O arazi 8 milyon 250 bin liraya satıldı

Bu haber 24 Mart 2014 - 19:30 'de eklendi ve 3.152 kez görüntülendi.

oarazisatildi65165165Muğla’nın Ula ilçesine bağlı Akyaka Beldesi’nde ki 19 bin 300 metrekarelik zeytinlik alanının özelleştirilerek imara açılmasına tepkiler devam ederken alanın 6 Mart tarihinde Özelleştirme İhalesi Başkanlığı tarafından ihale çıkarıldığı ve 8 milyon 250 bin liraya satıldığı ortaya çıktı. Ankara’da 6 Mart tarihinde yapılan ihaleyi işadamı Kerim Karaca’nın kazandığı iddia edildi. Akyaka Belediye Başkanı ve MHP Ula Belediye Başkan Adayı Ahmet Çalca, “Tüm itirazlarımıza rağmen Akyaka Beldesi’nde bulunan 19 bin 300 metrekarelik alan ihalesi yapıldı. Akyaka Belediyesi olarak değiştirilen imar planının iptali için Muğla İdare Mahkemesi’ne yürütmeyi durdurma davası açmıştık. Ancak mahkeme bu itirazımızı kabul etmedi. Bizde Aydın Bölge İdare Mahkemesi’ne başvuracağız. Yasal haklarımızı sonuna kadar kullanacağız. Belediye Başkanı seçilirsem sonuna kadar bu işin takipçisi olacağım” dedi.
Kadir Tamer
Muğla’nın tek sakin kentlerinden birisi olan Ula İlçesi Akyaka beldesi sınırları içerisinde bulunan ve 2013 yılında yapılan imar değişikliği ile imara açılan 19 bin 300 metrekarelik zeytinlik alan Özelleştirme İhalesi Başkanlığı tarafından ihaleye çıkarıldı. 6 Mart tarihinde Ankara’da gerçekleştirilen ihalede 19 bin 300 metrekarelik alanın 8 milyon 250 bin liraya Kerim Karaca isimli bir işadamı tarafından alındığı öğrenildi.
Uluslararası Sakin Kentler Birliği (Cittaslow) tarafından 2010 yılında ‘Sakin Kent’ ilan edilen Muğla’nın Ula ilçesine bağlı Akyaka Beldesinde 19 bin 300 metrekarelik zeytinlik alan Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı kapsamına alındı. Söz konusu alan Akyaka İmar Planında konut alanı olarak gösterildi, tapuya ‘arsa’ kaydı düşüldü. Buradaki zeytin ağaçlarına rağmen arazi, 3573 sayılı ‘Zeytin Yasası’nın koruması dışına çekilerek özelleştirilmenin de önü açılmış oldu. Zeytinlik alanının imara açılması başta Akyaka Belediyesi olmak üzere çevreciler ve Sivil Toplum Örgütlerinin tepkisini çekmiş ve çeşitli eylemler düzenlenmişti. Muğla’da bulunan çevreciler ver STK üyelerinin Akyaka Dayanışması çatısı altında birleşerek başlattıkları mücadeleye rağmen 19 bin 300 metrekarelik zeytinlik alan Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından 6 Mart tarihinde
İhaleye çıkarıldı. Ankara’da gerçekleşen ihaleye Demircioğlu Mermer Sanayi ve Ticaret Taahhüt Limitet Şirketi, Selattin Körümez, A.R.E.E.N.A Turizm İnşaat Emlakçılık Sanayi ve Ticaret İthalat İhracat Limitet Şirketi ile Kerim Kara katıldı. İhale sonunda Kerim Kara isimli işadamı,19 bin 300 metrekarelik zeytinlik alanın 8 milyon 250 bin liraya yeni sahibi oldu.
Akyaka Beldesi’nde bulunan zeytinlik alanın itirazlarına rağmen ihaleye çıkartılmasına tepki gösteren Akyaka Belediye Başkanı ve MHP Ula Belediye Başkan Adayı Ahmet Çalça, imar planı değişikliğinin Bakanlar Kurulu kararıyla yapıldığına dikkati çekti.
Akyaka Beldesi’nin Özel Çevre Koruma (ÖÇK) alanı olmasına rağmen Tabiat Varlıkları Genel Müdürlüğü’nün plan değişikliği ile ilgili izin almadan Akyaka Belediye Meclisinin plan değişiminin itirazına rağmen planı onayladığını anlatan Çalca, “Onaylanan plana göre hazine arazisinde 19 bin 300 metrekarelik alanda 10 bin 800 metrekare imarlı alan yarattılar. 6 Mart tarihinde de Başbakanlık Özelleştirme Daire Başkanlığında ihalesi yapıldı. 8 Milyon 250 bin artı KDV’ye satıldı. İmar plan değişikliğinde Akyaka plan hükümleri aykırı olarak yapılan bu plan tadilatına göre satışı gerçekleşti. Bu konuda yürütmeyi durdurma kararı için Muğla İdari Mahkemesi’ne dava açmıştık. Dünde yürütmeyi durdurma kararı talebi mahkeme tarafından ‘yürütmeyi durdurmaya gerek yoktur’ diye sonuçlandı. Şimdi bu alan için Aydın Bölge İdari Mahkemesi’ne başvuracağız. Buradaki olayla ilgili olarak yasal haklarımızı hepsini kullanacağız ve sonuna kadar bu işi takip edeceğiz dedi.
Bu karar Akyaka’ya zarar verir
Ahmet Çalca, İmar değişikliğinde yapılan değişikliğin Akyaka’nın mimari kimliğinin bozacağını sözlerine ekledi.
Çalca şunları söyledi:
“Akyaka plan hükümlerine göre binaların yapılış sırasında ortalama kot, bina köşe kotlarının ortalamasına göre alınır. Plan değişikliğinde ise üst yoldan kot alır maddesi vardı. Şu anda imara açılan arazi meyilli olduğu için kat kazanmamasını talep etmiştik. Belediye olarak yine aktif yeşil alanlar pasif yeşil alan haline getirilmiştir. Yapılan plan değişikliği ile oraya yapılacak olan site şeklindeki binalara yeşil alanı cafe, tuvalet ve oyun gruplarıyla değerlendirilir diye sanki kendi yeşil alanıymış gibi kullanım imkanı yaratılmıştır. Akyaka Plan Hükümleri’ne göre Akyaka mimari kimliğine uygun binalar yapılsın diye ahşap kiremitler, ahşap saçak tavanlar, kırmızı renkli kiremitler, Muğla bacaları yer alıyordu. Biz Akyaka’da bugüne kadar 2 kat depo artı cihannüma veriyorduk. Ama meyilden (kot farkından) kat kazanılmasına karşıyız. İmar planları bütüncül anlayışta yapılmalı eğer bu binalar yapılmış olan plan tadilatına göre üst yoldan kot alınarak yapılırsa bugüne kadar Akyaka’da yapılmış olan mimari kimlik kat kazandırılarak bozulmuş olacak” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.