Notlarım

Bu haber 08 Mart 2018 - 1:17 'de eklendi ve 1.499 kez görüntülendi.
Hayati Nizamoğluhayati@muglahamle.com.tr
Gündem

Hayati Nizamoğlu

Tarih profesörü Bayram Akça, ilimizin yetiştirdiği önemli bir bilim insanıdır. Uzun araştırmalardan sonra yazdığı “ 1915 Olayları ve Urfa Mutasarrıfı Şehit Nusret bey” isimli eseri Almancaya çevrilip, basıldı. Yakında İngilizce, Fransızca ve Arapçaya da çevrilip basılacak. Doktorluğundan beri Muğla’ da birçok sosyal faaliyette yer alan Akça’nın, bilim çalışmaları yanında rektör yardımcılığı görevi ile de Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde başarılı idari görevler yaptığını biliyoruz.

Akça bugünlerde birçok mutluluğu bir arada yaşıyor. Özel hayatında ise, müzmin bekar olan Prof. Akça 31 Mart’ ta evlenecek. Başarılar ve mutluluklar diliyoruz.

***

Yüzde 68 i ormanlarla kaplı bir ilde Muğla Orman Bölge Müdürlüğü hepimiz için stratejik öneme sahip devlet kurumudur. Bölge Müdürü Mehmet Çevik’ i başarılı çalışmalarıyla izliyoruz. 2016 yılında 30 Haziran’a kadar yağmur yağmış, güz yağmurları da erken başlamıştı. 2016’da 474 hektar orman alanı yanmıştı. 2017 sıcaklık ve kuraklık açısından zor bir yıl olmasına rağmen yanan alan 414 hektara düştü. Şunu söylemeliyiz. Akdeniz iklimi nedeniyle bölgemizde orman yangınlarının sıfırlanması mümkün değil. Ama başarılı bir ekip çalışması ile yanan alanlar azaltılabilir. Mehmet Çevik ve ekibini kutlamamız gerekir.

Bir de; orman mühendislerinin rotasyona tabi olmasını yanlış buluyorum. Ülkenin her bir bölgesi kendine has iklimsel şartlar taşıyor. Bitki örtüsü farklı. Bizim, bir bölgede deneyim kazanan teknik elemanları, o bölgede değerlendirmemiz gerekiyor. Mehmet Çevik ‘in başarısında Muğla ekolojisine benzeyen Mersin’ den ilimize gelmesi önemli rol oynuyor.

***

Önümüzdeki günlerde Muğla’ ya hızlı tren konusunu gündeme getirip tartışmalıyız. Pazar günü Başbakan Yıldırım, Manisalılara hızlı tren müjdesi verdi. Aydın üzerinden Muğla’ ya da hızlı tren gelmelidir. Orta vadeli bir beklenti olsa da, Muğla turizm nedeniyle sahip olduğu nüfus hareketi ile hızlı treni kaldırır. Ortak akıl bu konuda kamuoyu oluşturmalıdır.

***

Bugün Dünya Kadınlar Günü. Geçen yüzyılın başında ABD’de dokuma işçisi kadınların grevi ve çıkan şüpheli yangında 129’unun ölmesi ile 1910’dan beri kutlanıyor. Türklerde ise kadın, her zaman kıymetli olmuştur. Lütfen kendi kendinize sorun. Annenizin hayatınızdaki yeri, kız çocuklarınızın değeri, eşinizin kararlarınızdaki etkisi mutlaka farklıdır. Bu duygularla Dünya Kadınlar Gününü kutluyorum.

***

Muğlalı söylemez, söylenir. İki Muğlalı biraraya gelemez. Bu söylemleri yenmeliyiz. Kişisel ihtiraslarımızdan arınıp, birlikte hareket edebilirsek, Kötekli’ de gururla gördüğümüz, Eğitim Araştırma Hastanesi, Tıp Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi gibi nice dev eserlere sahip olabiliriz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.