Niye Televizyon Seyretmiyorum?

Bu haber 20 Şubat 2018 - 0:39 'de eklendi ve 1.464 kez görüntülendi.
Namık Açıkgöznamikacikgoz@gmail.com

Prof. Dr. Namık Açıkgöz

 

Birkaç seneden beri, televizyon seyretme alışkanlığını terk ettim.

Hani insanların 1980’lerden beri bir alışkanlığı var ya: Akşam eve gelir gelmez veya sabah uyanır uyanmaz televizyonu açmak!… Zaten benim böyle bir alışkanlığım yoktu; son zamanlarda neredeyse hiç televizyon açmadan geçiyor günlerim.

DİZİLER

Zaten dizilerle aram yok… En son Bir Demet Tiyatro ve Ekmek Teknesi idi her hafta seyrettiğim dizi. Deli Yürek, Avrupa Yakası, Kurtlar Vadisi, Çocuklar Duymasın, Yalan Dünya ve bilumum diziler fırtınalar koparırken ben ekran başında yoktum. Düşünsenize… Haluk Bilginer’in oynadığı Tatlı Hayat’ı bile sistematik bir şekilde seyretmedim. Çoğu derinliksiz ve günü kurtarmaya yarayan dizilerdi.

Gül ve geç!…

Kalan?…

Sıfır!…

Ya tartışma programları?

Onlar ayrı bir felaket!…

TARTIŞMA PROGRAMLARI

Eskiden, tartışma programlarında bir derinlik ve seviye vardı. Şimdi her iki taraf da sadece propaganda yapıyorlar; fikrî derinlik hak getire!…

Vaktiyle muhalif olduklarımızı bile dinlerken bir seviye görürdük ve bizi salak yerine koymazlardı. Şimdi yakın bulduklarımız da muhalif gördüklerimiz de seviye yerlerde sürünüyor. Herkes latif değil,  manipülatif  konuşmalar yaparak bana ekranı kilitlettiriyor. Eskiden ekran başına kilitlenirdik şimdi, ekranı kapatarak kilitliyoruz.

HABERLER

Hele haberlerdeki fecaat!…

Birkaç güncel olay…  Şu günlerde biraz Afrin harekâtı, biraz da günlük siyaset!… Onun dışında ekranlardan mutsuzluk akıyor… Cinayet, trafik kazası, iş kazası, tabii afet, şiddet, yaralama, soygun, ırz düşmanlığı haberleri…

Yahu bu ülkede, haber değeri taşıyan şeyler, sadece olumsuzluklar mı?

Bu ülkede haberler sadece insanı mutsuz eden olaylardan mı ibaret?

Bu ülke mazoşist veya sadist mi ki haberlerin çoğu kötü?

Mutluluk, sevinç, güzellik ve iyilik bu ülkede hiç mi haber değeri taşımıyor?

Mutluluk, sevinç, güzellik ve iyilik sadece magazin programlarına mı kaldı?

Gülümsemeyi niye anlık sit-komlara indirgedik?

Dostlar, giderek iyilikler ve tebessüm kaybediyor; kötülükler ve kızgın suratlar kazanıyor gibi gelmiyor mu size?

Herkes, sadece kötü olanları mı öğrenmek istiyor?

Bu ülkede iyilikleri merak eden kalmadı mı?

Ben hep iyiden, güzelden ve güzellikten yana olduğum için artık TV falan seyretmiyorum… TV açıksa TRT Türkü vardır ve türkü dinliyorumdur. Yani radyo çağına geri döndüm.

Haaa… “TV seyretmiyorsunuz da nasıl güncel yazılar yazıyorsunuz?” diye soracaksınız. Türkiye çok dinamik ve çok renkli bir ülke… Gündemi sadece internetten ve seçerek takip ettiğinizde bile günde birkaç yazı yazabilirsiniz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.