“Neden Endişe Duymamalıyım”

Bu haber 23 Mart 2016 - 0:23 'de eklendi ve 1.333 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Fox TV’nin 2 enkırmeninden Çalar Saat Programı Sunucusu İsmail Küçükkaya daha önce Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi’nde Muğlalılarla buluşmuştu. Hafta sonunda da Ana Haber Bülteni Sunucusu Fatih Portakal ağırlandı.

Fatih Portakal haftanın ilk günü Muğla’dan söz etti. Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi’ni dolduranların sorularını yanıtlamaya çalıştığını belirtirken, “Üniversiteye hazırlanan bir genç kızın sorusunu yanıtlayamadım” diyerek şöyle devam etti;

Endişe etmememiz söyleniyor, sizce neden endişe duymamalıyım, diye sordu. Yanıtlayamadım. Pazartesi günü yanıtlarım, dedim. Bugün pazartesi. Yanıtlayamıyorum.

Sözler aşağı, yukarı böyleydi…

 

xx           xx           xx

O genç kızımızın belli ki endişeleri var. Kimin yok ki?

En çok turizmcilerin var desem, başkaları kızar! Turizmcilerin endişelerini yarın paylaşırız.

O genç kızımız üniversiteye girip girememe endişesi duyuyor olabilir. İstediği bölümü kazanamama endişesi yaşıyor olabilir. Üniversiteyi bitirince “diplomalı işsizler” arasına katılabileceği kaygısı içinde olabilir… Çok şey olabilir… Üniversiteyi ve istediği bölümü kazanıp okumaya gittiğinde, okulda meydana gelebilecek bir çatışmanın ortasında kalıp, bir serseri kurşuna kurban olabilir. Aşkına cevap vermediği bir genç tarafından öldürülebilir. Okula veya yurda giderken bir karanlıkta bir sapığın tecavüzüne maruz kalabilir. Belki de bir canlı bombanın kendisini patlattığı yerden geçiyor olabilir…

Hangisi?

Bu soruya verilebilecek tek bir yanıt var; Ne fark eder ki…

Tabi bu yanıt o genç kızımızın sorusunun yanıtı olamayabilir. Olabilseydi önceki akşam Fatih Portakal yanıtı verirdi…

 

xx           xx           xx

Yazımın tam da bu satırına geldiğimde ara verdim. Gözüm, kulağım açık olan TV kanalında. Spiker “son dakika” haberi veriyor. Canlı yayına geçiliyor. Brüksel’den haber veriliyor. Kanalın oradaki temsilcisi Brüksel Havalimanı’nda iki, metroda 4 ayrı patlamadan haber veriyor…

Bir anda aklıma Ankara’da, İstanbul’da yaşanan katliamlar geliyor.

Canlı yayındaki kişi, son günlerde Belçika’da IŞİD’in hücre evlerine operasyonlar yapıldığını, patlamanın bu operasyonlara misilleme olabileceğini söylüyor. Ardından Brüksel’in Avrupa Birliği’nin başkenti olduğuna ve burada üst düzeyde güvenlik bulunduğuna dikkat çekiyor… 10’u metroda olmak üzere en az 23 kişinin öldüğünü ve çok sayıda yaralı bulunduğunu bildiriyor.

Ankara’da yaşanan son canlı bomba patlaması üzerine yazdığım yazımda, Paris patlamalarının ardından Başbakan Davutoğlu dahil Dünya liderlerinin Paris’te kol kola yürüdükleri gibi Ankara’da da yürünmesi gerektiğinin altını çizmiş olduğumu anımsadım…

Biliyorsunuz bizim içinde yürümediler. “Yanınızdayız” demekle yetindiler…

 

xx           xx           xx

Allah’ın bildiğini sizden neden saklayayım, “Allah’ın sopası yok…” demekten kendimi alamıyorum… Orada ölenler ve yaralananlar da insan. Dini, milliyeti ne olursa olsun hepsi can… Hepsi için üzülmemek mümkün değil.

Zaten benimde “Allah’ın sopası yok” derken muhatap aldığım AB ülkelerinin yöneticileri…

Brüksel sadece Avrupa Birliği’nin değil, aynı zamanda NATO’nun da başkenti.

