Ne Olacak Bu Seçimin Hali?

Bu haber 28 Mayıs 2015 - 0:00 'de eklendi ve 1.456 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Bu gün 28 Haziran Perşembe. 7 Haziran Genel Seçimine bugünü saymazsak 10 gün kaldı. Muğla bugüne kadar üç lideri ağırladı; CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş

Bu arada AK Parti tabanında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan beklentisi de oldukça yüksekti. Olmadı… Cumhurbaşkanı Erdoğan geldi, ama Deniz Kurdu 2015 Tatbikatına

Nedense seçmen “liderini” görmek istiyor. Bu anlamda Muğla’da MHP’liler mahzun kaldılar.

Muğla’nın 6 milletvekili hâlihazırda 3 CHP, 2 AK Parti ve 1 MHP şeklinde paylaşılmış durumda.

En son 2011 Genel Seçiminde CHP yüzde 45.8 oy alırken, AK Parti yüzde 32.9 ve MHP yüzde 16.2 oy almıştı. Bu seçimde ne olur?

xx        xx        xx

Dün bu yazımı dizgiye verdiğimde, “Bu seçimde ne olur?” sorusunun yanıtını da vermiştim.

Ancak Yazı İşleri Müdürümüz gülerek geldi, “Bu yazı olmaz” dedi. Kendisi MHP’li… Patron AK Partili. Dizgici “Tayyipçi”… Ben de CHP’liyim.

Yazım acaba hangisine, kime göre olmuyordu!

Yazı İşleri Müdürümüz “Yüksek Seçim Kurulu’na göre olmuyor. Az önce Kurulun seçim yasağı kararları internete düştü. Anket sonuçları yayınlanamıyor. Tahminde bulunulamıyor.” dedi.

Kahroldum…

CHP’nin 4. Sıra adayı Av. Burak Erbay’ın hoşuna gidebilecek bir yazı olduğu için değil, bir köşe yazısının asker mektubu gibi kolay yazılamadığı için kahroldum…

xx        xx        xx

Neymiş efendim, anketler, tahminler “kararsız seçmeni” etkilermiş.

O zaman mitingleri neden yasaklamıyorsunuz? Kararsız seçmen mitinglerdeki kalabalıkların büyüklüğünden, küçüklüğünden etkilenmez mi?
Seçim startı verildiğinden beri bu köşede partilerin Muğla’daki aday belirleme sürecini ve sonrasında çalışmalarını, eksiklerini, fazlalarını irdelerken, “Bu seçimde ne olur?” sorusunun yanıtını arıyorduk.

Üstelik o sorunun yanıtını zaman zaman okurlarımızla aradık. Demokrasinin, çok sesliliğin gereği dedik.

Hatta son yazılarımdan “Milas İki Milletvekili Çıkarabilir Mi?” başlıklı (23.05.2015) yazımda da Ayla Ak adındaki okurum ilginç yorumlar yapmıştı. Bu gün sizlerle paylaşacaktım. Okurlarımızdan İbrahim İlhan ve Mehmet Ali Yılmaz’ın ve diğerlerinin yorumlarını paylaşacaktım. Hatta paylaşmıştım, yazımı yeniden kaleme alırken o yorumları çıkardım. Yasak…

Merak eden internetteki web sitemizden 23.05.2015 tarihli yazımın altındaki yorumlara bir bakıversin…

xx        xx        xx

Önceki akşam AK Parti İl Başkanı İhsan Küreci ile Uğur Mumcu Bulvarı üzerindeki Ada Restoran’da birlikte olduk. Çok yorulmuş. “Gazetecilerde yorulmuştur” düşüncesi içinde “Hadi arkadaşlar gelin birlikte bir yorgunluk atalım.” dedi.

Bir parti il başkanının gazetecilerle yemek yemesi seçim yasaklarına girmiyormuş. Yemekte gerçekten yorulduğumuzun farkına vardık. Biraz rahatladık, ama İhsan Küreci’nin yorgunluğu zor geçer. Sadece partisinin oyunu koruyup, artırmak için değil, partisinin içindeki münafıklara karşıda dik durmak için yoruluyor…

Yorgunluk deyince aklıma geldi. CHP’nin 4. Sıra Adayı Av. Burak Erbay geçtiğimiz günlerde gazetemizi ziyaret etmişti. Kendisine  “Çok yoruluyorsunuz” denildiğinde, “Biz zaten alıştık. Malum bizde adaylar önseçimle belirlendi. Ön seçim nedeniyle Muğla’yı mahalle mahalle 3 kere turlamıştım. Milletvekili adayı olarak şu ana kadar iki kere turladım. Seçime kadar üçüncü turu tamamlarız.” demişti.

Dayanamayıp, “Bu kadar yorulmaya ne gerek var?” demeye kalktığımda, “Abi Muğlalıların parlamentoda en genç milletvekili olarak beni görmeleri için değmez mi?” diye karşılık verdi.

