Normal yada Anormal

Bu haber 29 Nisan 2013 - 0:00 'de eklendi ve 1.040 kez görüntülendi.
Hasan Tellihasantelli@hamlegazetesi.com.tr
Her Telden

Sık sık köşe yazmaya vakit bulamadığım için bolca eleştiri almaya devam ediyorum. Bugünkü sayımızın hazırlığı başladığı saatlerde haber merkezinde yayın kurulu toplantısında haberler üzerine görüşüyor değerlendirme yapıyorduk. Bir haber çok dikkatimi çekti. Fethiye’de görme engelliler takip çizgilerini işgal eden esnafları protesto etmişler.
Eyvah işte şimdi anormal bir yazı geliyor.
***
Haber İhlas Haber Ajansı Fethiye muhabirleri Murat Yalçın ve Mustafa Taşkın imzasıyla düştü haber merkezlerine. İHA’nın haberi şöyle başlıyordu;
“ Fethiye’de görme engelli vatandaşlar için Dispanser Sokak’ta oluşturulan takip çizgileri esnaf tarafından işgal edilince Altı Nokta Körler Derneği Şubesi protesto yürüyüşü düzenledi. Yürüyüş sonunda zabıta ekipleri takip çizgilerini işgal eden esnafı uyardı.
Fethiye Belediyesi, şehirde yaşayan görme engelli vatandaşların rahat bir yaşam sürmesi amacıyla Dişpanser Sokak’ta takip çizgileri oluşturdu. Belediye tarafından oruşturulan takip çizgileri bir süre sonra esnaf tarafından masa ve sandalyelerle işgal edildi. Durumu tepki gösteren görme engelli vatandaşlar Altı Nokta Körler Derneği Fethiye Şubesi’nin koordinesine protesto yürüyüşü yaptı. “Trafikte saygı” adını verdikleri yürüyüşe Fen Lisesi öğrencileri de destek verdi. Ellerindeki beyaz bastonlarla takip çizgilerinin işgaline tepki gösteren engellilere zabıta ekipleri de esnafı uyararak destek verdi. Etkinlik sonunda zabıtanın uyarısı ile esnaf takip çizgilerindeki işgale son verdi.”
***
İnsan ister istemez düşünüyor. Fethiye’de yaşayan görme engelli vatandaşlarımız Muğla’da yaşasa ne olurdu?
Şimdi bana bizde takip çizgilerini işgal eden esnaf mı var bunu da nereden çıkarıyorsun diyenler çıkacak. Bizde takip çizgilerini işgal eden esnafımız yok henüz ama o takip çizgilerinden yürümek mümkün mü? Merak içindeyim. İl merkezinde kaç görme engelli var yada kaçı riskleri göze alarak sokağa çıkabiliyor bilmiyorum ama yapılanlar güzel maalesef yeterli değil.
***
Mesleğimiz gereğimi yoksa bir anormallik midir bilmiyorum. Kimsenin bakmadığı taraftan bakmak, görmediklerini görmek. Muğla Belediyesi takip çizgileri uygulamasını genel ihtiyaç duyulacak güzergâhlarda tamamladı. Takip çizgileri birçok yerde düzgün ama bazı noktalarda bakım ve onarım gerekiyor. Çizgileri takip ederken birden bileğini burkacak yada düşmesine neden olabilecek çukurlar oynayan parkeler ve hatta yanlış konulmuş çizgi taşları düzeltilmeli. Aklıma Bülent Ortaçgil’in “Normal” şarkısının sözleri geliyor.
“Biralar soğuk mu dedim
Dedi ki normal
Peki ya havalar?
Valla gayet normal
İşler dedim gidişler dedim?
Hepsi normal
Peki ya sen, ben? Normal
Peki biz, ikimiz? Normal Halimiz dedim?
Ne dese beğenirsiniz, normal!
Uf biri anlatsın hemen nedir bu normal
Canım sıkıldı yoksa ben miyim anormal”
Ortaçgil’in de dediği gibi acaba ben miyim ANORMAL.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.