Nurettin Demir Fethiye Körfezini sordu

Bu haber 09 Ağustos 2017 - 0:15 'de eklendi ve 664 kez görüntülendi.

Cumhuriyet Halk Partisi Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’ye cevaplandırması isteğiyle yazılı soru önergesi verdi. Demir soru önergesinde Mut Deresi’nin taşıdığı alüvyonların Fethiye Körfezi’ni doldurduğunu belirterek

neden önlem alınmadığını sordu.

Metin Karakoç

Cumhuriyet Halk Partisi Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin cevaplandırması isteğiyle yazılı soru önergesi verdi. Demir soru önergesinde Mut Deresi’nin taşıdığı alüvyonların Fethiye Körfezi’ni doldurduğunu belirterek neden önlem alınmadığını sordu.

Konuya ilişkin Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’ye cevaplandırması isteğiyle yazılı soru önergesi veren Demir, önergede şu bilgilere yer verdi, “Türkiye’nin cennet köşelerinden Fethiye Körfezi, açık denize kapalı dikdörtgen yapısı nedeniyle derelerin taşıdığı çamurdan olumsuz etkileniyor. Körfez, her geçen yıl çamurla dolarken denizde oluşan kirlilik artık gözle görülebiliyor. Körfezde biriken çamurun deniz trafiğini olumsuz etkilemekte, körfezde hareket eden yat ve teknelerin çamura saplanmamak için belli bir rotayı kullanmak zorunda kalmakta, Çalış’taki Murt Deresi’nde demirli teknelerin çamur nedeniyle denizde zikzaklar çizerek ilerlediğini, önlem alınmazsa Çalış bölgesindeki deniz trafiğinin 3-4 yıl içinde tamamen duracağı belirtilmektedir. Mendos Dağı eteklerinde Çalca da kurulu santralde kullanılan Eşen suyunun tahliye kanalı olan su işleri kanalıyla Mut Deresi’nden gelen suyun alüvyonlarıyla Fethiye körfezi dolmaktadır. Her iki su kanalda da bu alüvyon tutucu kanallar yapılmaması gün ve gün Fethiye Körfezini öldürmektedir”.

CHP Muğla Milletvekili Demir önergenin devamında şu soruların yanıtlanmasını istedi, “Fethiye Körfezinde uzun zamandır yaşanan kirliliğe neden bir önlem alınmamıştır? 2012 yılında Muğla Üniversitesi tarafından yapılan bilimsel bir araştırma 12 kilometre uzunluğundaki körfezde 2 milyon metreküp çamur bulunduğunu ortaya koydu. Araştırmanın sonuç bölümünde tabanı her yıl 8 santimetre dolan Fethiye Körfezi’ne 15 yıl ömür biçildi. Ancak araştırmanın üzerinden 5 yıl geçmesine rağmen Murt Deresi’nin ıslahı dışında körfezin temizliği için atılmış somut bir adım neden bulunmamaktadır? Yeni tamamlanan Murt Deresi ıslahının körfeze çamur taşınmasını engellemediği gibi aksine derede yapılan betonlaşma körfeze çamur taşınmasını hızlandırmaktadır. Bu doğa katliamının sorumluları kimlerdir? Herhangi bir yaptırım uygulanacak mıdır? Ne zaman ve nasıl bir önlem alınacaktır? Su işleri kanalı ve Mut Deresi’nde alüvyonların tutucu havuzlar yapılma planlaması var mı? Fethiye Körfezinin içinde 2 milyon metreküp çamur bulunmaktadır. Temizlenmesi için bir planlama var mı?

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.