“Ne Gerek Var Efendim”

Bu haber 25 Eylül 2018 - 1:08 'de eklendi ve 2.432 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Önce bir haber verelim… Dünkü yazımız yayınlanır yayınlanmaz ilgililer harekete geçtiler ve rahmetli Mehfaret Koçman‘ın adının olması gereken yere; Kız Yurdu‘nun cephesine asılacağı bildirildi. Başta AK Parti Milletvekili Yelda Erol Gökcan olmak üzere gereğinin yapılmasını sağlayanlara teşekkür ediyoruz.

Bu vesile ile Sıtkı Koçman Vakfı‘nın üniversite öğrencileri için her gün 500 kişilik makarna dağıtımı yapmaya devam ettiğini öğrendik. Vakıf Başkanı Naci Parmaksız bu öğretim yılı dağıtımının 8 Ekim‘de başlayacağını ifade etti. Sayın Parmaksız‘a da teşekkür ediyoruz. Umarız bu makarna, çorba kervanına yerel yönetimlerimiz ve valiliğimiz de geri döner…

Yine bu vesile ile öğrendik, YATU‘nun karşısındaki alt geçite yağmurlu havalarda su doluyormuş. Karayolları‘nın bir el atması gerekiyor. Yine başta AK Parti Milletvekili Gökcan ve öteki ilgililer gereğini sağlayacaklardır. Umarız yeni bir kaç blok daha yurt yapımını da sağlarlar…

xx           xx           xx

Marmaris’te AK Parti’ye Gün Doğar” başlıklı yazımda CHP‘nin Yatağan ve Ula’da mevcut Belediye Başkanları ile seçimlere gitmesi halinde bu iki ilçeyi kaybedebileceğini vurgulamıştım. Yazımın arkasında duruyorum. Sokağın nabzı böyle diyor…

Haşmet Işık ve Ümit Karaaslan sevdiğim belediye başkanlarındandır. Ancak bu köşe “nefret duyguları” ve “sevgi bağları” ile var olmadı… Elimden geldiğince objektif olmaya çalışıyorum.

7 Eylül tarihli yazımın bu köşede çıktığı gün Yatağan Belediye Başkanı Işık ve Ula Belediye Başkanı Karaaslan anlaşmış gibi arka arkaya aradılar. İlçelerine yaptıkları işleri anlatıp, sözleşmişcesine hizmetlerinin dökümünü çıkarıp göndereceklerini söylediler.

Ama gelen giden olmadı…

xx           xx           xx

Geçen çarşamba günü Ula Belediye Başkanı Ümit Karaaslan aradı. Ula Belediyesi‘nin internette web sitesi olduğunu, oradan yapılan hizmetleri, çalışmaları görüp yazabileceğimi söyledi. Özellikle “Kimsede yok” diyerek makine parkına kazandırdıkları grayderi ve iş makinelerini yazmamı istedi.

Siparişle yazı yazmam… Adetim değildir, ama 7 Eylül tarihli yazımla kaşındım bir kere. Önce o yazımda geçen ifadelere bakalım:

Sakar’ın altında CHP açısından Datça en rahat ilçe. AK Parti’nin burada hiç bir koşulda şansı yok… Ula, Sakar’ın hemen üstünde CHP açısından Yatağan ile birlikte en sıkıntılı ilçe… AK Parti’nin de Yatağan ile birlikte şanslı olduğu ilçelerden… Marmaris, Ortaca gibi CHP’lilerin kendi kendilerine sıkıntılı hale getirdikleri bir ilçe… Tabi ilçelerin çoğunda olduğu gibi Yatağan‘da da İYİ Parti‘nin tavrı önemli. O nedenle CHP‘nin de, AK Parti‘nin de vaatleri ve seçmenin önüne çıkaracakları meclis üyesi listeleri önemli olacaktır… Ula Belediye Başkanı Ümit Karaaslan‘ın da Yatağan Belediye Başkanı Haşmet Işık gibi “belediye başkanlığından emekliliği” geldi de geçiyor… Büyükşehir Belediyesi‘nin başlattığı kanalizasyon çalışmasını saymazsak O‘nun da Başkan Işık gibi taş üstüne koyduğu taş yok… Haşmet Başkan hiç değilse yılda bir festival için anfitiyatro, yılda bir deve güreşi için de deve güreşi arenası yaptı…

xx           xx           xx

Ula Belediyesi‘nin web sitesine girdim. Başkan Karaaslan‘ın özgeçmişi “1956 Ula doğumludur. 1976 yılında Bursa Eğitim Enstitüsü Fen Bilgisi Öğretmenliği Bölümünü, 1984 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünü bitirdi. 1976 – 1989 yılları arasında yurdun çeşitli yerlerinde Öğretmenlik ve Okul Müdürlüğü yaptı. 1989-2009 yılları arasında Ula Belediye Başkanlığını aralıksız (4 DÖNEM) 20 yıl boyunca sürdürdü. 2009 Yerel Seçimlerinde Ula İl Genel Meclisi üyeliğine seçildi. 2014 Yerel Seçimlerinde yeniden Ula Belediye Başkanı seçildi.” diye özetlenmiş.

