Nerede Muğla, nerede vekiller?!!

Bu haber 11 Haziran 2009 - 0:00 'de eklendi ve 1.081 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Muğla Üniversitesi bu sene 4 bin 634 mezun verdi. 6 yıl sonra da 25 Tıp mezunu verecekti.
Veremiyor!
2009-2010 öğretim yılı için  kaç öğrenci kabul edilecek bilemiyorum ama, bildiğim Tıp Fakültesi’ne 25 öğrenci kabul edilecekti.
Edilemiyor!
 
xx           xx           xx          
Muğla Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şener Oktik ile Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nurettin Demir, Gazeteci-Yazar İsmail Atasever’in Günleri İzlerken programına konuk oldu.
Rektör Prof. Dr. Oktik üniversitenin hızlı gelişimi nedeniyle oldukça keyifli görünüyordu.
Ancak hem Rektör Prof. Dr. Oktik hem de Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Demir Tıp Fakültesi yolculuğunda yol alınamamasının üzüntüsü ve tepkililiği içindeydiler…
 
xx           xx           xx
Tıp Fakültesi kolay kurulmadı.
Muğlalıların ne kadarının Tıp Fakültesi’ne sahip olduğumdan haberdar oldukları da ayrı bir soru ama, gerçekten de Muğla Üniversitesi’nin kuruluşu Tıp Fakültesi’nin kuruluşundan kolay oldu.
Dönemin Muğla Milletvekili ve Bayındırlık Bakanı Erman Şahin ile dönemin Muğla Valisi Dr. Lale Aytaman üniversitenin açılışında çok önemli kolaylaştırıcı olmuşlardı.
Erman Şahin gibi bakan olamadı ama dönemin Muğla Milletvekili Dr. Seyfi Terzibaşıoğlu Tıp Fakültesi’nin açılışında neredeyse tek kolaylaştırıcı olmuştu.
 
xx           xx           xx
Elbette Milletvekili Terzibaşıoğlu tek başına değildi. Ardına Muğla kamuoyunun ve basınının desteği ile Muğla Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şener Oktik ve Muğla Üniversitesi Senatosu desteğini de almıştı!
Doğrusu merak ediyorum;
O zaman Dr. Terzibaşıoğlu Muğla’nın tek AKP’li Milletvekili idi. Muğla bu dönem iki AKP’li milletvekiline sahip. AKP’li milletvekilleri Dr. Mehmet Nil Hıdır ve Prof. Dr. Yüksel Özden’e aynı destek verilmiyor mu?!!
 
xx           xx           xx
Rektör Prof. Dr. Oktik ve Dekan Prof. Dr. Demir aynı görüşteler. Türkiye’nin önde gelen, köklü Tıp Fakülteleri yetişmiş öğretim üyesi bulmakta güçlük çekiyorlar. Yeni kurulan Tıp Fakültelerini hiç sormayın…
Muğla bu yönden şanslı. Pek çok özelliği ile bir “cazibe merkezi”…
Bu yüzden ve başka nedenlerle Tıp Fakültesi’ne olan çıkar çıkmaz, Fethiyeli hemşerimiz Dekan Prof. Dr. Nurettin Demir ile değişik dallarda 9 profesör ve 6 doçent göreve başladı. Ayrıca asistan kadroları çıktı. Rektör Prof. Dr. Oktik, “Bu sayımız kısa sürede iki katına çıkacak.” diyor.
Ama bu fakülte istediği halde, önümüzdeki öğretim yılı için öğrenci alamıyor!
 
xx           xx           xx
Rektörün ve Dekanın verdikleri bilgilere göre, YÖK’ten heyet gelmiş. “Alt yapınız yetersiz. Hastaneniz yok.” deyip, öğrenci kabulünü engellemişler.
Oysa Üniversite kampusü içinde bulunan Medikososyal binası elden geçirilip, ‘klinikler’ oluşturulmuştu. Önümüzdeki günlerde burada hasta kabulüne bile başlanıyor, ama öğrenci kabul edilemiyor!
Muğla Üniversitesi, Atatürk Kültür Merkezi’nin karşısında Kötekli Mezarlığı’nın bulunduğu yere yakın yerde 200 yataklı hastane inşaatına başlıyor. Bu hastane bir iki yıl içinde bitirilir, fakülteye bu sene kabul edilecek 25 öğrenci burada pratik yapmaya başlayabilirdi. Burası yapılıncaya kadar Muğla Devlet Hastanesi’nden ve Özel Yücelen Hastanesi’nden yararlanılabilirdi.
YÖK’ten gelen heyete de bu anlatılmış.
Ama, “Nuh” demişler “Peygamber” dememişler…
 
xx           xx           xx
Muğla Üniversitesi’nin Tıp Fakültesi projesi hazır.
Rektör Prof. Dr. Şener Oktik, “Bu projeyi üniversitemizin karşısında, üniversite köprüsünün bir ayağının yer aldığı Karadağ’da uygulamak istiyoruz. Burada Hazine arazisi var. Devri gerekiyor. Arazinin devrinin halledilmesi halinde hemen burada Tıp Fakültesi inşaatına başlanabilecek. Hazırladığımız projeye göre, burada ayrıca Dişçilik, Eczacılık ve Veteriner Hekimlik Fakülteleri de açılabilir.” diyor.
Ardından ekliyor:
“Şimdiden çok iyi kadromuz var. Bir Bölge Hastanesi konseptinde, uluslar arası standartlarda marka hizmet vermek istiyoruz. Turizm merkezi Muğla’da başka türlüsü de yanlış olur.”
Eee o zaman? Ne bekleniyor?
AKP’li iki milletvekilimizden biri eğitimci biri de sağlıkçı. Muhalefet milletvekillerinden ikisi de prof kimliğine sahip eğitimci ve biri de sağlıkçı. Ama Tıp Fakültesi’ne bu sene 25 öğrenci alamıyoruz!
Bilemiyorum, AKP’li milletvekilleri kendilerinden önceki Milletvekili Dr. Seyfi Terzibaşıoğlu’nu arattıklarının farkındalar mı?!!

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.