Nereye Oy Verelim?

Bu haber 17 Ocak 2014 - 0:00 'de eklendi ve 1.634 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Bu günlerde herkes bu soruyu soruyor:

“Nereye oy verelim?”

Bana ne? Nereye verirseniz verin…

Ne fark eder ki?

xx        xx        xx

Seçim yerel seçim…

Muğla Büyükşehir Belediyesi’ni CHP’ye oy verirsek CHP; AKP’ye oy verirsek AKP; MHP’ye oy verirsek MHP mi yönetecek?

Elbette herkesin inandığı, güvendiği bir parti var. Peki, o parti önünüze tanıdığınız, inandığınız, güvendiğiniz bir aday koydu mu? Veya en azından inandığınız, güvendiğiniz partiniz zamanla tanıyıp, tanıyınca sevebileceğiniz, inanabileceğiniz, güvenebileceğiniz bir ismi aday çıkardı mı?

30 Mart’ta sandık başına gideceğiz.  Muhtemelen herkes inandığı, güvendiği partiye oy verecek. Oy verdiğiniz parti seçimi kazandı. Dolayısı ile o partinin adayı belediye başkanı oldu. Ama sonra uygulamaları beklentilerinize yanıt vermedi. O zaman ne olacak?

Belediye başkanını kime, nereye şikayet edeceksiniz?

Önemli değil. Önemli olan benim partimin kazanmasıydı, kazandık” mı diyeceksiniz?

Muğla kaybederken partiniz kazandı diye sevinebilecek misiniz?

xx        xx        xx

Tabi yapacak bir şey yok. Sistem bu. -mu- diyeceksiniz?

Her ne kadar 5 yıl Muğla’yı yönetecek, yaşamımızı kolaylaştıracak veya “zorlaştıracak” belediye başkanı ve meclis üyelerini seçiyor olsak da bir “partiyi” tercih edeceğiz!

Keşke oy pusulalarında partinin amblemi ile birlikte o partinin aday adayları da yer alsaydı. Bizde gönlümüzden geçen parti ile birlikte tanıdığımız, inanıp, güvendiğimiz kişiyi seçebilseydik…

Hiç değilse o zaman bir hayal kırıklığı durumunda “Ben seçtim, katlanacağım.” derdik.

Salt gönlümün partisinin adayı diye seçim de, aslında seçmediğimiz; ben partime oy verirken, partimin seçtiği birine neden, nasıl katlanacağız?

xx        xx        xx

Büyükşehir de CHP’nin adayı Belediye Başkanı Osman Gürün, AKP’nin adayı Muğla Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar, MHP’nin adayı Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan

Önümüzde üç aydan daha az bir süre var. Yaklaşık 600 bin de seçmen… Biraz daha fazla olabilir. Gürün, Harmandar ve Erdoğan 600 bin seçmene nasıl ulaşacak? Seçmen onları nasıl tanıyacak!

Üç adaydan Osman Gürün 2 giydirilmiş minibüs ile ilçe ilçe CHP’lilere; Mansur Harmandar giydirilmemiş otomobili ile ilçe ilçe AKP’lilere ulaşmaya, onlarla tanışmaya çalışırken, Mehmet Erdoğan’ı MHP’lilerin bile gördüğü yok!

Elbette başka partilerin adayları da var, ama onların kısıtlı ekonomileri ile bırakın köyleri, beldeleri ilçe merkezlerindeki seçmenin tamamına ulaşmaları bile mümkün değil…

xx        xx        xx

Muğla’nın dışındaki Büyükşehirlerin neredeyse tamamında en az ikişer uydu TV bulunuyor. Komşumuz Denizli 2 uydu TV’ye sahip. Aydın’da uydu TV yok, ama Aydın’ın topografyası yerel televizyonlarının her yerden izlenmesini sağlıyor.Oralarda adayların kendilerini anlatabilmeleri Muğla’ya göre daha mümkün.