Burak kardeşimin bu sözünü paylaştık, ama umarım seçim yasağına girmiyordur!

xx        xx        xx

Muğla siyasetinde “Sakarın üstü, Sakarın altı” diye bir tanımlama vardır. Bir de Milas&Fethiye denklemi…

“Milas İki Milletvekili Çıkarabilir Mi?” başlıklı (23.05.2015) yazımın altındaki okur yorumlarında da görüleceği gibi Muğla’yı sanki Milaslı ve Fethiyeli milletvekilleri temsil etmeye devam edecekler…

CHP’nin aday listesinde liste başı aday ile AK Partinin aday listesinin ikinci sırasında yer alan aday MilaslıCHP’nin ikinci sırasındaki aday Milletvekili Ömer Süha Aldan Fethiyeli olduğunu söylüyor. Onunla birlikte AK Parti’nin liste başı adayı Hasan Özyer Fethiyeli

Muğla’da ta ki Cumhuriyet Halk Partisi&Adalet Partisi (AP) dönemlerinden gelen bir Fethiye&Milas denklemi vardır.

Ancak son yıllarda Dalaman Çukuru’nun da o denklemin Fethiye&Milas ağırlıklarının “dirhemi” olmaya başladığını gözden ırak tutmamalıyız.

xx        xx        xx

Anımsarsak, Fethiye&Milas denklemini Dalaman çukuru (Sakarın altı) dirhemi ile ilk kıran 22. Dönem Milletvekili Dr. Ali Arslan olmuştu…

Bakarsınız bu defa o denklemi CHP’nin 4’ncü sıradaki adayı Köyceğiz doğumlu Av. Burak Erbay kırar…

İlginçtir Ortaca’lı Dr. Ali Arslan Dalaman Çukuru’ndan çıkmış bir milletvekili ve siyasetçi olmakla birlikte Ula ve Yerkesik ile olan ilişkisiyle merkezinde milletvekili ve siyasetçisi olmuştur.

Av. Burak Erbay’da Köyceğiz Doğumlu bir Dalaman Çukuru evladı olmakla birlikte 10 yıldır Muğla il merkezi Menteşe’de yaşıyor ve evliliğini Muğla’da yaptı. Menteşeli olduğunu söylüyor.

xx        xx        xx

Aslına bakarsanız benim de ilk kez bu seçimde kafam karışık. Seçmende ciddi bir sessizlik var. Sessizlik hayra alamet değil derler, “kimin, kimlerin hayırsızlığına alamet” onu da kestirmek zor. Ancak sürprizlere ve ülke geneli için kırılmalara gebe bir seçime gidiyoruz.

Milas İki Milletvekili Çıkarabilir Mi?” başlıklı yazımın altındaki okur yorumlarından da anlaşılabileceği gibi çok ihtimalli sonucu olan bir seçim olacak.

Seçimlerde iddiaya girenler olur. Bu seçim pek öyle iddiaya girilebilecek bir seçim değil!

xx        xx        xx

AK Parti İl Başkanı İhsan Küreci ile birlikte olduğumuz akşam, neşeli bir yemek oldu.

Yemek seçim yasaklarına girmese de masalarda siyaset konuşulmadı. Eğlendik, fıkralar anlattık. Nejat Altınsoy’un anlattığı fıkra şöyleydi:

Köyün birinde çoban Murtaza varmış. Yeni evlenmiş. Muhtar “Evlilik nasıl gidiyor?” diye sormuş. Murtaza keyifsiz, “Ağam her gün dağda davar arkasındayız. Eve yorgun argın geliyoruz. Bir şey olduğu yok.” Deyince Muhtar, “Yanına tüfeği de al öyle git hayvan ardına. Ne zaman eşinle birlikte olmak istersen, çek tetiği, duyunca gelir, birlikte olursunuz.” der.  Aradan bir zaman geçer Muhtar Çoban Murtaza’ya “Nasıl gidiyor?” diye sorar. Murtaza “Muhtar Allah razı olsun. Önceleri iyiydi de, malum av mevsimi açıldı. Hanımın yüzünü gördüğüm yok.” diye karşılık verir.

Bir fıkra da ben anlattım:

Yukarı köylerden birinden bir aile her hafta Perşembe Pazarına gelirmiş. O hafta çalar saat bozulmuş. Evin babası “Bu hafta gitmeyiverelim.” demiş. Evin annesi de “Saat çaldığında benim çisim gelirdi. Gece çişim gelince yola çıkarız.” der. Öyle yaparlar. Zamanlamaya gelince Devetaşı geçidine gelince güneşin doğması gerekir. Öyle olmaz. Geçide geldiklerinde hava hala karanlıktır ve paldır küldür Düğerek Mahallesine düşerler. Ailenin küçük oğlu “Baba ne oldu?” diye sorar. Baba da “Annenin şeyinden saat olursa böyle olur.” diye karşılık verir.

