Nihai Karar Milletindir

Bu haber 12 Haziran 2015 - 0:45 'de eklendi ve 909 kez görüntülendi.
İsmail Ataseverismailatasever@hamlegazetesi.com.tr

7 Haziran tarihinde gerçekleştirilen milletvekili seçimleri sonrasında hükümetin teşkili üzerine yorumlar birbiri ardı sıra ekleniyor.

İlişkin olarak, aynı seçimde iktidarda bulunan Ak Partinin önemli miktarda oy kaybettiği, şayet bir konsensüs sağlanmazsa hükümetten uzaklaşacağı vurgusu yapılıyor.

Şu noktada genel eğilim, Ak Partisiz bir hükümetin teşkil edileceği yönünde.

Bu oluşum, CHP’nin kuracağı azınlık hükümeti şeklinde olacağı gibi CHP-MHP birlikteliğini HDP’nin dışarıdan destek vermesiyle gerçekleşebilir.

Yani Türkiye’nin çoğu yıllarda olduğu gibi koalisyonlarla yönetilir hale geleceği.

Yine de, her türlü girişim yapılmasına karşın birliktelik sağlanamaz, dolayısıyla 45 günlük süreçte hükümet teşkil edilemezse, yasa gereği erken seçime gidilecek demektir.

Yine de önümüzdeki kısa sürede ne gibi gelişmeler olur?

Her hangi bir şekilde hükümet teşkil edilebilir mi?

Yoksa erken seçim kararı mı alınır, bekleyip göreceğiz.

***

Aslında bir gün öncesinde kaleme aldığım “ÖNE ÇIKANLAR” başlığını taşıyan yazımda, hükümetin nasıl teşkil edileceği üzerindeki gelişmeler yanında, sandıklar açıldıktan sonra liderlerin neler söylediklerinden dem vurdum.

Kısa bir açıklama yapan CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, baskıcı yönetim sona erdi ve demokrasi kazandı derken partisi adına asıl açıklamayı genel sekreter Haluk Koç yapmıştı.

Sivil darbe girişimi millet tarafından önlendi. Milletin sağduyusu galip geldi diyen Koç’un bir yaklaşımı daha oldu ki düşündürücü.

Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim sürecindeki eğilimleri yüzünden Cumhurbaşkanlığı makamının meşruiyeti tartışılır hale gelmiştir.

***

Gerçekten önemli bir başarının sahibi olan HDP genel başkanı Selahattin Demirtaş’ın seçim sonrasındaki açıklamaları dikkat çekiciydi.

Adil olmayan bir seçim kampanyasına karşın muhteşem bir zafer elde ettik. Bu solun ortak başarısıdır. Kendini Türkiye’nin sahibi görenler kaybetti diyerek, barajı geçmenin verdiği güvenle kendinden emin konuşmuştu.

Demirtaş’ın ilişkin olarak vurguladığı bir ayrıntı vardı ki, tartışmaya açık olduğuna şüphe yok.

Ak Parti kibirli tavrıyla doğuda sıfırlanmıştır.

Bu açıklama üzerine denmez mi, sözünü ettiğiniz doğu bölgelerinde aynı partinin kazandığı milletvekillerini görmemezlikten mi geliyorsunuz?

7 Haziran seçimlerinde önemli sayılabilecek kayba uğrayan Ak Parti adına başbakanın konuşma yapıp yapmayacağı belirsizliğini korurken Davutoğlu, kürsüye geliyor.

İlk sözü, partisinin 13 yılda milli irade adına davasını sürdürdüğü.

Bugün milletimizin kararı nihai karardır. Halkın eğilimi her şeyin üzerindedir. Halkımızın ne demek istediğini anladık. Bundan sonra her şartta yerine getirilecektir.

Her halde halkın eğilimi üzerine Davutoğlu’nun yaklaşımı, halkın iradesine saygının karşılığı olsa gerek.

Ardından iddialı bir yaklaşımda bulunuyor.

Kaderimiz milletin kaderidir. Arkasında millet olan eğilmez.

Bunun üzerine dense ki deniyor. Bu kez millet tümüyle Ak Partinin arkasında olmadı. Parti safları bu durumu sorgulamalı.

Her şeye karşın Davutoğlu, gelecekten ümitliydi.

Yıllar öncesinde nasıl hareket edilmişse bugünden tezi yok bismillah diyerek işe koyulacağız. Daha büyük başarılara imza atacağız.

Davutoğlu bu şekilde bir yaklaşım içerisinde olsa da önemli olan altını çizdiği ayrıntıların, zaman içerisinde yerine getirilip getirilmeyeceği.

Yapılan hatalar ve eksikliklerin farkına varılırsa, yine halkın beklentilerine karşılık veren siyasi teşekkül olabilir. Tersi durumda, birçok parti gibi yerle yeksan olacaklarında hiç şüphe yok.

***

Ak Parti genel başkanı ve başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, konuşmasının bir bölümünde, 81 ilde vatandaşlarımızla kucaklaşan tek partiyiz vurgusu kesinlikle afaki bir yaklaşım değil. Zira her ilde var olan bir parti.

Konuşmasının sonuna doğru bazı iddialı sözler sarfetmesi, sonucu kabul etmek istememesinin tezahürüz olsa gerek.

Diyor ki, Ak Parti bu seçimin galibidir. Herkes kendi muhasebesini yapmalı. Türkiye’nin omurgası Ak Partidir.

Seçimin galibiyiz yaklaşımı üzerine dense, ki deniyor.

Önemli olan hükümet olmayı gerekli kılan milletvekili sayısına ulaşmaktır. Mümkün olmadığına göre seçimin galibiyiz demek sağlıklı bir yaklaşım değildir.

Davutoğlu devamla;

Biz milletin hizmetkârıyız.

Yolumuz hayır, hizmet ve irfan yoludur.

Milletimiz geleceğe huzurla bakmalıdır.

Türkiye’de hiçbir güç, milli irade üzerine ipotek koyamayacaktır.

Şüphesiz bunlar yerinde olduğu kadar çok iddialı sözler.

Buna karşın partilerin geleceği adına nihai kararı verecek olan millettir.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.