Müze gibi berber « Hamle Gazetesi

Müze gibi berber

Bu haber 17 Kasım 2015 - 0:07 'de eklendi ve 1.067 kez görüntülendi.

MÜZE GİBİ BERBER SALONU ULA’NIN TURİSTİK AKYAKA MAHALLESİ'NDE BERBERLİK YAPAN ALİ TİRİÇ, 1940 YILI ÖNCESİ TIRAŞ MALZEMELERİ, ESKİ PARALAR, LAMBALI RADYO GİBİ TARİHİ EŞYALARI İŞ YERİNDE SERGİLİYORUla’nın turistik Akyaka Mahallesi’nde berberlik yapan Ali Tiriç, 1940 yılı öncesi tıraş malzemeleri, eski paralar, lambalı radyo gibi tarihi eşyaları iş yerinde sergiliyor.

 

Muğla’nın Ula ilçesine bağlı turistik Akyaka Mahallesi’nde 13 yıldır berberlik yapan Ali Tiriç, tarihe olan merakını iş yerine taşıdı. Tiriç, iş yerinde 1940 yılından önce kullanılan tıraş malzemeleri başta olmak üzere, 1970’li yılların paraları ve lambalı radyoları sergiliyor.

Teknolojiye yenik düşen malzemeler

Tarihe meraklı olduğunu söyleyen berber Ali Tiriç, bulduğu tarihi eşyaları satın alarak iş yerinde sergilediğini belirtirken, yaz sezonunda tıraş olmak için gelen yerli ve yabancı turistlerin sergilenen eski eşyaları satın almak için girişimlerde bulunduklarını söyledi. Tiriç, “1940 yılından önce meslek büyüklerimizin kullandığı malzemeler ilgimi çekiyor. Günümüzdeki artık teknolojinin gelişmesi ile bu malzemeler kullanılmıyor. Kullanılmayan tıraş malzemelerini toplamaya başladım. Benim bu merakımı bilen vatandaşlar da ellerinde bulunan eski malzemeleri getiriyor. Eski tıraş malzemelerini iş yerimde sergilememin nedeni bu mesleğin nerelerden nereye geldiğini göstermek. Yaz sezonunda tıraş olmak için gelen özellikle yabancı turistler bu eşyalardan satın almak istiyor. Benim bu eski tıraş malzemelerini satmak gibi bir niyetim yok. Aksine elinde eski tıraş malzemesi olan vatandaşlarımız varsa almak istiyorum” dedi.

1970’li yılların kağıt paralarını da sergiliyor

İş yerinde 1970’li yıllarda kullanılan kağıt Türk paralarının da bulunduğunu belirten Tiriç, “Kağıt para koleksiyonunu hobi olarak başladım. Camekân içinde kâğıt eski paraları gören vatandaşlar ellerindeki paraları getirmeye başladılar. Paraların üzerinde kimin tarafından verildi ise onun ismi yazılı. Bin lira da var, 10 milyon lira da var. Bunun yanında gelen yabancı müşteriler de ellerindeki paralardan bırakıyor. Bugün kullanılmayan, fakat çok değerli olduğunu bildiğim radyolar da var. Özellikle lambalı radyoyu yüksek paralar vererek almak isteyen müşterilerim oldu. Ben satmak yerine olanları satın almak istiyorum” ifadelerini kullandı. (İHA)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.