Nerede O Eski CHP? « Hamle Gazetesi

Nerede O Eski CHP?

Bu haber 25 Ekim 2017 - 0:19 'de eklendi ve 1.603 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

CHP’de çanlar çalmaya başladı. Ancak kimin için çalıyor bilen yok!

Anlayacağınız CHP’de yer yer mızılı geçen delege seçimleri tamamlandı. Geçen hafta ilçe kongreleri başladı.

İlk kongre hafta sonunda cumartesi günü Dalaman’da, ikincisi pazar günü Seydikemer’de yapıldı. Dalaman İlçe Başkanı Kamil Ayhan Öner ve Seydikemer İlçe Başkanı Nalan Büyükçoban güven tazeledi.

Her iki kongrede oldukça kalabalıkmış, ama “tenesiz saman” gibiymiş… Heyecansız…

Çünkü rakipsiz, muhalefetsiz kongreler… Bu anlamda Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ile İl Başkanı Mürsel Alban’ın başardıkları söylenebilir.

İki yıl önceki ilçe kongrelerini tek tek dolaşan Başkan Gürün bu dönemin ilk ilçe kongresine gitme gereği duymamış. Sadece O değil, Dalaman Kongresi’ne çok sayıda milletvekili ve belediye başkanı aday adayı da ilgi göstermemiş…

Çünkü sonuç garanti ve belli…

 

xx           xx           xx

Seydikemer’de çok farklı değil, biz Dalaman ile devam edelim…

Kongreye Muğla Milletvekilleri Av. Akın Üstündağ, Ömer Süha Aldan, Prof. Dr. Nurettin Demir eksiksiz katılmış.

CHP İl Başkanı Mürsel Alban ile birlikte ilçe başkanlarının neredeyse tamamı oradaymış.

Belediye başkanlarından sadece Dalaman Belediye Başkanı Muhammet Şaşmaz katılmış. Ha birde Köyceğiz eski belediye başkanı Salih Erbay da oradaymış.

Salih Erbay aday değil tabi… Köyceğiz Belediye Başkanlığı’na oğlu Av. Burak Erbay’ın aday olacağı konuşuluyor.

Orada olanlardan 26. Dönem Muğla Milletvekili Dr. Ali Arslan, 22. Dönem Muğla Milletvekili Cumhur Yaka ve 23. Dönem Muğla Milletvekili Fevzi Topuz’u sayabiliriz.

Öteki eski milletvekilleri neden gelmemişler diye sormayacağım. Çünkü onların siyasetten beklentilerinin olmadığını biliyoruz. Cumhur Yaka’nın da beklentisi yok sanırım, ama gelmiş…

Fevzi Topuz’un kronik Büyükşehir adayı olduğu söyleniyor…

Dr. Ali Arslan milletvekili mi yoksa Büyükşehir adayı mı anlaşılamadı. Ama kendisini Divan Başkanı yapmışlar…

 

xx           xx           xx

Dalaman’daki gazeteci arkadaşlarımdan biri telefonla arayıp, “Abi burada bir tek sen yoksun. Herkes burada…” dedi.

Bir anda ne diyeceğimi bilemedim. “Orada Osman Gürün bile yokmuş” demeye kalktım, ama vazgeçip “Ben bir yere aday değilim, o yüzden gelmedim” dedim.

Bu bir CHP ritüeli değil, bütün partilerde yerleşmiş bir gelenektir. Potansiyel adaylar tek tek ilçe kongrelerini dolaşırlar ve imkan olursa konuşma yaparlar. Kendilerini gösterirler…

Dr. Ali Arslan Ortaca’dan Dalaman’a “komşu” diye de gelmiş olabilir. Salih Erbay da öyle…

Ancak Fevzi Topuz’un potansiyel Büyükşehir adaylığından ötürü gelmiş olacağı rahatlıkla söylenebilir. Kendisini, öteki 12 ilçede de görmemiz kaçınılmazdır. Umut dünyası…

Bir bakmışsınız başkan adayları atama ile değil de önseçimle belirleniyor… Bakarsınız adayları parti üyeleri belirler ve herkes sevinir…

Hal böyle olunca Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ile Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar’ın da gelmesi gerekirdi ama… Ali Acar’ın hafta sonunda Marmaris’te önemli bir etkinliği vardı. O yüzden gelmemiş olabilir.

