MUYABİR Çatal Kazığı Batırdı

Bu haber 22 Ekim 2015 - 0:54 'de eklendi ve 1.211 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Kolu bacağı öyle bir zamanda kırdık ki, çok şey kaçırıyorum. Elbette Muğla’nın neresinde neler oluyorsa haberdarım. Getiren götüren sağ olsun. Yine de öyle etkinlikler oldu ki, orada bulunmayı isterdim.

O etkinliklerden biri de bir MUYABİR (Muğla Yatırım Birliği) yatırımı olan Muğla Özel Teknoloji ve Kültür Koleji’nin kendi mülkü olan binasında 2015-2016 eğitim ve öğretim yılına başlaması nedeniyle düzenlenen tören oldu.

Gidemedim, üzüldüm. Çünkü sembolik bir hisseye sahip olmakla birlikte ben de bir MUYABİR ortağıyım…

Geçtiğimiz günlerde de Vali Amir Çiçek ve Muğla protokolü okulumuzu ziyaret etmiş.

Keyifli olmuştur mutlaka. İşte o gün orada olmak vardı…

 

xx           xx           xx

Okulumuzun temeli Uğur Mumcu Bulvarı üzerinde geçtiğimiz Mayıs ayında atılmıştı. O gün hepimiz çocuklar gibi şendik. Yorucu, uzun, bıktırıcı, isyan ettirici bir maraton sonunda MUYABİR ortakları Muğla ve Muğlalılar için düşlediklerini gerçekleştirmişti.

O günün akşamında MUYABİR ortakları ile okulumuzun eğitim yöneticileri ve öğretmenleri hep beraber Bağlarbaşı’nda birlikte olmuştuk.

Okulumuzun Genel Koordinatörü Celalettin Demirel yemekte, öğrencilerden okulun adının “Yücelen” veya “Hamdi Yücel Gürsoy” olmasını talep ettiklerini söyleyince MUYABİR Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Yücel Gürsoy şöyle demişti:

“Öğrencilerimiz sağ olsunlar. Biz isim meraklısı değiliz. Derdimiz Muğla’ya hizmet etmek. MUYABİR bunun için kuruldu. Okulumuzun adı MUYABİR olmalıdır”

O akşamı hiç unutamam. Çünkü ortaklar olarak hepimiz dikkat çekici bir okul ismi arayışına girmiştik. Hiç birimizde MUYABİR dememiştik… (!)

 

xx           xx           xx

Okulumuzun adı bir yana kendisinin Muğla’nın geleceğine damga vuracak çok önemli bir eğitim, kültür yuvası olacağından eminim. Çünkü temelinde ortaklık kültürü yaratma umudunun, inancın, kararlılığın teri var…

Vali Amir Çiçek’in okulumuzu ziyaretlerinde yaptıkları konuşma adeta o teri silmiş. Muğla’yı seven insanların, güzel hizmet yapmasının kaçınılmaz olduğunu belirten Vali Çiçek’in o terin hakkını veren sözleri ise şöyle olmuş:

“Bu okul iyilik, sevgi, hoşgörü, vatanını, milletini seven, çalışken ve üreten nesiller yetişmesine vesile olan bir eğitim kurumu olacak. Çok bilinen bir söz vardır. Uzun ömürlü bir yatırım yapmak istiyorsanız, eğitime yatırım yapın. Muğla bunu başardı. Ortak akıl ve kolektif hareketle Muğla’ya bu eğitim kurumu kazandırıldı.”

Vali Çiçek’in ağzına sağlık… Bu eğitim kurumunun Muğla’ya kazandırılmasında neler yaşandığını bir bilse sözleri nasıl olurdu bilmiyorum!

 

xx           xx           xx

Muğla’nın meşhur sözüdür: “Çatal kazık yere batmaz…”

Aralarında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Ethem Ruhi Fığlalı ve Hamdi Yücel Gürsoy ile Taşkın Bilginer, Şükrü Zeybek, Onur Alp, rahmetli Halil İbrahim Nizamoğlu, Hayati Nizamoğlu, Özgür Binlik, dönemin Kültür Turizm Müdürü Erdem Uyanık, Saim Gürsoy, Rüştü Gürsoy, ben ve İsmail Atasever’in bulunduğu 25 kişiden oluşan bir avuç insan MUYABİR’i Muğla’ya kazandırdı.

Üniversitemizin ilk BESYO (İl Özel İdaresi yaptırmıştı) binası boşalınca orada özel ilköğretim okulu açma girişimimiz olmuştu. Dönemin Rektörü Prof. Dr. Şener Oktik engeli aşılamayınca, kurucu Rektör Prof. Dr. FığlalıBenim yüzümden böyle yapıyor” deyip şirket ortaklığından ayrılmıştı. Onun gerekçesini bilmiyorum süreçte kuruculuktan Erdem Uyanık’ta çekilmişti. Kuruculardan adını unuttuklarım varsa özür dilerim.

Şimdi ortak sayısı ne kadar oldu bilmiyorum.

Yukarıdaki veciz sözden de anlaşılacağı gibi MUYABİR Şirketi Muğla’ya ortak iş yapma kültürünü, kolektif ruhu kazandırmak için kurulmuştu.

