Nartugan Bodrum’da düzenlenen etkinliklerle kutlandı « Hamle Gazetesi

Nartugan Bodrum’da düzenlenen etkinliklerle kutlandı

Bu haber 22 Aralık 2017 - 23:49 'de eklendi ve 661 kez görüntülendi.

Gecelerin kısaldığı gündüzün uzadığı günün başlangıcı olarak bilinen Nartugan Bodrum’da düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı. Yeni yılın gelmesini kutlayan vatandaşlar ateş yakıp dilek tuttu.
Eski Türklerde “Nartugan” olarak bilinen 21 Aralık kış gün dönümü ve yeni yılın karşılanması Bodrum’da düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı. İlk olarak Kumbahçe Sahili ve Gündoğan halk plajında dev ateşler yakıldı. Kumbahçe Mahalle Muhtarlığı öncülüğünde Bodrum merkezinde yapılan kutlamalarda mahalle kadınları rengârenk basma kıyafetleri ile halk oyunları oynandı. Öğrencilerin drama gösterisi ile devam eden şenliğe çok sayıda vatandaş katıldı.
Etkinlik hakkında gazetecilere açıklama yapan Kumbahçe Mahalle Muhtarı Nil Taşkıran, “21 Aralık, yeni yılın karşılanması, Nartugan etkinlikleri ile Kumbahçe’de yine hep birlikteyiz. Bu sene 3.’sünü kutladığımız Nartugan’da gecelerin kısalması gündüzün uzaması olarak biliniyor. Etkinliğimizde çeşitli folklor gösterileri, halk dansları grupların oyunlarının yanı sıra keşkek ve aşure ikramlarımız oldu” dedi.
Etkinlikte önemli rol oynayan Emekli Arkeolog Ayşe Temiz, bugünün yılbaşı olduğunu ifade ederek “Bu günün anlamı bence en somut yıl başı olmasıdır. Nartugan, ‘nar’ ateş demek, ‘ışık’ demek, ışık yaşam demek, ‘tugan’ da doğan demektir yani yeni biri yaşamın doğması yeni bir yılın başlaması. Buda çok normal çünkü 21 Aralık’ta en uzun gece olan karanlık gider ve yerine gün yol almaya başlar yani bu da bir tam bir sene sürer, tam bir yılbaşıdır. Eski Türklerin adetlerini devam ettirmeye çalışıyoruz elimizde kanıtlarımız var belgeler var yazıtlar var” diye konuştu.
Çeşitli ikramların yapıldığı etkinlik, “Dağlar kızı Reyhan” şarkısı ile ünlenen Zaliha Özgen’in söylediği şarkılarla gün batımına kadar sürdü. (İHA)

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.