Nükleer Santrallere Hayır

Bu haber 27 Nisan 2014 - 18:56 'de eklendi ve 606 kez görüntülendi.

nukleersantral165165165Nükleer Karşıtı Platformu, Çernobil faciasının 28. Yıl dönümü dolayısıyla Sınırsızlık Meydanı’nda basın açıklaması düzenledi.

Sınırsızlık Meydanı’nda düzenlenen basın açıklamasına sendikalar ve vatandaşlar katıldı.

28 yıl önce 26 Nisan günü Çernobil’de insanın doğaya en büyük ihanetlerinden birine şahit olduk. Milyonda bir olur dedikleri bu ihanetin çok daha büyüğünü 11 Mart 2011’de yani 3 yıl önce Fukuşima’da tekrar yaşadıklarını belirten Funda Karadağ Dural, “Milyonların kaderini değiştiren Çernobil faciası sonucu, Hiroşima ve Nagasaki’ye atılan atom bombalarının yaklaşık 200 katı kadar radyoaktif madde atmosfere salındı. Facianın sonuçları ise hala belirsiz. Nükleer enerjiyi aklama çabası içinde olanlar kaza sonucu 4 Bin kişinin öldüğünü söyleseler de, Greenpeace raporunda 2 Milyar insanın felaketten etkilendiği, ölenlerin sayısının ise 93 bin civarında olduğu bildirildi” dedi.

Tüm Dünya bu felaketler sonucu Nükleer Enerji’den vazgeçerken, Ak Parti hükümeti ise hala Mersin ve Sinop’ta Nükleer Santraller kurma çabasında. Türkiye’nin %64’ü Nükleer Santral istemezken, %82’si Nükleer Santrallere yakın dahi yaşamak istemediklerini dile getiren Dural, “Türkiye’de Nükleer Santrallerin açılması durumunda acil durum planı sadece 5 km çapını kapsıyor. Oysa bir nükleer kaza olması durumunda Türkiye’nin tamamı ve komşu ülkeler radyasyondan etkilenecek. Bu nedenle Nükleer Santrallere ve yaşamı yok eden enerji üretimlerine hayır diyoruz ve bu yıl üçüncüsünü düzenlediğimiz kendi helvamızı yapıyoruz.” dedi. Basın açıklamasından sonra vatandaşlara helva ikram edildi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.