NASIL YARDIM EDERİZ

Bu haber 09 Temmuz 2009 - 0:00 'de eklendi ve 958 kez görüntülendi.
Hayati Nizamoğluhayatinizamoglu@muglahamle.com.tr
Gündem

Muğla İl Emniyet Müdürü M. Emin Körpe ile bir sohbetimizde, Çin gezisini anlatmıştı. Yüzlerce kilometre uzunluğundaki  Çin Seddi’ni gezerken Çinli rehbere sormuş, “Bunu neden inşa ettiniz?”. Rehber “Bildiğiniz sebeplerden” diye cevaplamış.
Türkler ve Çinliler binlerce yıldır hep çekişmişler ve çatışmışlardır. Katıksız itaati emreden kültürün mensubu Çinliler ile bağımsızlığı ve özgürlüğü genlerine işlemiş Türklerin anlaşamamasına şaşmamak lazım.
Uygur Türkleri 20. yüzyılın en mazlum milletlerindendir. Birkaç defa kurmaya çalıştıkları bağımsız devletleri Çin emperyalizmine direnememiş ve başarısızlığa uğramıştır.
Değişik coğrafyalarda Türk milletleri, hep ezilen ve korkulan toplumlar olmuştur. Uygur Türkleri Çin’de, Batı Trakya Türkleri Yunanistan’da, Kerkük Türkleri Irak’ta, Tatar Türkleri Kırım’da, Makedonya’da, Bulgaristan’da ve birçok yerde Türk toplumları ezilmekte ve horlanmaktadır.
Türkiye Cumhuriyeti’nin varlığı sadece kendi vatandaşlarımız için değil, bu değişik coğrafyalardaki soydaşlarımız için de bir güvencedir. Bu nedenledir ki, Türkiye’nin düşmanları çok olmuş, dostlarımızın bile ne kadar dost oldukları konusunda şüphe duymuşuzdur.
Birkaç gündür Doğu Türkistan’daki vahim görüntüleri izliyoruz. Kendi vatanlarında insanlar kafalarına sıkılan bir kurşunla öldürülüyorlar. Evleri yakılıyor, dükkanları yağmalanıyor. Medeni dünyadan çıt çıkmıyor.
Aynı medeniler, Irak işgal edilirken Tapu Dairelerindeki Türkmen tapularını yakanlara, Nüfus Müdürlüklerindeki Türkmen nüfus kütüklerini parçalayanlara da ses çıkarmamıştı. Çok acıdır bunu akrabalarımız ve dindaşlarımız yaptılar.
İbretle izlediğimiz bu olaylardan büyük ders çıkarmalıyız.
Bütün esir halkların umudu Türkiye’dir. Türkiye ise; güçlü bir ekonomiye, kaliteli bir demokrasiye sahip olarak insanlığa yardımcı olabilir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.