Başkan Karaaslan 2019’da Belediye Başkanlığı‘nda 25 yılını tamamlamış oluyor… Bir başka deyişle emekliliği hak ediyor. Kısa bir ara verip milletvekili adayı olan, olmayınca İl Genel Meclisi Üyesi seçilen birisi 25 yıl belediye başkanlığında niye tutulur?

Bizim bilmediğimiz bir şey olmalı… Böylesi herkese de nasip olmaz…

xx           xx           xx

İlçe sınırları içerisinde köy yerleşik alanlarında Belediye tarafından ücretsiz 7 adet tip proje ile yapı ruhsatı ve yapı kullanma ruhsatı hizmetleri verilen Ula‘da kanalizasyon çalışması ve huzurevi inşaatı başlamış. Aynı zamanda doğalgaz da gelmiş bulunuyor. Doğalgaz hattı döşenen güzergâhta evsel bağlantılar yapılmaya başlamış.

Büyükşehir yasasıyla beraber yetki alanının genişlemesiyle ihtiyaç duyulan iş makineleri ve araç alımları ile bir adet de hizmet aracı alımı yapılmış. Yeni alınan çöp toplama aracı Akyaka‘da hizmete başlarken, Yol Yapım Çalışmaları için alınan silindir ile öteki belediyelerde olmadığı belirtilen grayder hizmete girmiş.

Ula Atatürk İlkokulu‘na 4 adet ek derslik, çok amaçlı salon ve tefrişi Belediye tarafından yaptırılarak 2017-2018 Eğitim ve Öğretim Yılında hizmete açılmış. Ataköy İlkokulu bahçesinde 540 metrekare alanı kapatan sosyal etkinlik alanı yapımı tamamlanmış

Bu arada ilçe merkezinde Alparslan Mahallesi‘nde bulunan Bekir Ağa ve Muammer Ağa Konakları‘nın rölöve, restitüsyon ve restorasyonu için hukuksal süreç tamamlanarak kamulaştırma işlemleri tamamlanmış. Rölöve, restitüsyon ve restorasyon projelendirme aşamasına gelinmiştir

AYAZKIYI Mahallesi‘nde Asar Park’ta çok amaçlı amfi tiyatro, restoran, WC ve büfe inşaatı tamamlanmış, piknik alanı ve peyzaj düzenlemesi yapılmış. olup; aydınlatma, yol düzenlemeleri, piknik masaları ve barbeküleri, peyzaj düzenlemeleri ile yeşillendirme çalışmaları yapılmıştır.

xx           xx           xx

AKYAKA‘da Koyuncu, Yasemin, Mustafa Uyanık ve Oktay Akbal Sokakları ile Yılmaz Sokak, Lale Sokak, Defne Sokak, Mercan Sokak, Nar Sokak, Şadan Gökovalı Sokak, Mimoza Sokak’ta toplam 11 bin 500 m2 parke taşı ve 150 metre bordür taşı ile yol ve yeşil alan düzenlemesi yapılmış.

AKYAKA‘da ayrıca İnişdibi Mevkii’ndeki Çay Deresi üzerine Belediye tarafından yapılan köprü hizmete girmiş. Akyaka – Akçapınar bağlantı yolu olarak da kullanılan bu yolun asfalt kaplama çalışmaları da yapılacakmış.

Buarada Akyaka ve Akçapınar mahallelerinin tarım alanlarının bulunduğu İnişdibi mevkinden Marmaris karayoluna uzanan bölgede yolların bakım onarım ve düzenleme çalışmaları gerçekleştirilmiş.

AKÇAPINAR‘da toplam bin 500 metre sathi asfalt kaplama ve muhtelif sokaklarda toplam bin 300 m2 kilitli parke taşı döşeme çalışması tamamlanmış. Bu arada 965 m2 kilitli parke taşı döşemesi tamamlanıp sosyal etkinliklerde kullanılmak üzere açık mutfakta yapılmış.Ayrıca bu alanda bulunan mevcut tuvaletlerinde bakım onarımı sağlanmış.

GÖKÇE‘de toplam 2 bin 500 metrekare kilitli parke taşı döşeme ve muhtelif sokaklarda toplam 650 metre uzunluğunda sathi asfalt kaplama çalışması tamamlanmış. Gökçe Mahallesi‘nde ayrıca 3 bin 546 m2 kilitli parke taşı döşemesi, pazaryeri düzenlemesi ve sosyal etkinliklerde kullanılmak üzere üst örtülü mutfak yapımı tamamlanmış.

