel’in partisi ile nikâhı tazelendi.
Nikâh töreni görkemliydi.
 
xx     xx     xx
Nikâh Ankara’da tazelense Bodrum’daki kadar görkemli ve coşkulu olur muydu bilemiyorum. Bildiğim Muğla’da uzun yıllardır böylesi coşkulu, geçmişin özlemi ile yanıp tutuşanların, partisini arayanların yan yana geldiği, sinerji (görevdeşlik) yüklü bir CHP toplantısına tanık olmadım.
Bu düşüncemi paylaştığım bir Bodrumlu ise “Bodrum her zaman böyle. Ama bu gün Muğla ve ilçelerinden gelenlerle il havasına girdik.” diyordu.
Anlaşılan “Sakarın altı, Sakarın üstü” esprisi devam ediyor. CHP seçimler öncesi Sakar’dan yukarıda her zaman olduğu gibi yine daha bir hareketli.
Yoksa “Çoban ateşi” boşuna ve tesadüfen Bodrum’dan ateşlenmiş olamazdı…
 
xx     xx     xx
Nitekim toplantının son konuşmasını yaparken, “Bu gün yapmamız gerek en kötü şey dünü konuşmaktır. Dün bizim kararlılığımızı arttırmıştır. Gücümüzü arttırmıştır. Dünkü tartışmalarımızın sebebi ne olursa olsun onlar düne ait şeylerdi.” diyen Musa Gökbel şöyle devam ediyordu:
“Bize düşen görevi bana Dalaman’dan Abdullah Akdeniz tarif etti. Bu tarif de şuydu; ‘Sen hangi mazeretlere sığınarak bir yerlerde ortalıkta görünmüyorsun?’.. Şimdi düşünün ben 40 yaşın altında parlamentoya giderken o Abdullah ağabey bizden 15 yaş büyüktü. ‘Biz olmak varken, biz sana güvendik. Şimdi sana herkesin her yerin ihtiyacı var. Sen neredesin?’ dedi. Bir cümle daha etti. ‘Utanmıyor musun?’ dedi. Utandığım için ben buraya görev talep etmeye geldim.”
Gökbel bu anlamlı sözlerine ardından şu sözlerini ekliyordu:
“Ben buraya kariyer yetki arayışlarına gelmedim. Serenimde ne kadar pamuk varsa, bedenim de ne kadar enerji varsa Musa Gökbel de hangi beden varsa, önce Türkiye CHP’sinin, sonra Muğla il örgütünün sonra ‘ağabey gel’ demekte hiçbir kompleks duymayan ilçe başkanımın, yöneticilerimin emrine geldim.”
Bu sözler CHP’de unutulan ve bu günlerde aranan bir anlayışın ürünü sözler.
 
xx     xx     xx
Siz benim “Muğla CHP’de siyaset Sakarın üstünde yapılıyor” dediğime bakmayın…
Sosyologların; siyaset uzmanlarının incelemelerinde yarar var; AK Parti’de de, CHP’de de, MHP’de de, ne kadar kaldıysa DP’de de siyaset hala Sakarın üstünde yapılıyor.
Ancak Sakarın altında Fethiye’yi dikkate almayanın Sakarın üstünde dayak yemesi de kaçınılmaz olur!
Bu anlamda Bodrum’dan yakılan “Çoban ateşi” Sakarın altında; Fethiye’de nasıl görüldü bilmiyorum, ama Gökbel’in sözleri, ilçe başkanlarının sürekli haksızlığa uğradığı ve hakkının aranmadığı bu ilçede daha bir “anlam” kazanacaktır.
 
xx     xx     xx
Evet, o gün CHP Bodrum’daydı…
Ben o gün orada gördüğüm isimlerin tamamını görebileceğimi ummuyordum;
Milas Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Enver Tuna, Milas eski belediye başkanı ve Muğla eski milletvekillerinden Fevzi Topuz, Muğla CHP’nin en renkli simaları; bir başka deyişle nabızları Mevlana İnce ve Bayram Kalay (amele Bayram), Süleyman İnci, Sadettin Ünsal, Muğla İl Genel Meclisi Üyesi İbrahim Şimşek, İl Başkanı Mustafa Öztürk, İl Genel Meclisi Başkanı Cemal Gürpınar, CHP eski il başkanlarından Tuncer Besi hemen aklıma geliveren isimler…
CHP İlçe Başkanı Okan Özsu’nun yönetimi ile ev sahipliği yaptığı törene Bodrum’dan da Kadın Kolları Genel Başkanlığı MYK Üyesi Dr. Bedriye Gürkan, Turgutreis Belediye Başkanı Mehmet Dinçberk, Bitez Belediye Başkanı İbrahim Çömez, Yalıkavak Belediye Başkanı Mustafa Saruhan, Bodrum Belediye Meclis üyeleri Taner Uslu, Cevat Soysal ve Mustafa Özsu, İl Genel Meclisi üyeleri Mükerrem Uyar, Cesur Öncel ve Şükrü Şehir, CHP geçmiş dönem ilçe başkanları Dr. Kerim Cangır, Hüseyin Anıl, Rezzan Karahan, Duran Öztürk, Erhan Topanoğlu yine aklıma geliveren isimler…
 
xx     xx     xx
Müthiş bir gündü…
Sanki o gün Musa Gökbel’in partisiyle nikâhını tazelediği, “Ben geri dönmedim, bulunduğum yere geldim” dediği gün yıllar sonra büyük bir buluşma yaşandı.  
Uzun zamandır birbirlerini göremeyenler, birbirlerini gördü.
Ben CHP’nin ne kadar yaşlandığını gördüm!
CHP’nin Bodrum’dan yakılan “Çoban ateşi” ile nereden çıktığını ve nereye gitmek istediğini biliyorum da, o yere gidip gidemeyeceği konusunda henüz bir kestirim yapamıyorum.
Sakarın altı, Sakarın üstü derken vurguladığım gibi Fethiye önemli…
 
 
xx     xx     xx
Bu çok önemli toplantının açış konuşmasını yapan Bodrum İlçe Başkanı Okan Özsu da “Önümüzdeki seçim de tek başımıza hem Bodrum da hem Muğla Büyük Şehir de Cumhuriyet Halk Partisi İktidarını tekrar kazanmak ve Büyük Şehir uygulamasının ilk döneminde ilimize hizmet vermek için örgütsel çalışmalarımıza devam etmekteyiz.” diyordu.
Bu sözlerle o önemli güne adeta bir başka anlam katılıyordu.
Ancak CHP’nin Bodrum İlçe Başkanı Özsu’nun vurguladığı hedefe ulaşabilmesi için Musa Gökbel’in yaktığı çoban ateşi yetmez… Fethiye’nin bu harekete duyarlılık göstermesi de yetmez.
CHP’nin öncelikle öteki Gökbellerle nikah tazelemesi; başta sendikalar olmak üzere sivil toplum örgütleri ile kucaklaşması ve ne yapıp edip gençliği öne çıkarması ve bunun için de statükoyu yıkıp geçmesi gerekiyor…
Göreceğiz…
 
xx     xx     xx
Bodrum’da “Çoban ateşi”nin partiyi sarıp sarmaladığını gördük. Bodrum toplantısı ile bu hareketin “misyonu” da ortaya çıktı. Onun da “Partinin çizgisine çekilmesi” olduğunu görmüş olduk. Bunu da yarın paylaşalım.
22.01.2013

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.