Neymiş? Osman Gürün güvence değilmiş!

Bu haber 26 Ekim 2019 - 0:06 'de eklendi ve 2.237 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Büyükşehir Yasası‘ndan Burhan Kuzu hariç, başta Büyükşehir Belediye Başkanları ve özellikle büyükşehirlerin İlçe Belediye Başkanları olmak üzere neredeyse şikayet etmeyen kalmadı…

Beklenen yasanın hazırlığı tamam. Taslağı basına düştü.

Bizim yereller dahil, basınnımız habere “Büyükşehirlerde yetki tırpanı! Yerine vali gelecek” ve “O Yasa yolda: Büyükşehirlerde büyük değişim!” diye başlıklar kullandı.

Yerel gazetelerimizden biri de şu başlığı attı:

Bodrum’a müjdeli haber

Haberin spotunda “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre; Muğla’nın Bodrum ilçesindeki iki ayrı bölge kültür ve turızm koruma ve gelişim bölgesi oldu.” diye yazılmış.

Baştaki haber başlıkları ile ilgili değil, zaten Büyükşehir Yasa Taslağı haberi ile bu haber farklı. “Bodrum’a müjdeli haber” başlığı ile sanki “kara mizah” gibi olmuş…

Gazeteci meraklıdır, sorar;

Neden müjde, kime müjde?

xx      xx      xx

Aslında iki habere de nereden baksanız tutarsızlık!

Haberin kaynağı Resmi Gazete.

Bodrum’a müjdeli haber” başlığı ile sanki Cumhurbaşkanı müjde veriyormuş gibi, haber de yapılan “karar”, aslında Bodrum kıyılarının bir bölümünün daha “idam fermanı” gibi… Manşetten verilen habere bakıp, “Acaba ironi mi yapılmak istendi” diye de düşündüm.

Olabilir… Değilse de tam bir “kara mizah”…

CHP cenahında sosyal medya fenomeni haline gelen Ali Turbalıoğlu bu gidişle “gazeteci” de olursa şaşırmam. Bizden hızlı. “Bodrum’a müjdeli haber” başlığı daha Muğla Basını‘nda yeralmadan şu paylaşımı yaptı:

Yeni aday gibi 31 Mart’ta yalana talana dur demeye geliyoruz diyenler hadi buyurun tam sırası.. Muğla’nın kıyılarına Muğlalılar ve yönetenler karar verir. Bakanlık kimin ne yaptığını nerden bilecek, hadin devrimciler, hadin Muğla elden gidiyor. Yoksa derdiniz sadece birinin o koltukta oturması için miydi?

Herkes anlamamış olabilir. Sanki konuyu bilenlere yazılmış…

xx      xx      xx

Ali Turbalıoğlu‘nun konuyu bilenlere yazdığını söyleyip, bırakmak da doğru olmaz.

31 Mart Yerel Seçimlerinde Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ile AK Parti adayı Dr. Mehmet Nil Hıdır ve Bağımsız aday Behçet Saatcı arasında geçen seçim sırasında Osman Gürün taraftarları, Behçet Saatcı‘ya verilecek CHP oylarının O‘nun seçilmesine yetmeyeceğini, ama aradan Dr. Mehmet Nil Hıdır‘ın sıyrılacağını; bunun da Muğla kıyılarının talanı, betonlaşması anlamına geleceğini söylemişler ve CHP oylarının Bağımsız Behçet Saatcı‘ya gitmesini engellemeye çalışmışlardı.

Ali Turbalıoğlu unutmamış.

Hani siz gelince Muğla kıyıları korunacaktı?” diye soruyor.

Doğrusu bu soruyu bende soruyorum, ama olacağı belli… CHP Muğla Milletvekilleri de TBMM Genel Kurulu‘nda sözlü veya muhatabı ilgili bakan veya bakanların cevaplaması üzere Meclis Başkanı‘na yazılı soru önergesi vereceklerdir.

İlgili bakanlar cevap verse ne olacak vermese ne olacak?

xx      xx      xx

Hala söz konusu haberi vermedik. Bodrum‘dan Yaşar Anter arkadaşımızın yaptığı heber şöyle:

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, Bodrum’un Torba Mahallesi ve çevresi ile Kızılağaç İçmeler bölgesinin Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim bölgesi olarak tespit ve ilan edilmesine karar verildi. Kararın 2634 sayılı Turizmi Teşvik Kanunu’nun 3’üncü maddesi gereğince verildiği ortaya çıktı.

Haberde CHP’li Bodrum Belediye Meclis Üyesi Ali Öztürk de “Gözün aydın Bodrum.” demiş.

Çok güldüm… Bir yerel gazetemiz “Müjde” diyor, CHP’li Bodrum Belediye Meclisi Üyesi de BodrumlularaGözünüz aydın” diyor… Siz gülmeyin…

Kararın anlamı şu; bundan böyle Bodrumluların elinde kalan bir kaç bakir kıyıdan birisi olan Güvercinlik – Torba hattı ile İçmeler Burnunda tüm yetkiler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na geçmiş bulunuyor.