Buarada Gökçe Zeynep Gönen İlköğretim Okuluna duvar üstü panel çit uygulaması ve yağmur suyu ızgara çalışmaları yapılmış, imkanlar dahilinde okula hizmet vermeye devam ediliyormuş.

xx           xx           xx

GÖKOVA‘da toplam 6 bin m2 kilitli parke taşı döşeme ve Yazılıtaş Yolu‘nda 550 metre sathi asfalt kaplama çalışması tamamlanmış.. İlçemiz Gültekin Palabıyık Sokak‘ta 650 metre, Ova Sokak‘ta (Sarıkavak Yolu) bin 200 metre sathi asfalt kaplama çalışması tamamlanmış.

Ayrıca belediyenin 2014-2015 yıllarında yapımını planladığı 7 bin 320 m2 kilitli parke taşı döşemesi de tamamlanmış ve Cahit Güneyman İlköğretim Okulu bahçesine de kütüphane binası yaptırılıp merhum Gökova Belediye Başkanı Durmuş Ali Sazaklı Kütüphanesi adı verilmiş.

KARABÖRTLEN‘de toplam 3 bin 400 metre sathi asfalt kaplama çalışmaları yapılırken, toplam 7 bin 578 metrekare kilitli parke taşı döşemesi yapılmış.

Öteyandan Ula‘nın öteki mahalleleri Armutçuk‘ta, Ataköy‘de, Çıtlık, Çörüş, Elmalı, Esentepe, Kabacapinar, Kavakçalı, Kıyra, Kızılağaç, Kızılyaka, Köprübaşı, Örnekköy, Portakallık, Sarayyanı, Şirinköy, Yaylasöğüt, Yeşilçam, Turgut‘ta toplam 363 bin 860 metre sathi asfalt kaplama çalışması tamamlanırken, toplam bin 200 metre uzunluğunda kanal yapımı gerçekleştirilmiş ve toplam 30 bin 884 m2 kilitli parke taşı döşenmiş.

xx           xx           xx

Ula Belediye Başkanı Ümit Karaaslan biraz da asosyal bir kişiliğe sahip. Seneye 25 yılını tamamlıyor ve 25 yılda bir kere basın toplantısı yapmış değil. Herkes Ula‘dan çıkmış Dondurmam Gaymak filminin Yönetmeni Yüksel Aksu‘nun peşinde koşarken, Başkan Karaaslan Yüksel‘le Ula için elele vermedi… Ula‘da “Ümit’le seçim kaybederiz” fikri bu yüzden mi yaygın bilmiyoruz, şimdi artık bildiğimiz epey taş üstüne taş koymuş… Hem de parke taşı…

Kurban Bayramı‘nda en çok çöp yığını Akyaka‘da yaşandı, ama sadece Büyükşehir Belediyesi değil, Ula Belediyesi de az hizmet görmemiş!

25 yıllık Belediye Başkanı Karaaslan‘ın hala bir makam şoförü yok. “Benim makam şoförüne ihtiyacım yok. Ben tasarrufçu yönetim anlayışına sahibim. Bir yere gitmem gerekirse temizlik işlerinde bir şoförümüz var, onu çağırıyorum.” diyor. O’na belki de bu yüzden “Ne gerek var efendim” diyorlar.

Yerel seçim için “Ben bitti demeden bitmez” ifadesinde bulunuyor. Aday olur mu, olur da seçilir mi seçilmez mi bilemem. Bildiğim, O’nun yerinde olsam emekli olur “hatıralarımı” yazardım…

—————————————-                                                                                           —————————————-

GÜNÜN SÖZÜ: Meseleleri mesele etmezseniz ortada mesele kalmaz. (Süleyman Demirel)

ÇİVİ

Eskiden fasulye kendini nimetten sayarmış, şimdi tüm meyve sebzeler.. Bakın burası önemli…

Beni Bi Gülmek Aldı:)))))

———————————————————————————————————————————–

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Reşat Öztepe 25 Eylül 2018 / 16:20

Gocuman; Yazınızı keyifle okudum. hemde katıla katıla güle güle okudum. Bendeniz Ula’lıyım. Sadece bir konuyu dile getireceğim; Verimli Arazilere imar uygulamak mı yoksa verimsiz tarıma elverişsiz olan arazileri imara açmak mı daha doğrudur. Ayrıca HİZMET ile GÖREV Tanımını çok iyi ayırt etmemiz şarttır. Görevi Hizmet diye deklare edersek önce kendi kendimizi aldatırız Ulalılar gibi. Bu cümle de CUK diye oturmuş. Sevgi ve saygı.Bizim bilmediğimiz bir şey olmalı… Böylesi herkese de nasip olmaz…