Ne Seçimdi Ama…

Bu haber 08 Haziran 2015 - 0:00 'de eklendi ve 1.319 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Siz başlığa bakmayın. Türkiye bir yana, Muğla’da “Ne seçimdi ama…” dedirtecek bir seçim yaşamadık. Öyle akıllarda kalacak bir şey olmadı.

Belleğimde yer eden en önemli olay ADD (Atatürkçü Düşünce Derneği) Üyesi Zeki Kurt’un çıkışı oldu.

HDP’nin Muğla Mitinginde Zeki Kurt boynunda Türk bayraklı Atatürk posteri olduğu halde “Bu ülkeyi birlikte kurduk, kıymetini bilelim.” şeklinde pankart açmıştı. O sırada seçim otobüsünün üzerinden konuşmakta olan Selahattin Demirtaş ta şöyle demişti:
Arkadaşımız ne güzel şazmış. Evet, bu ülkenin kıymetini bilelim.

Umarım dün sandıklardan “Ülkemizin kıymetini biliyormuşuz” dedirtecek bir sonuç çıkmıştır.

xx        xx        xx

Tabi sizler şu anda sandıktan çıkan sonucu biliyorsunuz.

Ben dün bu yazımı kaleme alırken, ortada kesin sonuçlar yoktu.

Muhtemelen Türkiye’de AK Parti, Muğla’da CHP birinci çıkmıştır.

Tabi “Bu kadarını seçimden önce herkes biliyordu.” diyenler olacaktır.

Olacaktır da CHP’liler 4’ten söz ederken, AK Partililer 3’ten, MHP’liler 2’den söz ediyorlardı… (!)

xx        xx        xx

Belleklerde kalan bir diğer olay ise Anadolu Partisi’nin liste başı adayı Mimar Eniz Tunca’nın başlattığı kampanya oldu. Eniz Tunca seçimin son günlerinde “Ben Muğla’yım, Menteşe Değil” diye pankart açıp, imza kampanyası başlattı.

Tarihi Yağcılar İşhanı önünde başlattığı kampanyada Tunca, şöyle demişti;

Ben Muğla’yım, Menteşe değil!.. diye imza kampanyası başlatıyorum. Tüm Goca Molalıları kampanyamızı desteklemeye çağırıyorum. Kampanyamız başvuru yapabileceğimiz sayıya ulaşana kadar sürecektir. Büyükşehir Yasası ile Muğla bölgesinin kadim adı olan Menteşe’nin, koskoca Menteşe Beyliğinin adının il merkezine sığdırılması ne kadar yanlış ise ‘Muğla’ adının da ile verilerek geçmişinden koparılması o kadar yanlış olmuştur.

Ben de imza attım.

xx        xx        xx

Sonuçları bilmiyorum, ama dün Muğla’daki sandıklardan Anadolu Partisi’ne çok oy çıkmamıştır. En azından Eniz Tunca Muğla’nın ikinci kadın milletvekili olamamıştır.

Ama ben kendisini kutluyorum. Çünkü kendisinden önce bu isim meselesini ne milletvekillerimiz, ne de belediye başkanlarımız getirdi!

Ben Eniz Tunca’nın bu kampanyayı sadece bir “seçim malzemesi” olarak başlattığını da sanmıyorum. Kampanya sürüyor…

xx        xx        xx

Dün seçim sandıklarından Eniz Tunca’nın çıkamadığı gibi HDP’nin Muğla’da liste başı adayı Hürriyet Karadeniz de çıkamamıştır. Tunca ve Karadeniz’e göre, AK Parti’nin 3. Sıra Adayı olarak seçilebilme olasılığı daha yüksek olan Elvan Göçer de seçilememiştir.

HDP Adayı Karadeniz gibi Datçalı olan AK Parti Adayı Göçer, sanıyorum öyle bir ihtimalin olmadığının kendisi de farkındaydı, ama partisinin liste başı adayı gibi mücadele verdi. Eğer AK Parti’nin ikinci sıra adayı Hasan Kökten dün sandıktan çıkabildi ise öncelikle Elvan Göçer’e teşekkür etmelidir.

