NEYİ İSTİYORLAR, NEYİ İSTEMİYORLAR « Hamle Gazetesi

NEYİ İSTİYORLAR, NEYİ İSTEMİYORLAR

Bu haber 09 Temmuz 2009 - 0:00 'de eklendi ve 792 kez görüntülendi.
Hüseyin Nizamoğluhuseyinnizamoglu@hamlegazetesi.com.tr
Nerede Kalmıştık

Haftalardır tartışılan, biri birine bağlı ve uzadıkça bayatlaşan bir yanlışın savunulmasıdır. Öyle bir yanlışları seyrediyoruz ki, üç muhalefet partimiz sanki ittifak etmişler. Bunlardan Ana muhalefet partimiz 1950’den beri aynı kafa yapısını kendisine göre hep savuna gelmiştir. Artık onun için düzelme şansı olmadığı bilinmektedir.
Ya MHP’ye ne demeli? Onun da tutumu akıllara sığmıyor. Apo’nun partisi zaten kavga çıkarmak için birilerince beslenmektedir. Bunu da hayır öyle değil diyecek birilerinin  çıkacağını sanmıyorum. Hafta içinde  Mecliste kabul edilen iki maddelik kanun neler getirdi ki, muhalefet küplere bindi. Aslında çok geç kalmış bir kanun, bu günkü güçlü iktidar zamanında çıktığı için özellikle MHP tarafından alkış beklenirdi. Onlar neler yaptı veya yapıyor, CHP parelerine girmiş olarak, var olma sebebi olan Demokratik  Hukuk rejimini dikta isteyenlerle birlik olmuştur. Bu kanunla asker hüviyeti taşıyanlar disiplin suçu dışındaki suçlamalarda sivil yargıda yargılanacaklar. Bir de, sivil kişiler askeri mahkemelerde yargılanamayacak. Bunun neresi muhalefetimizin işine gelmiyor.
Kanunun gece yarısı çıkması da mazeret değil, çünkü meclis sabahlara kadar çalışıyordu. Mızıkçılık yapılacak hiçbir sebep yok. Bunların derdi her halükarda askeri kışkırtmaktır.
Mevcut Anayasanın geçici 15. maddesinin değişmesini istiyorlar. Bu madde 12 Eylül 1980 harekatını yapanlara yargıç önüne çıkaracaklar. İktidar partisi cevap veriyor. Gelin 1982 anayasasını tümden değiştirelim. Bu da işlerine gelmiyor, üstelik şiddetle red ederek, elini askerin üzerinden çek diye cevap veriliyor. Yahu, bu milleti ne zamana kadar koyun sürüsü yerine koyacaksınız siz? Askerin üzerine elini koyan CHP, 1960-1980 arasında askerimizin itibarını millet nazarında zedelemiştir. Bu güne kadar ihtilal yapanlar veya teşebbüs halinde iken suçüstü olan olaylara, demokrasimiz  el koyamadı. Hep yapanın yanına kala kala artık yol oldu. Bugün ülkemizde tek başına güçlü iktidar var. Bu iktidar partisi milletimizden her iki kişiden birinin oyunu alarak geldi. Elbette 49 yıldan beri söylenen bütün yalanları ortaya koymak zorundadır .Yapılmak istenen,1960 ve 1982‘lerde askerler ve sol kesimin hazırlayıp baskı ile kabul ettirilen anayasaların yerine, Atatürk’ün ideali olan tam demokrasi, yani, egemenliğin kayıtsız şartsız milletin olacağı bir yeni Anayasayı getirmektir. İşte CHP’nin kaçamak davranmasının sebebi kendi yandaşı olanların  miras yedi gibi tuttukları köşeleri karşıdan bakma telaşıdır.
CHP’nin daha buna benzer pek çok sebebi olduğu ortada iken, MHP’ye ne oluyor? 1980 öncesi masum Ülkücü gençlik ülkeyi saran vatan düşmanı, rejim düşmanı sözde gençlik ve onları koruyan ve yön verenlerle savaş veren ve bu uğurda canından olan gençliği hiç hatırlamıyor mu? MHP sözcülerini de iyi seçmiş maşallah her sözleri milletimizin ciğerini deliyor. Bu kadarı da ayıptır ayıp. Bizim çocuklarımız da Ülkücü idi. Dini ibadeti topluca yaparlardı, derneğin masraflarını harçlıklarından keserek yaparlardı. Ne oldu size, Ecevit’le ortak oldunuz diye bunların 50 yıllık günahını nasıl ortak olursunuz. MHP için söylüyorum. Gelin doğru yolu tekrar bulun. Sağdaki seçmeni ürkütmeyin. Bugün sağ iktidar var. Aynı seçmen ilerde koalisyon durumu olursa, sizleri solun kucağında görmek istemez. Israr ederseniz ceremesini çekersiniz. Henüz geç kalınmış değildir. Anayasa mı değişecek, MHP’den destek gelmelidir. Ergenekon davasında mahkemeye müdahil olmayın TBMM’nin üstünde hiçbir güç tanımayın. İktidarı eleştirin, fakat öldürmeyin. Çünkü yerine aday siz de dahil hiç bir parti yok. Beşe de bölünseniz sol gene gelmeyecektir. Bunu millet söylüyor. Neyi istediğini bilmeyenlerle birlik olmayın. Milletin gazabı size gene gelebilir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.