Notlarım

Bu haber 31 Temmuz 2018 - 3:30 'de eklendi ve 1.637 kez görüntülendi.
Hayati Nizamoğluhayatinizamoglu@muglahamle.com.tr
Gündem

Hayati Nizamoğlu

24 Haziran seçimlerinden bu yana görüşlerimi paylaşmadım. Aslında ben de sizler gibi izleyiciydim. Bazen konuşmak gümüş ise, sukut altındır. İleride paylaşırız.

MARMARİS’TE SIÇRAMA

Rahmetli Özal’dan bu yana Marmaris’in adeta dışlanması, içine kapatılması beni üzmüştür. Bu yıl ise Marmaris’te büyük gelişmeler oluyor. Bu önemli turizm kentimiz basında daha çok yer alıyor. Konaklama tesislerine talepte büyük ilerleme var.

Marmaris’ in aktörleri, kentin hak ettiği yere ulaşması ve gelişimini sürdürmesi konusunda bu yıl çok başarılı.

OKLUK DEVLET KONUKEVİ

Okluk’taki Devlet Konukevi konusu seçimlerde bir hayli istismar edildi.

Önce bin ağaç kesildi denilirken, sonra bu sayı dört bine çıktı. İP Genel Başkanı Akşener ise sayıyı kırk bine çıkardı. Öncelikle Muğla ilinin önünü açacağına inandığım ve ilimizi yazlık başkent haline getireceğini düşündüğüm, Okluk’taki tesislerin siyaset üstü değerlendirilmesi gerektiğine inanıyorum.

Sayın Muharrem İnce cumhurbaşkanı seçilseydi, kendisinin de Okluk’u kullanmasını gönülden isterdim. Oysa konu suistimal edildi.

Marmaris ve çevresi turizmi için, Okluk Devlet Konukevi çok önemli bir projedir. Bu projeye Muğla’nın sağı solu sahip çıkmalıdır.

DÜNYANIN EN ESKİ BORSASI

Kütahya Aizonai Antik Kenti için Kütahyalılar, 1700 yıllık geçmişiyle Dünya’nın En Eski Borsası olduğunu iddia ederler.

Halbuki Yatağan’da Stratonikeia Antik Kenti, 2000 yıldan daha fazla geçmişiyle, Dünyanın En Eski Borsasını barındırır. Ki, 2000 yıl öncesine ait 200 den fazla ürünün isim ve fiyatlarının yazılı olduğu tabletlerin bulunduğu tek yerdir Stratonikeia…

Neden Büyük Şehir, STK’lar, RTK’lar (Resmi Toplum Örgütleri ) ve ilgili kurumlar bu önemli keşif için işbirliği yapıp, dünya ticaretinin ilk profesyonel çalışmasının başladığı antik kentimizdeki ilk borsaya sahip çıkmıyorlar, anlamıyorum.

İşe tanıtımı çok iyi yapılacak, 2000 yıl öncesinin borsasını temsili olarak canlandıran bir çalışma ile başlayabiliriz.

BÜYÜKŞEHİR ELBİSESİ MUĞLA’YA UYMADI

İlimiz büyük şehir olduktan sonra, çok sayıda sorun yaşıyoruz. Güllük, Yalıkavak, Turgutreis, Ören, Akyaka, Bozburun, İçmeler, Dalyan, Göcek ve Ölüdeniz gibi önemli turistik beldeler sıradan mahalleler haline geldi. Herşey karmakarışık oldu. Muğla gibi turist ağırlayan, döviz getiren, ülkenin cari açığının kapatılmasında önemli görev yapan bir ilde, büyük şehir konusunun eninde sonunda revize edileceğine inanıyorum.

Siyasi iradeye bu sorunu ısrarla anlatmalıyız.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
Reşat Öztepe 31 Temmuz 2018 / 13:06

Değerli Kardeşim; yukarıda zikr ettiğiniz tüm konulara imzamı atarım. Büyük Şehir Statüsü ile ilgili Özel bir Hüküm talebiniz yerindedir. Zira Türkiye de yada Dünya ada Kaç tane Akyaka, kaç tane Datça, Kaç tane Bozburun Kaç tane Ölüdeniz kaç tane Göcek kaç tane Dalyan var. Yatağan daki oluşum ise tamamen siyasal bir göz ile bakıldığı için hala topraklar küller altında gizlenmeye devam ediyor Yatağan’da Stratonikeia Antik Kenti ile ilgili Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul GÜNAY Tarafından bir çalışma başlatıldıydı. sevgi ve saygı.