Ya ötekileri?

Neyse… Adayların “atama” yoluyla belirlenecek olması katılımı ve adayların şevkini kırmış olabilir, diyelim…

 

xx           xx           xx

Bilindiği gibi Eğitimci-Gazeteci Hüseyin Anıl da potansiyel milletvekili adaylarındandır.

O’nun gibi potansiyel adayların çoğu Dalaman’a gelmemiş. Anıl gelmiş olsaydı konuşmasına izin verirler miydi? Muhtemelen vermezlerdi.

Gelseydi ve konuşmasına izin verilseydi, muhtemelen şunları söylerdi:

Atatürk’ten utanmayan adam demokrat olamaz.

CHP’de önseçimin önündeki engelleri sayıp dökerken, hangi engeli, hangi gerekçeyi sayıp söylerlerse söylesinler asla beni ikna edemezler. Bakın neden ikna edemezler. Atatürk’ün Türk kadınına seçme ve seçilme hakkını verdiğinde (83 yıl önce) Türkiye kadınlarının %1 kadarı okuma yazma biliyordu.

Biz bunu bile düşünüp söyleyeceğimiz gerekçelerden utanma arlanma duygumuz varsa utanmalıyız.

Bu ifadeler Hüseyin Anıl’ın facebook hesabından 13 Ekim tarihli paylaşımı…

 

xx           xx           xx

Paylaşımında “Atatürk neden; ‘Henüz bu kadınların %1’i bile okuma yazma bilmiyor. Bu cahiller nasıl karar verir de nasıl doğru bir oy kullanabilirler’ demedi. O büyük adam; 83 yıl önce ‘Bunların bu cahil kadınların oylarını kocaları, babaları, ailenin okumuşu, muhtarları kullansın’ neden demedi?” diye sorgulayan Anıl, muhataplarına “Bence Atatürk Yaşıyor Siz Ölüyorsunuz.” diye seslenerek özetle şöyle demiş:

Bizi neden aptal, salak, geri zekalı yerine koyuyorsunuz siz? Muğlalıya 2017 de bu hakkını veremeyen ülkemize ne verecek? Şimdi bu duruma göre biz Muğla CHP üyeleri, ben 1934’deki Türk kadınından daha mı gerideyiz yani? Bu açık hakaretinize, küçük görmenize teşekkür ederiz. Hepimiz Dünya’yı gezmiş, görmüşüz. Her birimizin birer ikişer üniversite diplomamız, doktora ve mastırlarımız var. Ayıptır, günahtır bu bize yaptığınız. Yazıklar olsun size. Bizden kendinizden utanmıyorsanız bari Atatürk’ten utanın. Bence Atatürk Yaşıyor Siz Ölüyorsunuz.”

Hüseyin Anıl’ın bu paylaşımının altına da Raşit Cengiz adında takipçisi de şu notu bırakmış:

“Hocam düşüncemi biliyorsun, ama ben yinede tekrar edeyim. Belediye başkanı ve milletvekili adaylarını genel başkanın belirlemesi kötü. Daha kötüsü delegelerin seçmesi. En iyisi ise aidat ödeyen parti üyelerinin seçmesidir. Bu aynı zamanda tüzüğe de uygun olandır.

Bence de…

 

xx           xx           xx

İşte gelinen nokta Dalaman örneği ile ortada…

Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun adayları kendilerinin belirleyeceğini açıklamış olması kongreleri çekici olmaktan çıkarmış bulunuyor.

Nitekim hafta sonunda Marmaris’te yapılan ralli sırasında bir arkadaşımız Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar’a Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olup olmayacağını sormuş. Aldığı yanıt “Görevden kaçmam” şeklinde olmuş.

