Niye Zahmet Ettiniz?

Bu haber 13 Haziran 2018 - 0:22 'de eklendi ve 1.547 kez görüntülendi.
İdris Koçidriskoc@hamlegazetesi.com.tr

İdris Koç

Malum önümüz bayram. Komşu, akraba ve dostlar ziyaret edilecek. Ziyaretlere giderken hediyeler alınacak, ev sahipleri misafirlerine ikramda bulunacak.

Hediye, ruhun derinlerindeki sevginin muhataba yansıtılması, sevginin ve muhabbetin karşıya üflenmesi için en güzel araçtır. Önemli olan hediyenin maddi değeri değil, karşı tarafı sevindirmek ve sevgiyi muhataba ifade edebilmektir. Bu nedenle maddi imkânı zorlayan bir hediye almak, aynı zamanda muhatabı da zora sokan bir davranıştır.

Bir davete veya ziyarete eli boş gitmemek önemli bir görgü kuralıdır. Güzel bir çiçek, çikolata, kitap ya da yaşadığımız yere ait bir yerel ürün akla gelen ilk hediyelerdir. Hediye seçimi, misafirin nezaket ve zarafetini göstermesi açısından önemlidir. Özellikle evin hanımının ve çocukların beğeneceği bir hediye seçmek çok önemlidir.

Dostlar arasında birçok şey güzel bir hediye olabilir. Ancak taraflar arasındaki ilk ziyaretlerde hediye seçimine daha çok dikkat edilmelidir. Yemekli ziyaretlere giderken tatlı, pasta; yemeksiz misafirliğe giderken çikolata, kurabiye tercih edilebilir. Ancak çiçek, kitap, ev eşyası veya yerel bir ürün her zaman tercih edilebilecek güzel bir hediyedir. Yatılı bir misafirliğe gidiliyorsa, uygun bir ev hediyesi götürmek daha şıktır.

Hediye, girişte “Buyurun” diyerek evin hanımına takdim edilir. Ev sahibesi de “Teşekkür ederim.” diyerek hediyeyi alır. Selamlaşma ve hal-hatır sorma faslının ardından, evin hanımı hediyeyi misafirlerine göstererek tekrar teşekkür eder. Bu arada hediye bir çiçek ise ambalajından çıkarılarak vazoya yerleştirildikten sonra salonun görünen bir yerine konulur. Kitap, oyuncak, ev eşyası vs. ise yine salonda ambalajından çıkarılarak misafire teşekkür edilir.

Hediyenin ev sahibesi tarafından açılıp misafirlere gösterilerek samimiyetle teşekkür edilmesi hoş bir davranıştır. Misafir de “Siz daha iyisine layıksınız.” şeklinde teşekküre karşılık verir.

Hediye bir yiyecek veya içecek ise, selamlaşma faslından sonra ev sahibesi tarafından yalnızca teşekkür edilir. Hediye bir çikolata ise kahve ile birlikte, tatlı ise yemekten sonra veya çay ile birlikte, pasta veya kurabiye ise yine çay ile birlikte kendi ikramlarına ilave edilerek servis edilmesi bir nezakettir.

Hediyeleşme ile ilgili görgü böyle olmakla birlikte, günümüzde bu konuda üç önemli hata yapılıyor:

Eve girişte ev sahibi hanıma takdim edilen hediye, bir kenara iliştirilmekte ve basit bir teşekkür ile geçiştirilmektedir. Ziyaretin bitiminde, misafirin getirdiği hediyeyi girişte iliştirildiği yerde görmesi çok kırıcı bir durumdur.

İkinci önemli hata ise hediyeye veya ikrama teşekkür ederken yapılmaktadır. Hediyeyi alan ev sahibi teşekkür etme düşüncesiyle misafirine çoğu zaman “Ne gerek vardı?”, “Ne zahmet ettiniz?” gibi ifadeler kullanmaktadır. Oysa teşekkür etmenin şekli bu değildir. Teşekkür ve bir nezaket ifadesi olarak kullanılan bu ifadelerin yerine yalnızca “Çok teşekkür ederim.” demek ve kazancının bereketli olması için dilekte bulunmak daha doğru bir davranıştır.

Yine sosyal ve kurumsal yaşamda yapılan ziyaretlerde ev/makam sahibi kişinin ikram teklifi, bir nezaket ifadesi olarak, çoğu zaman “Teşekkür ederim, ben almayayım.”, “Zahmet olmasın, teşekkür ederim.” şeklindeki ifadeler ile geri çevrilmektedir. Oysa ev sahibinin misafirine ikram etmesi bir zahmet değil, ev sahibi olmanın bir gereğidir.

Sosyal yaşamda ev sahibinin ve iş hayatında yöneticinin ikramı, rahatsızlık ve oruçlu olma hali dışında geri çevrilmemelidir. İkram teklifi yapıldığında, en azından bir su isteyerek teklif kabul edilmeli; rahatsızlık veya oruçlu olma durumu söz konusuysa, bu durum nezaketle ifade edilerek ev/makam sahibine teşekkür edilmelidir.

Unutmamak gerekir ki, görgü kuralları açısından ev sahibinin sorumluluğu misafirine ikramda bulunmak, misafirin sorumluluğu ise ikramı kabul etmektir.

Yine unutulmaması gereken bir görgü kuralı da hediyelerin iyi bir paket veya ambalaj içinde sunulması, fiyat etiketinin mutlaka sökülmesi, hediye takdim edildikten sonra da fiyatından bahsedilmemesi ve övülmemesidir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.