 

xx           xx           xx

O yıllarda Muğla’da en çok ihtiyaç duyulan bir özel ilköğretim okulu idi. Bunu başarıp, Muğlalılara mal ettikten sonra yeni bir yatırıma geçilecekti. İlk adımı atabilmek ise çok zaman aldı… Önce Prof. Dr. Şener Oktik engeline tosladık. Sonra yerel yönetimleri aşamadık. Ne dönemin İl Özel İdaresi, ne Muğla Belediyesi ön açıcı olmadı. Arsalar pahalıydı, her yere okul yapmak mümkün değildi…

Aklıma geldikçe gülerim. Belediye Başkanı Osman Gürün’e giden heyet Hamdi Yücel Gürsoy, Taşkın Bilginer, Şükrü Zeybek, yanılmıyorsam bir de Saim Gürsoy ve Hayati Nizamoğlu’ndan oluşmuştu! Son iki isim için yanılmış olabilirim.

Taşkın Bilginer daha sonra ziyareti anlatırken “Hepimiz bir dönem bir partiden belediye başkanı adayı olmuştuk. O gün orada makamda içimizden bir başkası da oturuyor olabilirdi.” diyordu.

O anlatırken hep birlikte gülmüştük.

Tabii yaşamın şakaya gelir yanı yok. Acaba o gün Başkan Gürün karşısındaki heyeti görünce ne düşünmüştü?

 

xx           xx           xx

Vali Amir Çiçek ile birlikte ziyarette Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Garnizon Komutanı Albay Yavuz Özfidan, Başsavcı İbrahim Akbaş, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektör Yardımcısı Bayram Akça, İl Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya, Menteşe Kaymakamı Zeki Aslan, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş ve İl Milli Eğitim Müdürü Celalettin Ekinci ile daire müdürleri de katılmış.

Heyeti MUYABİR Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Yücel Gürsoy ve okulumuzun Genel Koordinatörü Celalettin Demirel karşılamış. İçinde anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise bulunan bina dolaşılırken Demirel bilgi vermiş. Toplam 443 öğrencisi olan okulun vizyonunu ve misyonunu anlatmış.

Hamdi Yücel Gürsoy ortaya konulan eserin sürecine katkıda bulunan herkese teşekkür ederken, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün Muğla’nın böyle bir eğitim kurumuna ihtiyacı olduğunu söylemiş. Başkan Gürün “güvene, sevgiye, hemşeriliğe dayalı bir yatırım yapıldığını” ifade etmiş.

Hayat böyle işte… Muğla’nın böyle bir eğitim kurumuna ihtiyacı olduğunun farkına keşke yıllar önce varılabilmiş olsaydı… Olsaydı, Vali Amir Çiçek ve beraberindekiler Muğla’nın “ilk ve tek” kolejini dolaşıyor olabilirlerdi!

 

xx           xx           xx

Muğla’da tek özel okul MUYABİR Teknik ve Kültür Koleji değil. Başka okullarımız da var. MUYABİR Okulu düne kadar okul olarak kullanılmak üzere yapılmamış bir binada kiradaydı. Şimdi okulumuz sadece eğitim için tasarlanmış bir binada eğitim öğretim veriyor ve bu bina MUYABİR’e ait…

Geçen mayıs ayında okulumuzun temeli atıldıktan sonra bir araya geldiğimiz Bağlarbaşı’nda okulun adının belirlenmesinin ardından Hamdi Yücel Gürsoy yaptığı konuşmada şöyle diyordu:

“Arkadaşlar, kimseyi kandırmanın alemi yok. Okullarımız normal özel okul. Muğla’da kolej yok. Tıp Fakültesine gelmeye kalkan hocalar önce ‘Muğla’da kolej var mı?’ diye soruyorlar. O nedenle bu kolej çok önemli. Şu anda İngilizce dersi veren iki İngiliz hocaya sahip tek okuluz. Hep birlikte bu hedefe kendinizi alıştırın. En kısa zamanda orta kısımdan itibaren bütün dersleri İngilizce öğretmeye başlamalıyız. Bunu 2 yıl gibi planlayabiliriz. Bütün dersler İngilizce verilmeden kolej olunmaz. Biz olacağız. Çocuk, Anadolu Lisesi’ni bitirmiş, hala İngilizce kursuna gidiyor. Bu olmaz. Muğla gibi bir turizm merkezinin çocukları üniversite kapısına geldiklerinde İngilizce konuşuyor olmalılar. Bunu biz başaracağız.”

Yerim kalmadı, yazı biterken aklıma geldi MUYABİR’in ikinci hedefi MUYABİR Özel Üniversitesi…

Olur mu olur. Çünkü her şeye rağmen çatal kazık yere battı.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
Burak Zeybek 22 Ekim 2015 / 09:51

Özcan bey yazınız ile ilgili değil ama haberiniz var mı bilmiyorum.Muğla adliyesinde asansör çok elektrik harcadığı düşünülerek bir yıldır çalıştırılmıyor.Gün içerisinde adliye ye gelen giden onlarca engelli vatandaşımız ve hamile bayanlarımız çile çekiyorlar.Bu konuda duyarlı olacağınızı düşünerek konuyu araştırmanızı talep ediyorum.İnşallah bu yazıyı görürsünüz.