MUTSO´NUN KÜLTÜRE PARASI YOK!

Bu haber 26 Ocak 2013 - 0:00 'de eklendi ve 660 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Muğla Ticaret ve Sanayi Odası seçimi ile ilgili yazılarıma olumlu olumsuz tepkiler geldi.
Onlardan biri de Muğla sevdalısı, öyle ki mesleğini Muğla dışında gerçekleştirip, ekmeğini oralardan kazandığı halde, Muğla’da yaşamaya devam etmekte direnen bir sevdalı Sinemacı Yusuf Niş’ten gelen mektup oldu.
O mektubunu kendisinden izin alarak yorumsuz sizlerle paylaşmak istedim.
 
xx     xx     xx
İşte o mektup;
“Sevgili Özcan,
Muğla Ticaret Odası seçimleriyle ilgili yazılarınızı okudum. Adı geçen başkanın kimliğini tanımama vesile olan bir anımı seninle de paylaşmak isterim. Biliyorsun Muğla’da ilk sinema filmini, ilk klipi, ilk belgeseli ben çektim.
Uzunca bir süre de Muğla ile ilgili kültür belgesellerini ücret falan düşünmeden ‘kültüre katkı’ anlamında çekip hediye ettim. Bir kez de sponsor destekli ve ulusal kanallarda yayınlatabileceğimiz kalitede bir belgesel yapalım diye düşündüm. Değerli yazar ve tarihçi ağabeyimiz Ünal Türkeş ile görüştükten sonra onun ‘Kurtuluş Savaşında Muğla’ kitabını belgeselleştirmeye karar verdik. Amaç, ‘Kurtuluş savaşında Muğla işgalcileri misafir etti, kurtuluş günü yoktur’ falan gibi haksız ithamların, yüzeysel değerlendirmelerin yanlışlığını Kuvvai Milliye örgütlenmesindeki katkıları ve Afyon’dan sonra en çok şehit veren Ege Vilayeti olması gibi olgularla tarihteki şerefli yerine oturtmaktı.
Projenin ciddi bir sunum dosyasını hazırladım. ‘Muğla Ticaret Odasının katkılarıyla yapılmıştır’ ibaresinin jenerikte yer alacağını ve ulusal kanallarda yayınlanacağını da belirttim. Ünal Türkeş Bey’in aldığı randevu üzerine gidip başkana anlattım, dosyamızı verdim; iki gün sonra görüşmek üzere ayrıldım. On beş gün geçti ses seda yok… Gittim; cevap şuydu:
‘Biz Yeni Garajın orda 5000 metrekare bina yaptırıyoruz bu sene masrafımız çok.’
Şimdi geldik bu güzel ve onurlu insanların kentinde bir önemli kurumun koltuğunu hala işgal eden bu kişinin vizyonuna ‘helal olsun!’ dedirten parasal rakama???
2000 tl…
‘Kurtuluş Savaşında Muğla’ Belgeseline O zat bu parayı veremedi.
(Aynı tarihlerde Kültür Turizm bakanlığı ise yaptığım belgeselleri 25.000 Tl olarak karşılıksız destekliyordu. Kaldı ki, bu 2000 liranın yarısını kitabın yazarına telif hakkı olarak ödeyeceğimi belirtmiş en az iki hafta emek sarf edeceğimi de söylemiştim.)
Bugün israf, şaşaa ve sonradan görmelik abidesi o binanın bir başkan koltuğunun bile ederi değildir ‘Kurtuluş Savaşında Muğla’ Belgeseli için istediğimiz o para…
Oğlum Muğlalı; ona kentiyle gurur duyacağı şerefli bir armağan bırakmak için yarım kalan ‘Kurtuluş Savaşında Muğlalılar’ Belgeselini bir gün tamamlayacağım. İnanıyorum ki, Denizli ya da Aydın Ticaret Odası katkı verecektir.
Bu şevk kırıcı olaydan sonra Ege Film Yapım Ltd. Şti.ni kurdum Muğla Ticaret ve Sanayi Odasına kaydoldum. O günden bugüne Muğla dışında filmler yapıyorum. Muğla’da yaşıyorum.
Bu günlerde de ‘Muğla’nın il oluşunun 100. yılı’ için neler yapılacağını kenardan izliyorum? Umarım Belediyenin dar kasaba kültürü vizyonu çerçevesindeki gibi ‘kavun yarışması’, ‘toplu sünnet şöleni’, ‘rahvan at yarışı’, ‘şarkıcı konseri’ falan gibi vazife savmak kabilinden şeyler yerine çağdaş kent, çağdaş kültür vizyonuna sahip genç insanların eliyle bir şeyler olur.
İsraf abidesi cilalı binalarda neskafe hayratı kurmakla yenilikçi olunmuyor.
Bunlara kanmamak gerekir. Eski kafalardan yenilik çıkmaz.
Bir takım başkanlıklar için sekiz yıl çok uzun zaman. Hele kadronu, danışmanlarını yenilemeden aynı kadrolar, aynı yorgun ve tükenmiş beyinlerle zamanı yakalamak bu çağda artık çok zor.
Muğla’nın fiziksel yapısı ve ekonomisi buna bağlı olarak sosyal ve kültürel yapısı müthiş bir değişim ve dönüşüm içerisindedir.
Yerel yönetimin bu hızın çok gerisinde kaldığını her olayda gördük, görüyoruz. Makyaja yönelik çırpınmalarla, çorba sebili popülistlikleriyle halkın bıkkınlığı, kızgınlığı soğutulamıyor.
Ticaret ve Sanayi Odası da Muğla’nın hızlı değişimini ancak çağdaş kafalı, eğitimli, ihtisas sahibi ve de genç kadrolarla yakalayabilir.
‘Sen, ben, bizim oğlan’ dayanışması içerisinde, kasaba kurnazlıklarıyla kazanılan küflenmiş iktidarları yeni Türkiye yavaş yavaş dışlıyor. Onun yerine çağın değişim trendlerini yakalamış, konusunda uzman, eğitimli kişiler iş başına getiriliyor.
Darısı Muğla’nın başına… 
Yusuf Niş
15 Ocak 2013, Muğla.”
 
xx     xx     xx
Yorum yapmayacağım dedim. Ama bir öneride bulunmak istiyorum.
Bence Yusuf Niş’in “Kurtuluş Savaşı’nda Muğla” belgeseli Muğla’nın Vilayet Oluşunun 100. Yıl etkinlikleri içinde yerini almalı.
Bunu belki Sefa Altaş önderliğindeki MUTSO Gelişim Hareketi önümüzdeki günlerde yapılacak seçimi kazanır, odanın yönetimine gelirse Muğla’nın 100. Yılına armağan edebilir. Yok, eğer Bülent Karakuş gelirse, bu haklı feryada kulak vermelidir.
Kim bilir, bakarsınız Muğla Valiliği sahip çıkar.
26.01.2013

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.