Muğla’da iki il merkezinde, 1 Bodrum’da, 2 Marmaris’te ve 2 de Fethiye’de yerel kanal var. Bu beş kanal yayınlandıkları bölgede izlenebiliyor.

Muğla, Aydın gibi değil. Üstelik dizileri bırakıp yerel kanal izleyen var mı?

Muğla’nın da bir uydu kanalı olsaydı da, şöyle adayları yan yana ekrana getirip, seçmenin önüne koyabilsek ne güzel olurdu değil mi?

xx        xx        xx

Aslında adaylar için tanınıp tanınmamaları çok da önemli değil. Nasıl olsa partiler yarışacak!

Ama adayların tanınıp, tanınmamalı seçmen için önemli sorun. Seçmen kime neden oy vereceğinin veya vermeyeceğinin nedenini bilmek durumunda. Acaba bu durumda olan ne kadar seçmen var?

Gerçi çok da önemli değil. Nasıl olsa seçmenin büyük bölümü “partisine bağlılığını” gösterecek! Sonra da oturup hep birlikte dövüneceğiz…

xx        xx        xx

Doğrusu ben bu yerel seçime inanmıyorum.

Hadi ilçe belediye başkanı seçimleri neyse… İlçelerdeki adaylar zamanı iyi değerlendirebilirlerse seçmenin tamamına dokunabilirler. Üstelik ilçelerde kötünün iyisi; iyinin daha iyisi denebilecek adaylar var. Onlar iyi kötü tanınıyorlar.

Ama soru malum; “Nereye oy verelim?

Daha “Kime oy verelim?” diyeni görmedim. Doğrusu ben 30 Mart 2014’te yerel seçim yapacağımızı, belediye başkanı seçeceğimizi sanmıyorum.,,

xx        xx        xx

Bilerek veya bilmeyerek 2015 Genel Seçimi’nin provasını yapmış olacağız.

Yalan Dünya dizisindeki Vasfiye Teyze’nin dediği gibi; Ne çok çektin sen be hemşerim. Napacan mecbur, gidip oyunu verecen…

Beni merak ediyorsanız, ben Vasfiye Teyzeyi izleyenlerden değilim. Mecbur da değilim. Partiler benim oyuma önem veriyorlarsa, önce parti üyelerinin oyuna önem gösterirlerdi!

Bu seçimde Menteşe için oy kullanacağım. Ama Büyükşehir için hiçbir yere oy verme niyetinde değilim. Partizanca davranıp, biat kültürü ile hareket etmek istemiyorum.

Ne çok çektiğimizi ve daha ne çok çekeceğimizi de biliyorum.

Ama kendi kendimi cezalandırmak istemiyorum!

xx        xx        xx

Bu gün seçim olsa sana göre AKP, bana göre CHP kazanır. Bir başkasına göre de MHP

Peki, Muğla kazanır mı?

Bu sorum adayları tanıyanlar için… (!)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI
Murat YALÇINKAYA 17 Ocak 2014 / 10:41

Özcan bey yazınız çok güzel olmuş tebrik ediyorum. Kısıtlı bütçelerle seçim yarışında mücadele veren ve herzaman dik durup doğru söyleyip düz yürüyen bir partinin temsilcisiyim. Ancak tüm adaylar yazınızda belirttiğiniz gibi partisini tanıtıp yada arkasına alıp hareket ederken BBP. Muğla Büyükşehir Belediye Başkan adayı Sayın Harun AKIN 48 altın proje diyerek yapacaklarını üstelikte çok radikal kararlarla yapılabilecek projelerini açıklayarak sahaya indi. Haddim olmayarak inceler ve yazılarınızda bir nebzede olsa bahsederseniz seçmene adayların tanıtılması konusunda katkıda bulunmuş olacağınızı düşünüyorum. Saygılarımla iyi çalışmalar.

gül mertkaya 17 Ocak 2014 / 11:20

oylar Muğlanın tek kadın büyükşehir adayı AYŞE ERDEM’e