Demek ki terör sadece Türkiye’nin değil, AB’nin ve NATO’nun başkentlerini de vurabiliyormuş…

Şimdi merak ediyorum, bugün veya yarın Dünya liderleri Paris’te olduğu gibi teröre karşı kol kola yürüyecekler mi? Ankara’da neden yürümedik diye düşünecekler mi?

Gördük ki terör Dünya’nın her yerinde herkesi vurabiliyor!

Dünya’nın her yerinde “endişe” duymamak mümkün değil…

Fatih Portakal’ın konuk olduğu Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi’ndeki söyleşide o “Neden Endişe Duymamalıyım?” sorusunu soran geç kızımıza ben de yanıt veremiyorum.

 

xx           xx           xx

Genç kızımızın sorusunu “Muğla’da endişe duymalı mıyım?” şeklinde değiştirirsek, bu sorunun yanıtı Menteşe Öğretmenevi’nde İl Jandarma Alay Komutanı Yavuz Özfidan ve Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya beraberinde olduğu halde Vali Amir Çiçek tarafından verilmişti. Muğla’nın güvenli ve huzurlu bir kent olduğunu söyleyen Vali Çiçek şöyle devam etmişti:

Son günlerde sosyal medya üzerinden asılsız, gerçeği olmayan ve vatandaşı rahatsız eden haberlerin yayınlandığını biliyoruz. Bu haberlerde canlı bomba olduğu, şüpheli araçların gezdiği, vatandaşların can güvenliğinin olmadığı gibi bazı bilgilerin dolaştığı konuşuluyor. Söz konusu iddialar gerçeği yansıtmıyor. Emniyet ve jandarma birimlerimizin her zaman yaptıkları önleyici güvenlik tedbirlerini uyguluyoruz. Muğlalı vatandaşlarımızdan ricamız, bu dedikodular hiçbir zaman dikkate alınmasın. Bu haberleri kötü niyetli kişiler yaymak istiyor. Bu tür aslı olmayan bilgiler vatandaşlarımızı rahatsız etmektedir

Benzer açıklamayı İstanbul Valisi de yapmıştı, ama İstiklal Caddesi’nde yaşanan ortada diyenler de olacaktır.

Ama biz Muğla Emniyetine, Jandarmasına güveniyoruz ve Vali Amir Çiçek’e inanıyoruz.

 

xx           xx           xx

Dünkü yazımda da belirttim, İstanbul Valisi bir duyum üzerine Galatasaray-Fenerbahçe maçını erteledi. Muğla Valisi benzer bir duyum alsa turizmi erteler mi? Sanmıyorum. Önlem alır!

Nitekim Muğla, önceki gün Türkiye’de Nevruz kutlanan sayılı illerden biri oldu. Vali Amir Çiçek izin vermeseydi kutlanamazdı.

Demek ki Muğla gerçekten güvenli, “endişe duyulmayacak” illerimizden biri. Nevruz önceki gün il merkezinde Kürt kökenli hemşerilerimiz tarafından kutlandı. Hiçbir şeyde olmadı.

Yasaklarla bir yere varılmıyor. Yerinde ve zamanında alınacak önlemler yeterli olacaktır.

Sadece önlemler yetmez. Biz vatandaşlar da duyarlı ve yardımcı olmalıyız.

Mesela… 30 bin 316 takipçisi olan “Muğla Radar ve Çevirme (canlı)” ile “Muğla Radar Çevirme (Live)” hesaplarında hiç değilse bugünlerde sürücülere “çevirme” uyarısı yapmamalarında yarar var!

 

xx           xx           xx

Adı “Büyükşehir” olsa da Muğla küçük bir şehir… Hala ilçelerde herkes birbirini tanıyor.

Yeni yüzlerle karşılaştığımızda, şüpheli bir durum gördüğümüzde bunu emniyetle paylaşmalıyız. Yapmamız gerekeni başkalarından bekleme kolaycılığına kaçmamalıyız. Üşenmemeliyiz.

Bir de hani diyorum, örneğin Muğla il merkezinde, Yağcılar İş Hanı’nda Valimizi, Büyükşehir ve Menteşe Belediye Başkanlarımızı, Menteşe Kaymakamımızı çay içerken görsek…

Öteki ilçelerimizde de ilçe kaymakamlarımız, belediye başkanlarımız halkın içine çıkabilirler. AVM’lerde görülebilirler. Kafelerde, çay bahçelerinde vatandaşla selamlaşabilirler.

Neden olmasın…

 

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.