Kıssadan hisse; Av mevsimi, pardon seçim devam ediyor.  Anketler bozuk çalar saat gibi…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

4 ADET YORUM YAPILDI
ibrahim ilhan 28 Mayıs 2015 / 01:40

Muğla da ki tüm partilerin il başkanları ile yerel gazeteciler bir organizasyonda bir araya gelseler de Muğla için fikir ve düşüncelerini demokratik ve centilmenlik içinde paylaşsalar, tartışsalar ve ortaya halk yararına sonuçlar çıkarsalar iyi olmaz mı?

ahmet kara 28 Mayıs 2015 / 10:25

CHP üye bazında ön seçim yapmış olsaydı. 25.000 üyesini devinime geçirseydi partide büyük bir hareket olacaktı. Olmadı. Olamadı. Muğla’mızın komşu illeri Antalya,Denizli ve Aydın üye bazında ön seçim yaptı. Muğla CHP si bunu yapamadı. Üstelik Antalya ve Denizli Büyükşehir Belediyeleri AKP li. CHP nin atama il başkanı, üye bazında ön seçim isteyebilir mi? İsteyemez. İstemiş olsa atamayı kabul etmez. Bu tutum 4 milletvekili çıkarmayı bir kenara koyalım. Üçüncüyü riske atmıştır. Muğla siyaseti yorgundur. CHP yirmi yıllık başkanlarla dolu. Eskimiş yüzler. Nurettin Demir ve Ömer Süha Aldan 2. dönem milletvekilleri. Akın Üstündağ ve Burak Erbay eski il genel meclisi üyeleri. Emrah Doğu iki dönem kontenjandan dolayı hakkı gasp edilse de (ön seçimden çıktığı için gasp diyoruz.) üçündü dönem aday. Muğla, Bodrum, Fethiye, Yatağan, Ortaca, Köyceğiz dördüncü dönemlikler belediye başkanı adayı yapıldı. Milas,Marmaris, Datça yine eski belediye başkanları aday yapıldı. Aday yapıldı dememizin sebebi ön seçim yapılmadığı içindir. İl başkanları bir araya gelemez bulundukları partilerin hepsinde il düzeyinde sorunları var. Parti içi sorunlardan kurtulup Muğla sorunlarına eğilemezler. Sinerji yaratmaları için bulundukları yere parti içi sinerjiyle gelmeleri gerekir. Olan hep Muğla’mıza oluyor. Muğla madenleriyle, turizmiyle, tarihi ve doğal güzellikleriyle, ekonomisiyle 1124 km.lik Akdenize ve Ege’ye açılan kıyılarıyla sinerji patlaması yapabilecek olanakları maalesef siyasi yetersizlikler yüzünden hak ettiğini alamıyor ve üretemiyor. Muğla siyasetinin acilen yeni yüzlere ihtiyacı vardır. Hamle Gazetesi bu sinerjiyi yaratabilir. Bilgisiyle, birikimiyle, kurumsallığıyla bu işi öncülük edebilir. Özcan ÖZGÜR gibi duayen kent yazarı ve Muğla gönüllüsüyle bunu başarabilir. Bu yorgun treni hamle gazetesi lokomotiflik edip hızlandırabilir. Makinistimiz de Özcan ÖZGÜR olsun. Bakın Muğla’mız nasıl uçacak.

günaydın 28 Mayıs 2015 / 13:29

fıkralar güzel teşekkürler seçim yasaklarına takılmaz ama basın yasaklarına takılabilir
dünkü yazınızı okudum selahattin demirtaşı parlatma gayretinizi anlayamadım cüneyt özdemir ahmet hakan gibi yalakalar zaten bunu fazlasıyla yapıyor terörle bir yere varılamaz savını adamlar çürüttüler bu saatten sonra hiç olmazsa bizler onlara yüz vermeyerek tavır koyalım ya sevişmek ya dövüşmek zorunda değilim benden uzak olsunlar yeter onun için onları tahlil etmek bile onları kabul etmek olur sadece insan olarak kabul ederim o kadar

resat oztepe 28 Mayıs 2015 / 15:56

Gocuman; Napalım Yasaklı ve tabulu bir Demokratik !ülkede yaşıyoruz. Dünkü yazınızdaki her görüşün de Milletvekllliği bazında Parlementoda temsil edilmesi konusu ileri demokrasilerde olur. Daha biz Askerî Darbeden medet uman bir siyasi böyyüklerimiz vardır. sistem den önce kafa yapılarımız değişmesişarttır. Sessizlik den dem vuruyorsunuz.aynenoldukça sessiz bir seçim geçirmekteyiz. Yoksa 10 İlçe Belediye Başkanı ile Büyük Şehir Belediye Başkanının görünmeyen sopalar mı görünüyor. nede olsa Yetki İlçe ve BBB larında. sevgi ve saygı.