Politikayı hızlı öğrenen Elvan Göçer yürüttüğü kampanya ile 2015 Genel Seçiminin en popüler ismi olarak belleklerde kalacaktır.

xx        xx        xx

Muğla siyasetinin şövalyesi kim?” diye sorulacak olsa DP (Demokrat Parti) eski İl Başkanı, liste başı Milletvekili Adayı Zekai Alper derim… Geçen seçimlerde il başkanı olarak yollara düşen Zekai Alper bu seçimde milletvekili adayı olarak yollardaydı… 2015 Genel Seçimi’ne elbette dip not olarak düşülecek isimlerden biri de O…

Mücadelesine saygı duyuyorum…

xx        xx        xx

Dün Muğla’da yapılan seçimle ilgili “Sonuç şu” diyemiyorum, ama rahatlıkla diyebilirim ki, Muğla’da artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak…

2015 Genel Seçimi salt bir milletvekili seçimi olarak görülmemelidir. Ben görmüyorum…

Önümüzdeki günlerde tüm siyasi taşların yerinden oynadığını, önemli sayıda taşın yerinden alınıp bir yerlere konduğunu göreceğiz.

Bu anlamda Muğla yıllar sonra bir “siyasi bahar temizliği” yaşayacaktır diye düşünüyorum.

Bu seçimin bana göre en güzel yanlarından biri de Muğla siyasetine deve dişi” gibi olmasa da AK Parti’de Elvan Göçer; MHP’de Asım Başaran ve Ferat Yüksel ile Nazmi Bilgin; CHP’de Akın Üstündağ ile birlikte Burak Erbay ve Yamaç Kaya; Anadolu Partisi’nden Eniz Tunca, HDP’den Hürriyet Karadeniz kazandırılmış oldu.

xx        xx        xx

Bu seçimin öne çıkan dip notlarından biri de “Saburhane Semti” oldu. Muğla il merkezinde Kentsel Sit Alanı’nın hala yaşayan tarihi meydanlarından biri “Saburhane Meydanı”dır… Meydan adını “Saburhane Semti”nden alır. Her ne kadar bazı siyasiler “Saburhane Mahallesi” deseler de bu böyle…

Seçim sürecinde işte bu Saburhane Meydanı seçimin en popüler meydanı oldu. AK Parti teşkilatları Muğla’ya hangi bakan geldi ise alıp bu meydana götürdü… Muğla’ya seçime iki gün kala gelen seçimin son lideri DP Genel Başkanı Gültekin Uysal da bu meydana götürüldü…

Şahidi Eren’e gitseler “duaya gittiler” diye düşünebilirdik, buraya neden gidildi hala anlayabilmiş değil. Sonuçlar netleşince ilk işim o bölgedeki oy dağılımına bakmak olacak.

xx        xx        xx

Eskiden sivil toplum hareketleri milletvekili adaylarından mal varlıklarını açıklamalarını isterlerdi. Mal varlığı açıklamak herkesin işine gelmediğinden mi ne, o STK’ların “servet düşmanı” olarak nitelendirildikleri bile olmuştur!

Zaman zaman gazetelerin de mal varlığı sorguladıkları olmuştur. Bu seçimde böyle bir şey olmadı. Seçime bir hafta kadar kala Menteşe Kent KonseyiAdaylarımızı Tanıyalım” diye bir toplantı düzenlemişti. O toplantıda aklıma geldi… Toplantıya katılan adaylara mal varlıklarının sorulmasını bekledim, ama adayların zaten büyük bölümü orada yoktu!

Aday sayısı çoktu. Muğla’da 18 partiden 109 aday vardı… Şimdi 6 milletvekili var. Sorgulanmaları daha kolay… Bakalım ilk hangi milletvekili mal varlığını açıklayacak?

xx        xx        xx

Seçime bir gün kala 5 Haziran tarihli yazımın başlığı şöyleydi:

Milletvekili adaylarını tanıyor musunuz?

