Nazar Değmesin!

Bu haber 19 Haziran 2019 - 1:24 'de eklendi ve 1.682 kez görüntülendi.
İdris Koçidriskoc@hamlegazetesi.com.tr

İdris Koç

Hafta sonu, “Geleceğin Lider Kadınları” projesinin kapanış programı için Muğla Uluslararası Gençlik Merkezine davetliydim. Daha önce Gençlik Merkezinde birçok kez eğitim verdiğim için bu projeden haberdardım. Ancak Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi öğrencisi 68 genç kızın yaptığı güzel işlerin detaylarını bu kapanış programında öğrendim.

Aslında projelere oldum olası sıcak bakan biri değilim. Çünkü birçok proje ya turistik seyahat ya birilerini parlatma ya da kaynak temini amacıyla yapılıyor. Ancak “Geleceğin Lider Kadınları” “mış” gibi bir proje değilmiş. Girişimci, milli ve manevi inançları yüksek, geleneksel ve kültürel değerlerin farkında, üretken, bu birikimiyle yarınlara ışık tutacak genç kadınların içlerindeki liderlik özelliklerini güçlendirmeyi amaçlayan bu proje ile gençlere kişisel ve mesleki gelişim eğitimleri verilmiş, atölye çalışmaları yapılmış.

Gönüllü gençler,  Menteşe ve Fethiye’de bir dizi tiyatral etkinlik ile  “Bağımlılığa Hayır” demişler. Huzurevi sakinlerini Gençlik Merkezinde misafir etmişler. Değişik sportif faaliyetler, sağlıklı yaşam ve kitap okuma etkinlikleri ile toplumda bir farkındalık oluşturmaya çalışmışlar. Köy  okulları ile paylaşımlarda bulunmuşlar.

“10 Parmağımda 10 Marifet” etkinliği kapsamında kendilerinin hazırladığı yemekler ile Gençlik Merkezinde iftar yapmışlar. Gençler, geçen yıllarda büyük bir yangın geçiren Zeytinköy’ü de unutmamış. Kızılay yardımlarını köylüye ulaştırıp onlarla iftar yapmışlar. Menteşe Kızılay’ın yardımları onların eliyle ihtiyaç sahiplerine ulaşmış.

Gençler köyde iki gün geçirerek koyun otlatıp, süt sağıp, soba yakıp, bahçe işleri yapıp yaşam becerilerini geliştirmişler. Birçoğu hayatında ilk kez yün döşekte uyumuş, ilk kez eline hamur almış.

Projenin can alıcı etkinliklerinden biri de “5 Çayı”… Uzman konuşmacıların davet edildiği bir eğlenerek öğrenme etkinliği olan “5 Çayı” başta olmak üzere proje kapsamındaki diğer kültür gezileri, simülasyon, beyin fırtınası ve grup çalışmaları ile gençler sosyal sermayelerine önemli katkılar yapmışlar.

Yaklaşık dört ay süren güzel bir proje, keyifli etkinlikler; Esma, Büşra ve Burçin’in başı çektiği 68 kişilik gönüllü bir ekip…

Tabi ki işini severek yapan başarılı ekip liderleri…

Bu gönüllü gençlerin önünde güleryüzü ve samimiyeti ile gönülleri fetheden bir ablaları; Gençlik Lideri Ayşe Karanlık var. Bu gençlerin yanında Muğla Uluslararası Gençlik Merkezinin tecrübeli ve başarılı müdürü Zülfikar Türedi abileri ve “16 saat mesai yetmiyor.” diyerek haftanın yedi günü koşan, gönüllere dokunan, sorun çözen ve yaşamının 27 yılını gençlerin içinde geçiren gönlü genç bir müdür; Muğla İl Gençlik ve Spor Müdürü Ömer İlman var.

Şehrimizde, ülkemizde güzel şeyler oluyor. Ancak toplum olarak olumsuzluklara odaklandığımız için etrafımızda olup biten güzellikleri pas geçiyoruz. Yine “Şımarırlar” diye anne-baba çocuklarını, öğretmen öğrencisini, patron çalışanını, amir memurunu takdir etmiyor. Oysa marifet iltifatı gerektirir. Üreten, fark yaratan, gönüllü olan, gönül alan, emek veren herkesi tebrik etmek; her güzel işi takdir etmek bir insanlık borcumuz. İyi ki sizler gibi özveri ve sorumlulukla görev yapan liderlerimiz, yöneticilerimiz var.

Geleceğin lider kadınları olacak bu genç kızlar, yaşıtları gibi Kötekli’de gününü gün etmeyi değil, “gönüllü” olmayı seçmişler. Bizim için, geleceğimiz için, ülkemiz için bir şeyler yapan herkese emekleri için teşekkür etmek de bir insanlık borcumuz. İyi ki, sizler gibi “gönüllü” olmayı seçen, sorumluluk sahibi gençlerimiz var.

Bir hikâye ile bitirelim: Atatürk Orman Çiftliğine süt fabrikası kurulacaktır. Fizibilite çalışması için İsviçreli uzmanlar Ankara’nın köylerini tek tek dolaşarak her köylüye günde kaç kilo süt aldığını sorarlar. Günde ortalama 10 ton süt alındığı tespit edilince, günlük 20 ton süt işleme kapasiteli bir tesis yapılır.

Üretime başlamak için köylerden süt toplanır, ancak bir anormallik vardır. Toplanan süt 40 tondur. İsviçreli uzmanlar tercümanlar eşliğinde tekrar köylere giderek vatandaşa sorar: “Teyze sen 5 kg süt aldığını söylemiştin, ama bize 20 kg süt vermişsin?

Teyzenin ve bütün köylünün verdiği cevap aynıdır: “Oğlum, nazar değmesin diye öyle dedim.”

Burada saydıklarımız da Muğla Gençlik Spor’un yaptıkları yanında devede kulak kalır.

Nazar değmesin!

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.