Gerçekten kim, kimler ne diyecek, ne yapacaklar çok merak ediyorum. Behçet Saatcı ne yapardı bilmiyorum, ama 2014 seçimlerinde CHP‘de büyükşehir aday adayı Musa Gökbel olsaydı çoktan Güvercinlik‘te bir basın açıklaması yapıp, hukuk mücadelesi başlatır ve yetinmeyip, önce Bodrum‘u, sonra Muğla‘yı, sonra da Ankara‘yı ayağa kaldırırdı…

xx      xx      xx

Bütün bunlar olurken Bodrum‘dan ses yükselmedi. O sırada “The Bodrum Cup” yarışları yapılıyordu… Tamamı olmasa da Bodrum turizminin kaymağını yiyenlerin tamamına yakını denizdeydi. Belki Belediye Başkanı Ahmet Aras‘ta denizdeymiştir, bilmiyoyoruz.

Bugün yarın sesler yükselir. Yükselse ne olacak? Kararı alanlar “Tamam hata yaptık. Vazgeçiyoruz” mu diyecekler… Benim anlamadığım, Bodrum’a yatırım yapanlar Bodrum tükendiğinde o yatırımlarını ne yapacaklar?

Muğla‘da bugüne kadar doğal ve tarihi çevrenin korunması için “yeni belediye başkanlarını dışında tutuyorum” hangi belediye başkanı mücadele etti ve birlikte hareket etme inisiyatifi gösterdi?

MUÇEP ve Mavi Yol Yaşayacak gönüllü hareketleri ile Bodrum Denizciler Derneği ve TMMOB Bodrum Temsilciliği dışında “doğal ve tarihi çevrenin korunması” va kamu adına hukuk mücadelesi veren oldu mu?

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin Muğla kamuoyunu arkasına alıp, ülke kamuoyunu sarsan ortaya koyduğu bir tek etkinlik, hukuk mücadelesi var mı?

xx      xx      xx

Hükümet tarafından hazırlıkları devam eden “Büyükşehir Belediyeleri Taslağı”, finansman ve etik düzenlemelerin dışında, merkez ve taşra olarak ayrılacak belediyelerin idari yapıları konusunda yeni düzenlemeler getirecek. 8 ayrı bölümden oluşan taslağın ilgili bölümündeki düzenlemeler özetle şöyle:

İmar planı hazırlamakta esas yetkili belediye meclisleri olacak. Ayrıca Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın resen plan yapma ve kontrol yetkisi devam edecek. TOKİ, Özelleştirme İdaresi gibi imar yetkisi olan kurumlardan bu yetki alınacak. Bakanlık ise yetkisini okul, kamu binası, kaymakamlık binası yapımı gibi zorunlu hallerde kullanacak.

Büyükşehir Belediyesi ile ilçe belediyeleri arasındaki görev ve yetki ihtilafları giderilecek. Belediyeler ‘merkez ve taşra’ olarak ikiye ayrılacak. Merkeze uzak taşra belediyeleri, rutin hizmetlerini yapacak ve buna göre bütçe oluşturulacak. Örneğin zabıta, mezarlık, cenaze, çöp toplama, ilaçlama, otogar gibi hizmetleri taşra belediyeleri kendileri yapacak. Bugünkü uygulamada en çok şikâyet konusunu bu hizmetlerin merkezden yapılması oluşturuyor.

Belediyelerin görevlerini ihmal etmeleri durumunda yeni bir mekanizma kuruluyor. Halkın sağlığı ve esenliğini ilgilendiren konularda, belediye üzerine düşeni yapmazsa, mahkeme, valilik, bakanlığa kadar uzanan uzun süreç kısaltılıyor. Örneğin, bir bölgeye su verilemiyorsa, valilik hizmetin üç gün içinde yapılması için uyarıda bulunacak. Yapılmazsa, doğrudan hizmeti valilik üstlenecek. Bütçesi merkezden sağlanacak ve belediye başkanı hakkında görevi ihmal soruşturma süreci başlatılacak.

xx      xx      xx

Büyükşehirlerde yetki tırpanı ve valilerin yerel yönetime ortaklığı ile karşı karşıyayız. Tabi yasalar kullananların elinde hayat bulur. Yasa vatandaşlar için ödül de olur ceza da…

AK Parti’nin hazırladığı ‘Büyükşehir Belediyeleri Taslağı’na göre,‘belediyelerin görevlerini ihmal etmeleri durumunda’ yeni bir mekanizma kurulacak. Hizmeti yerine getirmek üzere valilik devreye girecek.

Bu tasarı elbette tartışılır. Şu ana kadar tartışılmamış olması garip… Ankara’ya gönderdiğimiz milletvekilleri çok mu meşguller anlamak mümkün değil.

Ama ben “belediyelerin halkın sağlığı ve esenliğini ilgilendiren konularda ‘belediyenin üzerine düşeni yapmaması’ durumunda valiliğin hizmetin üç gün içinde yapılması için uyarıda bulunması ve yine yapılmazsa, hizmeti doğrudan valiliğin üstlenmesini” beğendim.. Hatta o belediye başkanına “görevi ihmalden” soruşturma açılmasına bayıldım…

——————————                                                                      ——————————

GÜNÜN SÖZÜ: Her siyasi parti, kendi yalanını yutarken ölür. -John Arbuthnot

ÇİVİ

Bir süre uzaklaşan Muğla Muhtarlar Federasyonu Başkanı Kadir Gümüş muhtarların baskısıyla dün aday olduğu kongrede güven tazeledi. Arkadaşım, “Muhtarın görevinden uzak kalmasına neden olan bürokratlatda güven tazeleyecek mi?” diye sordu.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.