Çok politize olanların, partizanların dışında kimsenin partilerin adaylarını tanıdıklarını sanmıyorum. Elbette birkaç isim sayabilenler çıkacaktır. Bu anlamda il merkezinde Menteşe Kent Konseyi’nin “Adaylarımızı Tanıyalım” adı altında Konakaltı Kültür Merkezi’nde düzenlediği tanıtım toplantısı da bir işe yaramadı!

Şöyle bir belleğinizi zorlayın bakalım; Muğla için hangi milletvekili adayı “Muğla için hayalim var” deyip, o hayalini anlattı… Adaylar tarafından dillendirilen tek bir “proje” olmadığı gibi “Muğla’nın bize göre sorunları ve çözümleri şunlardır” diyen de çıkmadı.

Liderlerden AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Davutoğlu, üniversite için yeni bölümler, fakülteler vaat etti. Geçen hafta neredeyse hepsi YÖK’ten geçti, Bakanlar Kurulu’nda kabul edildi. Hemşerimiz Davutoğlu’ndan akıllarda kalan elle tutulur başka hangi vaat var?

CHP lideri Kılıçdaroğlu’ndan benim aklımda kalan en önemli vaat ise “Beldelerin yeniden açılması” oldu…

xx        xx        xx

Dün seçmenin büyük kesimi kendine yakın gördüğü partiye veya parti liderine oy verdi.

Gazetemiz yazarlarından Ünal Bozyer, seçim döneminin son yazısında “Kazanan Muğla olacak mı?” diye soruyordu.

Bu güne kadar olmadı. Belki bundan sonra…

Hamle’nin Yönetim Kurulu Başkanı Hayati Nizamoğlu da seçim arifesinde kaleme aldığı yazısını “Yarın yapılacak seçimde sandıktan çıkıp, bizleri Ankara’da temsil edecek olan vekillerimize şimdiden başarılar diliyoruz. Kendilerinin Muğla’nın geleceği için önemli hizmetlerin sağlanmasına katkı ve öncülük yapacaklarına inanıyoruz.” diye noktalamıştı.

Biz de inanmak istiyoruz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
vedia okçu 08 Haziran 2015 / 07:45

Muğla siyasetinin yeni yüzü sadece Hasan Kökten’dir. Ömer Süha Aldan, Nurettin Demir, Mehmet Erdoğan 2. dönem Hasan Özyer 3. dönem seçildi. Akın Üstündağ’ı il genel meclisinden eski siyasetçi sayılır. Hasan Kökten adını Muğla ilk defa duyuyor. Yeni olmanın hakkını inşallah verir. Bu tablo yenilikçi geçinen Muğla’ya yakışmadı. Eskiler bu güne kadar Muğla’ya ne vermişlerde şimdi neyi verecekler? CHP dört çıkarmayı umuyordu. Ama HDP barajı geçsin diye HDP ye çalışan CHP liler vardı. Türkiye’de kaybeden CHP olmuştur. Ana muhalefet 13 yıllık iktidar karşısında oylarını arttıramıyor sa iktidar alternatifi olamıyorsa bu sorgulanmalıdır. Bu sonuçlar karşısında devrimciler ayağa kalkmalı. Ha o devrimciler(!?) HDP barajı geçti diye sevinebilirler. Muğla ne kazandı Muğla’lı olarak bunu sorgulamalıyız. Bu günden itibaren ben düşünmeye başlıyorum. Gerçek Muğla’lılar düşünsün.

resat oztepe 08 Haziran 2015 / 11:12

Gocuman; Bugün 08 Haziran 2015 Pazartesi. Bir kaç kez “Olası Ak Parti İktidarı” diye yazı düzenlediniz. Bir ara da Koalisyonlardan da söz ettiniz. O zamanlar “‘iyi Koku aldığınızdan”‘ söz ederek,hiç hiç ihtimal vermediydim Koalisyonlara. Siz haklı çıktınız. Savınız da. Bendeniz de haklı çıktım kendi savımnda. Hizmet mizmet demiştim. Asla hizmete ve yatırıma halk itibar da emiyor rey de vermiyor. gördük ki halk İdeologya ya rey veriyor. verdi. Sağlık olsun. Birlikte olduğumuz Gemi inşallah batmaz. sevgi ve saygı.