Nar bahçelerine faydalı böcek salındı « Hamle Gazetesi

Nar bahçelerine faydalı böcek salındı

Bu haber 25 Haziran 2016 - 1:43 'de eklendi ve 531 kez görüntülendi.

Nar bahçelerine faydalı böcek salındı (3)Köyceğiz’de nar bahçelerine faydalı böcek bırakılarak biyolojik mücadele başlatıldı.

Haber Merkezi

Muğla İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından Köyceğiz İlçesi Çandır Mahallesinde organik tarım çalışmaları kapsamında yer alan yaklaşık 4 bin adet nar ağacına, ‘cryptolamus montruzieri’ ile ‘leptomastix dactilopi’ isimli predatör avcı böcekler salınarak unlu bite karşı biyolojik mücadele başlatıldı.

Muğla İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından konu ile ilgili olarak şu açıklama yapıldı:

“Tarımsal üretimde zararlı böceklerin ve hastalıkların mücadelesinde doğal düşmanların kullanılması olan biyolojik mücadele, organik tarım metotları içinde yer alan mücadele yöntemlerinden birisidir. Biyolojik mücadelede kullanılan doğal düşmanlar, üç grup altında sınıflandırılabilir. Bunlar predatörler (avcı böcekler, avlarıyla doğrudan beslenirler), parazitoitler (yumurtalarını zararlı böcekler içine bırakan küçük arıcıklar) ve mikroorganizmalardır (bakteriler, virüsler, funguslar, nematodlar). Özellikle zararlı böceklerin bir tarım alanındaki yoğunluğunun ekonomik zarar seviyesi altında tutulabilmesi için faydalı böceklerin kullanılması, en yaygın olarak bilinen biyolojik mücadele şeklidir. Biyolojik mücadele sayesinde doğal dengenin korunması sağlanmış olurken çevre ve insan sağlığı da ilaçların olumsuz etkilerinden korunmuş olmaktadır.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.