Başkan Acar’ı önümüzdeki kongrelerin çoğunda göremeyebiliriz…

Divan başkanlığını 26. Dönem CHP Milletvekili Dr. Ali Arslan’ın yaptığı Dalaman İlçe Kongresi’nde divan seçimi bile yapılmamış.

Nerede o eski CHP?

Görünen o ki Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ile İl Başkanı Mürsel Alban’ın elinin uzanıp, değdiği ilçeler hep böyle olacak. Oralarda delegeyi ya seçtiler ya seçtirdiler…

 

xx           xx           xx

Dalaman’da Kamil Ayhan Önder’in yeniden ilçe başkanı seçilmesi CHP kulislerinde “merkez siyaseti kazandı” şeklinde yorumlanıyor. Yani Osman Gürün kazandı…

Görünen o ki, Ortaca İlçe Başkanı Mehmet Sertkaya, Yatağan İlçe Başkanı Kamil Genek, Datça İlçe Başkanı Aytaç Kurt, Kavaklıdere İlçe Başkanı Mehmet Gölhan, Menteşe İlçe Başkanı Erkan Aydın, Milas İlçe Başkanı Suat Özcan önümüzdeki kongrelerde “Başkan Gürün’ün yanında” güven tazeleyeceklerdir.

Marmaris İlçe Başkanı Acar Ünlü de güven tazeleyecektir, ama Başkan Gürün’ün yanında değil, karşısında… Çünkü Başkan Gürün’ün eli Marmaris’e ulaştı ama işe yaramadı!

Başkan Gürün’ün eli delege seçimlerinde Fethiye, Köyceğiz ve Bodrum’a da ulaştı, ama çok etkili olamadı deniliyor… Yani önümüzdeki kongrelerde Bodrum İlçe Başkanı Recai Seymen ile Fethiye İlçe Başkanı Özgür Kullukçu’nun ve Köyceğiz İlçe Başkanı Nazmi Ünoğlu’nun karşısına muhalefet aday çıkaracaktır.

Ula’da da İlçe Başkanı Gültekin Sarıbaş’ın karşısında Hüseyin Özcan’ın aday olacağı öne sürülüyor, ama burada muhalefetin aday çıkardığını söylemek doğru olmayabilir…

Sonuç olarak yine de “Nerede o eski CHP” dedirten bir süreç yaşansa da CHP İl Kongresi’nde “eski CHP havası” esebilir…

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

3 ADET YORUM YAPILDI
salihdemir 25 Ekim 2017 / 17:42

Muğla’da CHP İl Başkanlığı başta olmak üzere CHP İlçe örgütlerinin çoğu işgal altındadır. Parti örgütleri işgal altında olduğu için, CHP 1994 yılından daha kötü durumdadır. Partinin derlenip toparlanması için, işgal altında olan İl ve İlçe yönetimlerinin derhal Genel Merkez tarafından görevden alınarak Atatürk’çü gerçek CHP’lilerin yönetime getirilmesi gerekmektedir. 1994 yılında da İl ve İlçe yönetimleri vardı. Parti yönetimleri partililere sahip çıkmadığı için 1994 Yerel seçimleri tam bir hüsranla sonuçlandı. Partinin şu andaki durumu 1994 yılından daha kötü durumdadır.

salihdemir 25 Ekim 2017 / 22:53

2015 İl Kongresinde Hüseyin Anıl’ın Feto gazetesi zamana milli ve dini bayramlarda Büyükşehir Belediyesi tarafından 2015 yılında bile ilanlarla ilgili konuşmasından sonra salonun alt tarafından zaman gazetesi ile gurur duyduğunu söyleyen bayan delege tekrar delege olabilir. Atatürk’çü gerçek CHP’lilerin bu konuda duyarlı olması gerekir.

Nabide Kılınç 26 Ekim 2017 / 23:20

CHP delege seçimleri yapıldı mesela. Delege takvimleri önceden planlanır duyurulur her mahallede . Parti üyeleri önceden bildirildiği için örgütlenir , çalışır delegeyi böyle çıkartır. Maalesef ya gerçekten programsız plansız çalışıyorlar ya da özellikle .