Nitratlı gübre kullanımında yeni düzenleme

Bu haber 27 Ocak 2017 - 22:54 'de eklendi ve 658 kez görüntülendi.

Muğla Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın, tarımsal üretimde kullanılan Nitrat Azotu İçerikli kimyevi gübrelerin satışı ve sevki ile ilgili bir basın açıklaması yayınladı.

Haber Merkezi

Muğla Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın, tarımsal üretimde kullanılan Nitrat Azotu İçerikli kimyevi gübrelerin satışı ve sevki ile ilgili bir basın açıklaması yayınladı.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün, nitratlı gübrelerin satışları ve kullanılması ile ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Tarımsal Üretimde kullanılan Nitrat Azotu İçerikli;  %26 Kalsiyum Amonyum Nitrat, %33 Amonyum Nitrat, Potasyum Nitrat ve Sodyum Nitrat Kimyevi Gübrelerin Satışı ve sevki 08.06.2016 tarihinden itibaren Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının talimatı ile yedd-i emine alınarak satışı durdurulmuştu.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 20.01.2017 tarihi itibari ile talimatı ile;

Potasyum Nitrat ve Sodyum Nitratlı Gübrelerinin ise satışı serbest bırakılmıştır.

%21 ve %26 Kalsiyum Amonyum Nitrat gübrelerinin satışı ise; e-reçete ile yapılacaktır. Bu gübrelerin kullanımı için; arazi sahibi çiftçi ÇKS (Çiftçi Kayıt Sistemi) ve TUKAS (Tarımsal Üretim Kayıt Sistemi) kayıtlı olduğu İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne başvuru yaparak, sistemde kayıtlı olduğu arazilerine göre, reçete yazma yetkisi verilmiş görevlilerden e-reçetesini alacaktır, aldığı reçete ile İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden “Gübre Dağıtıcılık Belgesi” sahibi gübre bayisine reçete ile başvurarak imza karşılığında, çiftçi yol kontrol belgesi ve fatura/irsaliye belgesi kestirerek, gübresini deposuna taşıma yapabilecektir.  Daha sonra arazisinin bağlı bulunduğu İlçe Tarım Müdürlüğüne, gübreyi birlikten veya Tarım Kredi Kooperatifinden almış ise buralara, Ziraat odalarına elindeki reçete ile başvuru yaparak arazisinde kullanmak için randevu alacak ve bu işyerlerinden, görevlendirilen görevliler gözetiminde gübreyi kullanabileceklerdir.

%33 Amonyum Nitrat gübrelerinin Tarımda kullanılması yasaklama devam etmektedir.

Nitratlı gübrelerin, satışı ve kullanımı sırasında izinsiz işlem yapanlara, satın alınan gübrelerin yetkili kurumundan izinsiz olarak kullananlara yasal yaptırım uygulanacaktır.

Vatandaşlarımızın mağdur olmaması için, öncelikle İl/İlçe Tarım Müdürlüklerine başvurarak bilgi edinmesini ve işlemleri buna göre uygulamaları gerekmektedir.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.