Nerede bu emekçi kadınlar?

Bu haber 10 Mart 2010 - 0:00 'de eklendi ve 859 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Bu gün CHP İl Kongresi’ni irdelemeye devam edecektik, ama Muğla Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi’nin 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ile ilgili açıklamasını görünce, yarına erteledim.
İlan edilmiş günlerle ilgili yazı yazma alışkanlığım pek yoktur. Engelli olmama rağmen engellilerle ilgili günlerde; basın mensubu olmama rağmen basınla ilgili günlerde de yazmam.
Çünkü o günlerin “avuntu günlerinden” öteye geçmeyen günler olduğuna inanıyorum. Giderek de siyasilerin ve birilerinin kendilerini tanıtma, tatmin günlerine; şova dönüştüğünü üzülerek görüyoruz…
O zaman bu yazı neden?
xx xx xx
Muğla Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi adına Av. Sevinç Göcügenci’nin yaptığı açıklama ilginç geldi. Tabi bu yazı sadece bu yüzden yazılmadı. Bir anlamda CHP Kongresi’ni de irdelemeye devam etmiş oluruz diye…
Hafta sonunda yemekler, kahvaltılar, partiler düzenlendi. Mesajlar verildi…
Bu güne kadar ne çözüldü, bundan sonra ne çözülecek?
Merak ediyorum; 8 Mart Pazartesi günü açıklamada bulunan siyasi parti ve STÖ temsilcisi hanımların kaçı eşinden dayak yiyor; veya o gün açıklamada bulunan siyasi parti ve STÖ temsilcisi beylerin kaçı eşini dövüyor?
Bu günle ilgili siyasi partilerin neredeyse tamamının açıklamada bulunup, etkinlik yapmasını hiç anlamıyorum. Çünkü adı üzerinde bu gün “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü”… Emeğe saygısı olmayan veya emekten, emekçiden yana olduğunu göstermeyen bir partinin böyle bir günde söz söyleme hakkı olur mu?
Merak ediyorum, hafta sonunda, önceki gün, dün yapılan etkinliklerin hangisinde ’emekçi kadınlar’ vardı?!!
xx xx xx
CHP, geçmişinde “Emek en yüce değerdir” söylemi olan bir partidir. Kadınlara kota tanınmasını ilk tartışan parti de CHP olmuştur. Bu anlamda CHP’liler için “söz söylemeye hakları var” diyebiliriz, ama…
CHP Muğla İl Kongresi 7 Mart Pazar günü yapıldı. Ertesi gün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü… Elbette ’emekçi kadınlar’ günü… Kongre salonunda bu güne dair bir emare olmadığı gibi, konuşmacıların hiç biri de bu günün, emeğin üzerine söz söylemedi! Söylendiyse de cılız söylenmiş olmalı ki, ben duymadım, duyanı da görmedim…
Kongrede seçimlere iki liste halinde gidildi. Listelere şöyle bir baktım; her ikisinde de sanki ‘mutabakat sağlanmış’ gibi 4’er bayan vardı. Yönetim 15 kişiden oluşuyor. Bayan aday sayısı üçte bir bile yok. Neden 5-6 değil?
Kongrenin Divan Başkanı CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, “Türkiye Muğla’ya benzediği zaman sorunlar çözülür” diyordu.
Bir bakıma doğru, ama bu güne kadar bu Muğla’da CHP’nin bir bayan il başkanına sahip olduğunu gören oldu mu? Aday bile çıkmadı…
30 küsur yıllık gazeteciyim, bu güne kadar hiçbir partide “Av. Esin Altaş (DYP)” dışında aday çıkanı da görmedim!
xx xx xx
Türkiye’nin yüz akı ‘demokrat’ Muğla’sında sadece bayan il başkanı değil, bırakın bayan il başkanını, Muğla Valilerinden Dr. Lale Aytaman’ın dışında bayan milletvekili bile çıkarılabilmiş değil! Biliyorsunuz Aytaman’da “atama” seçildi…
Yanlış anımsamıyorsam, bayan milletvekili adayı da DYP’den (DP) Av. Esin Altaş ile CHP’den, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle Muğla Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi adına açıklama yapan Av. Sevinç Göçügenci dışında çıkmadı.
Kotaların işe yaradığı da görülmüş değil…
Muğla Belediye Meclisi 25 üyeden oluşuyor. Nazar boncuğu gibi 3 bayan üye var. Onlar da CHP’li, ama 17 CHP’li üyeden ancak 3’ü!.. Meclis’te AKP ve MHP’nin bayan üyesi hiç yok… Listelerinin ilk sıralarında birer bayana yer vermiş olsalardı, bu gün mecliste 3 değil, hiç değilse 5 bayan üye olabilirdi!
Neyse 3 de bir şey… 43 üyeli Muğla İl Genel Meclisi’nde bir tek bayan üye bulunmuyor!
Pazar günü yapılan CHP İl Kongresi’nde iki il başkanı adayının listelerine baktım, 12 kurultay delegesinin içinde bir tek bayan kurultay delegesi yoktu… Ankara’daki kurultayda CHP Muğla’yı erkekler temsil edecek!
xx xx xx
Av. Sevinç Göçügenci de, Muğla Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi adına yaptığı açıklamada, kadının yasal, siyasal haklarının dünyada ilk Atatürk tarafından verilmiş olması ile övünürken, kadınımızın halini “Kadın evde, sokakta, işyerinde her türlü şiddet, tecavüz ve tacize maruz kalmaktadır. Bunun sonucunda töre cinayetleri, intiharlar her geçen gün artarak sürmektedir.” diye özetleyip, şöyle demiş:
“Türkiye tüm eşitsiz koşullara rağmen eğitimli mesleki ve teknik beceri isteyen işlerde çalışan bir kadın kitlesine sahiptir. Kadınlarımız milletvekili, belediye başkanı, Belediye ve İl Genel Meclisi Üyesi, Muhtar olabilecek özelliklere sahiptir. Yeter ki önüne taş konmasın, engellenmesin.”
Ama tablo ortada işte…
Eğer tablonun bozulmasına katkısı olacaksa, gününüz kutlu olsun!

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.